Precious (2009)

Drsná až brutálna dráma z Harlemu.Nechápem,ako mohla Claireece ,,Precious"prijímať toľko ponižovania,nenávisti,týrania a zloby od vlastnej matky a sexuálne znásilňovanie od otca.Film poukazuje na môj vkus až na veľkú hromadu problémov od obezity,rasizmu,mongoloidné dieťa,negramotnosť,HIV,kritika sociálneho systému po homosexualitu.Herecké obsadenie je veľmi silné.Oscarová Mo´Nique, predvádza najodpornejšiu matku na plátne,Gabourey Sidibe ľutujete od začiatku a celkom zaujímavým prekvapením je aj Lenny Kravitz s Mariah Carey.Pre mňa za ****.

Earth (2007) (TV film)

Celovečerný dokument od BBC prináša ukážky krásy a obdivuhodnej rovnováhy v prírode počas 1 roka.I keď príroda je krutá a prežívajú iba silné jedince zvierat,verím v jej múdrosť a schopnosť zvládnuť boj i s globálnym oteplovaním.Nádherná sprievodná hudba od Berlínskych filharmonikov.Moment ako svorka 30 levov a levíc napadla oddeleného slona zo stáda,som si musela pustiť 2x.

Peklo v Pacifiku (1968)

Dvaja muži,úžasná príroda ostrova(podľa mojich predstáv tak vyzerá raj na zemi) a minimum slov.Japonec je aktívny,stále čosi vytvárajúci(nádrž na vodu,pascu na ryby),Američan skôr pasívny jedinec, využívajúci zlepšováky svojho nepriateľa vo svoj prospech.Ich nezmyselný osobný konflikt, v tak bezvýchodiskovej situácii,vyústi nakoniec k spolupráci,no ich návrat do civilizácie znamená aj ich spoločnú a nezmyselnú smrť.Záver sa mi páčil.

Hanna (2011)

Niečo medzi rozprávkou a sci-fi(Hanna smeruje do domu s názvom Grimm,odkaz na bratov Grimmovcov a je umelo vytvorené dievča na zabíjanie.)Saoirse Ronan je skvele obsadená do role Hanny, jej chladné modré oči s blond až bielymi vlasmi,bez citov a používajúca zbrane a bojové umenia bez zaváhania.Jej protivníčka Marissa alias Cate Blanchet je zlá,tvrdá,bez emócií,agentka-špiónka.Zaujímavé vidieť Cate Blanchet v takomto filme.Zvláštny film.Ani dobrý ani zlý.

Zvoník od Matky Boží (1982) (TV film)

Sir Anthony Hopkins mi určite prepáči,že za túto verziu slávneho a i povinného čítania Zvonára z Notre Damu od Victora Huga,dávam iba 2*,ale pripadalo mi to ako dáka telenovela.Maska Quasimoda bola dosť katastrofálna a herečka stvárňujúca Esmeraldu takisto.Pekná filmová verzia je s Anthony Quinnom a Ginou Lollobrigidou.

Sophiina volba (1982)

Sophiinu voľbu som videla v 80-tych rokoch na videu,následne prečítala Styronovu knihu a odvtedy film pozrela ešte niekoľkokrát.Pokaždé vo mne vyvolá smútok,hrôzu,žiaľ a hlavne otázku,ako by som konala ja,ak by ma postavili pred takúto voľbu.Sophia Zawistowská,mladá,krásna a inteligentná Polka, poprvé musela voliť v Osvienčime a svoju druhú voľbu našla v New Yorku,kde v náručí svojho milovaného, no psychicky chorého Nathana spácha samovraždu.Meryl Streep je famózna,jej tichý výkrik pri vlakovom koľajisku,keď jej berú dcérku do plynu, mám stále pred očami.Hlavne scény zo spomienok na koncentračný tábor sú veľmi silné.Zverstvá páchané nacistami je potrebné stále pripomínať i 66 rokov od skončenia vojny.

Protektor (2009)

Moderný filmový jazyk použil režisér a scenárista M.Najbrt na vyrozprávanie príbehu z čias Protektorátu.Klobúk dolu.

Hořící sníh (1972)

S veľkým pátosom natočený film o hrdinstve ruských vojakov.

Sejmout zabijáka (2011)

Potomok keltských bojovníkov,írsky katolík a hlavne skutočný írsky gangster Danny Green ovládajúci podsvetie v 70.rokoch Cleveland.Tento mafiánsky film o vojne gangov,kde vybuchujú bomby v autách,stielajú a zabíjajú protivníkov bez zaváhania ,ma bavil vďaka dobrému obsadeniu,výbornej írskej hudbe a pocitu,že tieto časy sú už dúfam minulosťou.

13. komnata - 13. komnata Soni Valentové (2011) (epizoda)

Yvonne Vávrová je výborná režisérka,ale 13.komnatu, tak významnej a krásnej slovenskej herečky Soni Valentovej sa jej nepodarilo odkryť bez použitia zopár gýčových záberov.