• Thriller

Zmizelá (2014)

Slyšel jsem na tento film spoustu nadšených slov. Naštěstí se nenechávám ovlivnit a počkám si, až sám uvidím. Viděl jsem a jediné, čeho se mi dostalo, byla Fincherova atmosféricky téměř dokonalá režie, ale co je to platné, když námět byl velmi plytký a navíc hlavní hrdinka by pasovala maximálně tak do jednoho dílu seriálu Zákon a pořádek. Nesmím zapomenout na jednu masakrózní scénu, ta byla dobrá, ale jinak kde nic tu nic.

Skyfall (2012)

Přiznávám, že jsem nikdy nepatřil k fanouškům Bondovek. Vlastně jsem i se Skyfall viděl čtyři a většinou jsem se docela nudil. Snad jen Zlaté oko mě chvílemi bavilo. A tak jsem kouknul na zatím poslední akci Jamese Bonda a dostalo se mi pár ucházejících akčních scén, trapného záporáka v podání velmi dobrého herce, což zamrzí, a jediné, co jsem fakt ocenil, bylo, že závěrečná scéna se odehrála stručně a rychle, ne jak to bývá, že se do sebe pustí klaďas a záporák, chvíli má navrch jeden, pak druhý, aby nakonec vyhrál klaďas.

Let (2012)

Když přežijete scénu, v níž pilot obrátí za letu velké dopravní letadlo na záda a po chvíli zase zpět, což je fyzikálně nemožné, dostane se vám vcelku obstojného dramatu o pilotovi, který má nemalý problém s alkoholem a potažmo si i rád šňupne lajnu koksu a zahulí brko. Denzel Washington hrál standardně dobře a celkově je to i řemeslně dobře odvedená práce. Takže o co jde? No o to, kdy konečně přestane lhát sám sobě a všem okolo a přizná, že má problém, který by bylo záhodno řešit. A jelikož jsme v Hollywoodu, víme, jak to přibližně dopadne.

Ďábel nosí Pradu (2006)

Pohled do světa snobů, a jak jedno děvče do toho světa nahlédlo, ten ji pohltil, ale ona prozřela a vrátila se tam, kam patří a kde je šťastná. Mohla by to být pořádná slátanina ve stylu Rosamundy Pilcher, ale není. I když nejsem divák, pro kterého by ten film byl nějak extra zajímavý, uznávám, že si svoji nemalou cílovou skupinu jistě najde a je to dobře, protože je to dobře natočené a zejména herečky tomu dodaly dost elegantní švih.

30 minut po půlnoci (2012)

Postupné budování napětí, až by se nakopnec dalo krájet, i když většina diváků ví, jak to nakonec dopadlo. Tenhle film o honu na Usámu bin Ládina má teda pořádný grády, přičemž režisérka nesklouzává k nějakým trapně efektním akčním scénám. Všechno je to uvěřitelné, žádné přehánění a heroisování. Takhle si představuju kvalitní špionážní film na základě skutečných udáílostí. Myslím, že v tomto případě byl velmi atraktivní námět využit beze zbytku a způsobem, na který se nezapomíná.

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

Skoro bych ani nevěřil, že je možné natočit film o teenagerech, který by byl pro mě, jakožto chlápka na prahu středního věku, zajímavý. Ale stalo se. A tak tu máme velmi dobrý film, dobře zahraný i zrežírovaný a pro mě příjemné překvapení.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Mám rád gangsterky, patří k mému nejoblíbenějšímu žánru. A i když mi tento film poskytl uspokojení jen po střelecko-akční stránce, jsem docela spokojen, protože to byl zkrátka a dobře masakr na sklonku čtyřicátých let a někdy je taky potřeba dát si voraz a jen se nechat bavit, zcela přímočaře a zásobník za zásobníkem, k čemuž je tento film ideální.

Hon (2012)

Být na malém městě učitelem v mateřské školce nespravedlivě obviněným ze sexuálního obtěžování dítětě, to je hodně nezáviděníhodná situace. Zvlášť ve společnosti, kde se věří dětem, protože ty přeci nikdy nelžou, a dospělý prostě nemá šanci. Co řeknou, to je div ne svaté a dospělý se nemůže obhájit, jelikož mu není nasloucháno a je okamžitě odsouzen. Doba se jaksi změnila, děti jsou vychovávány tak, že si budují osobnost. Nic proti, ale sem tam na ně pořádně zařvat, dát jim na zadek nebo pohlavek, to nikdy nebylo a nebude od věci, protože pak z nich bude vyrůstat to, co vidíme, a nezávidím učitelům jejich práci s takovými mnohdy monstry. Děti jsou ve filmu navíc "vyslýchány" tak návodnými otázkami, že se mi tady normálně chtělo zařvat, ať dotyčný táhne do hajzlu. Tohle severské drama je velmi sugestivní a několikrát jsem se přistihl, jak se projektuji do hlavního hrdiny, cítil jsem tu bezmoc, vztek, zoufalstvní...a přitom je to film natočený zcela prostě, "jen" s dobrými herci, režií a hlavně scénářem. Byl to v podstatě "příběh ze sousedství" a pro mě velmi intenzivní divácký zážitek.

Machete zabíjí (2013)

Tenhle film stejně jako jedničku je třeba brát s nadhledem a nadsázkou. To musí být každému jasné od první minuty. U jedničky jsem se fakt dobře bavil, i když je to zábava stupidní, to přiznávám. Ovšem dvojka nabízí jen pár dobrých momentů a jinak jde jen o prázdné nic, kterému ani nadhled a nadsázka nepomůže. Takže dost velké zklamání.

Hitchcock (2012)

Film o tom, jak to možná bylo okolo natáčení Psycha...ale spíš ne. Film o Hitchcockově manželské krizi, která takto možná proběhla...ale spíš ne. Točit film o Hitchcockovi, to je pořádně velké sousto a než si ho někdo ukousne, měl by si setsakra rozmyslet, jestli má na to, aby ho zvládl. Tady se to teda nepovedlo a vymýšlením nebo domýšlením si něčeho a pak to prezentovat v životopisném hávu, to je velmi laciné a nevyplácí se to. Obsah filmu je tedy dost podprůměrný, na druhou stranu ale čistě po formální stránce špatně natočený není, až tedy na zjevování se ducha jednoho sériového vraha.