Avatar: The Way of Water (2022)

Vlastne jsme dostali to samy, co minule, coz je po nakejch 13 letech vlastne smutny, ale uprimne, ani jsem nic jinyho necekal. Film je sice silene dlouhej, ale krome prostredni casti u morskyho kmene svizne odsejpa a prvni a posledni tretina je vlastne nepretrzita akce. Pribehove to je proste kopie jednicky, dej neprinasi absolutne nic novyho a vlastne se za celej film ten pribeh ani nikam moc neposune, Cameron si tu nakousne par motivu do pristiho dilu, ale to je tak vsechno. Navic vecny opakovani motivu, kdy tatka kaze synum, at se chovaj slusne a ty stale dokola neposlouchaj, zacne bejt po case trochu otravny. Hudba je fajn, ale nijak zvlast nestrhne. Co se tyce hercu, uprimne receno, asi by tu ani nemuseli bejt, Cameron by si vystacil s digitalem. No a tim se dostavam k hlavnimu lakadlu. Vizual je opet zase naprosto vybrousenej k dokonalosti, trikove nic lepsiho neuvidite, kino s 3D je tady naprosta nutnost, HFR vypada taky perfektne, misty ani nesledujete film, ale dokument o podmorskym zivote, proste naprosta pecka a je vlastne skoda, ze Cameron takovym vizualem plejtva na takhle nezajimavej scenar. Celkove proste to samy, co minule, pokud vas bavil prvni dil, bude i tenhle, ale ze bych film musel videt podruhy a natoz jen v televizi, to asi ne a fakt doufam, ze v dalsim dilu bude Cameron ladit nejen triky. Slabsich 5*.

Na nože: Glass Onion (2022)

Po prvnim dilu jsem mel ocekavani vcelku nizky, ale tohle je jak kdyby si vzal Johnson vsechny pripominky k srdci a natocil pecku. Od zacatku do konce nalestena stylova jizda, i kdyz se vlastne porad jedna o konverzacku, tak se furt neco deje, svizne to odsejpa a za chvilku je konec. Nechybi samozrejme radne zamotana zapletka, ktera ale misty pusobi trochu pritazena za vlasy a uprimne scenar tu je asi nejslabsi clanek. Naproti tomu dialogy jsou naprosto perfektni, skvelej mix komedie a napeti. No a samozrejme herci, opet super sestava, jen teda Craig, Norton i Bautista vypadaj dost sesle. Za me pecka, na kterou se da v pohode kouknout znovu, i kdyz znate rozlusteni. Naprosto suverenich 5*.

Thor: Láska jako hrom (2022)

Waititi zrejme dostal naprosto volnou ruku a vysledek se dostavil. Naprosto ujeta splacanina, plna dementnich, ale skvelejch foru, napadity akce se spoustou vizualne nadhernejch zaberu, perfektni chytlava hudba a do toho sem tam par vaznejsich az hororovejch scen. Jedinej problem je, ze dohromady to fakt moc nefunguje, nehlede na to, ze relativne tuctovej pribeh se v celym tom maglajzu dost ztraci. Proste Waititi ma napadu tak na ctyri filmy a pokusil se to vse nacpat do jednoho. Ale aspon se to odlisuje od ostatni tuctovejsi MCU produkce. Nemuzu rict, ze bych se nebavil, film je vicemene jizda od zacatku do konce, herci jsou jako vzdy skvely, ale uz je to proste krapet moc.

Black Adam (2022)

Uprimne, jsem docela zaskocenej, od tohohle jsem fakt nic necekal a nakonec jsem se skvele bavil. Jasne, krome par detailu to je naprosto klasickej DCEU pribeh, akce krome par drsnejsich naznaku typu utrzeny ruky neprinasi nic novyho, trikove i hudebne takovej lepsi standart a cely to vypada jak mix 300, X-Men, Shazama a Ligy spravedlnosti, jenze ono to nejakym zahadnym zpusobem funguje. Postavy jsou sympataci, akce je prakticky od zacatku do konce, humor funguje a pokud clovek vypne mozek, neresi nelogicnosti a jen se dve hodiny bavi, neni tomu co vytknout. Za me jeden z nejzabavnejsich DCEU filmu.

Strážci Galaxie: Sváteční speciál (2022) (TV film)

Jako cekal jsem vic, vim, ze to je jen svatecni special, ale i tak. Je tu par dobrejch forku, par uchazejicich pisnicek a to je tak vsechno. Pobavit se u toho da, postavy jsou sympataci jako vzdy, ale ze bych to musel videt znova, to uplne ne. A Pratt tady teda vypada dost mimo. Slabsi 3*.

Pán prstenů: Prsteny moci (2022) (seriál)

Ja fakt nevim, co si o tomhle myslet. Pokud to budu brat jako fanousek Jacksonovo filmu, tak mi tady asi nejvic chybi takova ta poetika a silny postavy, tohle je proste "jen" dobre vypadajici fantasy s naprosto, ale naprosto prisernym castingem. Nechci tvrdit, ze by herci hrali spatne, to ne, jen jsou proste absolutne nezajimavy a bez charismatu. Az teda na par drobnejch vyjimek, ale to se bohuzel bavime o vedlejsich postavach. Pokud serial budu brat jako fanousek Tolkiena, a to jsem ty knizky cet fakt uz davno a spoustu detailu si uz nepamatuju, tak budu leda tak nasranej, co za pribehovej paskvil to tvurci vymysleli, protoze co si budem povidat, dej je naprosto utahanej a stupidni. No a pokud to budu brat ciste jako fanda fantasy serialu, tak bych to asi shrnul neurazi, nenadchne, nekterej dil lepsi, nekterej horsi, vizual moc peknej, hudba prumerna, vytka na herce a dej bohuzel ale plati. Takze sice muzu nadavat sebevic, co za sragoru to Amazon spatlal, ale stejne sem si tech 8 dilu celkem uzil a druhou serii skouknu taky.

Samaritán (2022)

Lepsi nez jsem cekal, ale horsi nez to mohlo bejt. Rozhodne plus je, ze film nema pres dve hodiny a nesnazi se napodobovat rozjuchany digifesty od MCU. Tohle je svoji spinavou a drsnou atmosferou mnohem bliz Spawnovi, Robocopovi a vlastne i Batmanovi, ono se ostatne to mesto moc od Gothamu nelisi. Dej i scenar jsou sice extra jednoduchy a dialogy se omezujou jen na nutny minimum, ale nejakym zazrakem to proste funguje, film i kdyz odsejpa hodne pomalu a bliz ma spis k nejakymu drama z ghetta, tak po celou dobu bavi a kdyz uz dojde na nejakou akci, tak je hodne fajn. Jako celek proste fajn oldschoolova zalezitost s perfektne charismatickym Slyem, kterej se sice musi hodne snazit, aby jeho postava nezacala pripominat Rockyho, ale do role se hodi skvele. Takze za me proste spokojenost.

Sandman (2022) (seriál)

Ja fakt nevim, jak tohle hodnotit, predlohu jsem nikdy necet, i kdyz nejaky povedomi o ni mam, asi jako kazdej, takze srovnavat nemuzu. Nejvic me asi napada slovo nevyvazeny, nektery dily na sebe navazujou vic, nektery prakticky vubec, v nekterejch se jen mluvi, zatimco nektery jsou docela akcni, nektery pripominaj spis fantasy plny spousty trikovejch zaberu a jiny spis konverzacku z jednoho mista. Atmosfera se tomu sice uprit neda, triky jsou v pohode, i kdyz nic, co by cloveka ohromilo, nektery pribehy jsou fakt super, zajimavy, napinavy, ale obcas je to trochu o nicem. Co se tyce hercu, tak se podarilo slusny obsazeni, nejzajimavejsi je asi Holbrook, kterej si tyhle frajery bude moct za chvili patentovat. Nevim, jak v predloze, ale trochu to tvurci prehanej s tim, ze tam, kde clovek ceka chlapa, je zenska a naopak a nektery ty LGBT sceny by si taky mohli odpustit. No a pak tu je Sturridge, kterej je v roli skvelej, skvele se sem hodi, ale proste jsem mel celou dobu pocit, ze sleduju mix Bernarda Blacka z Black Books a Zoolandera, kterej neustale haze svuj Magnum vyraz. Celkove se klidne na dalsi dily podivam, ale holt to neni takova udalost, jakou by si Sandman zaslouzil. Slabsi 4*.

Tři Tygři ve filmu: JACKPOT (2022)

O zadnou pecku se sice fakt nejedna, ale uprimne, cekal jsem daleko vetsi pruser. Trem tygrum slusi samozrejme daleko vic kratky skece, idealne improvizovany, ale i tady se da zasmat. Prekvapive ani moc ne u jejich klasickejch foru, ktery uz byly stokrat zopakovany v jejich skecich, tady se u nich clovek pousmeje mozna tak poprvy, ale kdyz se to ve filmu opakuje po desaty za pul hodiny, zacne to uz bejt spis lehce otravny. Naopak novy veci/novy postavy dovedou obcas slusne pobavit. Dej je sice slepenec scen s jednoduchym dejem, ale hlavu a patu to s primhourenym okem ma, navic film slusne odsejpa a akce je na cesky pomery docela v pohode. Moc jsem nepochopil, proc je v hlavni roli zrovna Milan s Votrubkem a jeste min rozumim tomu, proc si herci nestrihli vic roli, ale treba to souvisi s dalsima chystanejma projektama. Takze celkove docela fajn komedie se sympatickym obsazenim, silenejma hereckejma vykonama, vizualem vypadajicim lip nez 80% cesky produkce z poslednich let a par fakt perfektnima forama. Znovu uz bych si to asi nepustil, to si radsi dam nejakej jejich skec na Youtube, ale slusny 3* to da.

Projekt Adam (2022)

Docela prijemny prekvapeni, nic moc jsem od toho necekal a nakonec naprosto pohodovy sci-fi, sice na jedno skouknuti, ale zabavny od zacatku az do konce. Film samozrejme stoji na Reynoldsovi, kterej tu uz po milionty hraje svyho klasickyho hlaskujiciho pohodare, ale spolu s perfektnim a nemene hlaskujicim Scobellem se u toho proste neda nebavit. Pribehove je to samozrejme takova jednoducha kokotinka, ktera pripomina spoustu znamejsich filmu, me se obcas vybavil Terminator, Star Wars, pripadne Ocelova pest, ale dej svizne odsejpa, fory strida povedena akce, kecy o rodine a co je v zivote dulezity jsou podany skousnutelnou formou a triky jsou prekvapive hodne fajn. Takze za me spokojenost, vic se z nametu asi vyzdimat nedalo.