Cesta do zatracení (2002)

Newman jako "kmotr" naprosto skvělý. Beru ho naprosto bez výhrad. Jude Law se ujal slizkého záporáka též na jedničku. Tom Hanks ... nemůžu si pomoc, ale role hodnýho gangstera opravdu není jeho parketa. Scénář solidní. Tradiční gangsterská zápletka, kdy musí jít rodina proti sobě, je zde pěkně rozvinutá. Atmosféry některých mafiánských ság ale film nedosahuje. Těžko říci, co tomu chybí. Buď se mělo jít cestou drsnějších scén (zastřelenou manželku s dítětem jsme neviděli) a vyhrotit to tímto směrem, nebo se mohlo jít cestou silnější osobní konfrontace charakterů. Někde ten kousíček prostě chybí. I tak jde jednoznačně o nadprůměrnou podívanou 77%

Moderní doba (1936)

Chaplin si vždy dokázal vybrat vhodná témata s humánním poselstvím. Jeho MODERNÍ DOBA je jeden z filmových milníků. Možná jeho nejslavnější film. Nelidské zacházení s továrním zaměstnancem, kdy je na člověka pohlíženo jako na stroj a s tím spojený morální úpadek společnosti, je prvkem provázejícím lidstvo od průmyslové revoluce přes velkou hospodářskou krizi až po současnost. Když lidská pracovní síla nemá žádnou kapitální hodnotu, ztrácí člověk i svou lidskou hodnotu? To je trochu filosofická otázka a není se co divit, že Chaplina často obviňovali, že je komunista. Chaplin ale ve skutečnosti není žádný levicový revolucionář. Jeho filmy mají hlubší poselství, a kdo je sleduje pozorně, musí to vědět. Chaplinovy postavy jsou nositeli opravdových lidských hodnot. Nepodstatné uměle vytvořené hodnoty přezírají s komickým nadhledem. Poselství filmu mluví jasně. Naděje člověka umírá poslední. Film je tradičně obohacen romantickou linkou, spojenou se spřízněním lidských duší, v neklidném a nepřátelském světě. Chaplinovo taneční číslo se zpěvem je báječné. 88%

L. A. - Přísně tajné (1997)

Tři policisté, tři rozdílné charaktery, tři různé vyšetřovací postupy. Originálně pojatý kriminální akčňák se skvělou atmosférou a herci zvučných jmen. Film, který ve vás nejspíš nezanechá hlubší stopu, ale minimálně zaujme. Retro styl 50. let má své kouzlo. Ať už jde o staré americké koráby brázdící silnice, šaty, nebo vzpomenutí dobových filmových klasik. Pro mě osobně dobrá podívaná, která je jedním ze žánrových symbolů končících 90. let. Stačí jen vzpomenout na masivní reklamní kampaň, kdy bylo možné vidět Kim Basinger s hlubokým dekoltem na každém kroku. 75%

Černý korzár (1976)

Černý korzár, legenda mého dětství. On přesně naplňoval všechny ideály dobrodružství, pirátství a šlechetné statečnosti. Je to jeden z těch filmů, u kterých se nikdy nebudu ptát na jejich uměleckou hodnotu nebo společenský přínos. Ten film má v sobě schovaného toho desetiletého kluka, pro kterého je Černý korzár vším. Kabir Bedi byl pro mě ve své roli, která dalece přesahuje odkaz Sandokana, vždy vzorem všech pirátů. Ústřední chorál dvojice Angelis tvoří z každé dnes již zapadlé scény nezapomenutelnou nostalgickou podívanou. Krásný je i závěr celého filmu s epilogem. ____________ „Blesk představuje život, který už přestal být jeho životem. I když nám se líbí, viďte přátelé. A malá bárka je nyní veze vstříc jinému životu. Novému životu.“

Policajt v Beverly Hills (1984)

Axel Foley – asi nejznámější a nejslavnější role Eddie Murphyho. Avšak pro mě určitě ne nejlepší. Je to sice klasika, kterou je dobré vidět, ale na Záměnu nebo Cestu do Ameriky nemá. Ačkoli film má svůj spád a vtip, není to něco, co bych vyhledával opakovaně a co bych stavěl na piedestal. Dnes už je to všechno nostalgie a v kontrastu některých pozdních Murphyho propadáků šťastné období velkého komika. Vem čert tu otřesnou vlezle chytlavou ústřední melodii smrdící osumdesátkama. Patří to prostě k tomu. 65%

Zamilovaný blázen (1981)

Tak tohle ne. Je to hodně slabý. Ornella Muti si svou roli princezny asi za rámeček nedá. Celkově bez jiskry a nápadu. Film neuspěje ani jako parodie. Jde jen o hodně lacinou romantickou komedii. Sice stále lepší než Pilcherová, ale už ne o moc. 32%

Einstein Revealed (1996) (TV film)

Einstein je jistě nejznámější vědec na světě. Míra jeho přínosu pro lidské poznání je natolik veliká, že dalece přesahuje rámec jeho profese. On přinesl zcela nový pohled na svět. Díky obecné teorii relativity už pro nás vesmír není tím vesmírem, co byl dříve. Úplně jiné (a správné) chápání světla, energie a gravitace, působily ve své době jako fantasmagorie. Dnes z nich vychází většina moderních univerzálních teorií „všeho“. Včetně slavné a dlouhou dobu diskutované Strunové teorie, která dosud nenašla svou experimentální interpretaci. Einsteinův osobní život, díky neustálému zamčení se ve světě myšlenek, těžce skomíral. V tomto dokumentu máte možnost se dozvědět jednak o osobním životě, jednak laickým pohledem o jeho práci a přínosu světové vědě.

Stalingrad (1993)

Film, který si dal za úkol co nejvěrohodněji zobrazit utrpení a strádání malé skupiny německých vojáků ve Stalingradském kotli, přičemž politika a vyšší takticko-strategické cíle jsou upozaděny. Namísto toho jsou zde zachyceny momenty, kdy se odvaha mění v beznaděj, odhodlání k boji a snaha přežít se obrací v ironii. Rozum se vytrácí a z vojáka se stává zvíře. Úkol pro filmaře věru nelehký, ale obstojně zvládnutý. Počáteční idylka a naivita na slunné italské Riviéře v kontrastu s ruinami zasněženého Stalingradu vypovídá o mnohém. Koprodukce a mezinárodní obsazení dávají filmu další rozměr. Neztrácí se ani čeští herci v čele s Karlem Heřmánkem. Výpovědní hodnota snímku zůstává neskonale větší než u patetického Pearl Harboru a podobných amerických filmů. 72%

Laurel a Hardy se žení (1931)

Známá dvojice komiků se začátkem 30. let pustila do zvukového filmu. Přechod od němé grotesky si vybral svou daň a i zde je to znát. Neoriginální zápletka působí lehce křečovitým dojmem. Ale tradiční postoje a grimasy fanoušky nezklamou. Celkově málo kreativní děj zachraňuje krátká stopáž. 52%

Tintinova dobrodružství (2011)

První CSFD premiéra, ze které jsem měl dobrý pocit. Spielbergovo pojetí Tintinových dobrodružství je opravdu velkolepé. Dalo by se říci za hodně peněz, hodně muziky. Animovaný film, který svým pojetím s přehledem vyplňuje potřeby součastného mainstreamového publika. Komický ráz a zdařilé provedení většiny scén jistě neurazí, a pokud náhodou nerozesmějí, alespoň příjemně naladí. Neměl jsem problém si oblíbit většinu postaviček. Krom Tintina. To je trochu divný že? Inu budu to brát jako své osobní selhání :-D. Pozitivní dojem je značně ovlivněn 3D kino projekcí. Vidět film v TV, hodně by mu to ubralo. Takhle si dovoluji dát za 4*. 69%