• Pohádka

Tanec v srdci (1992)

Hudba jako výrazový prostředek je u Luhrmanna typická a velice účinná. Tento taneční film mě překvapil a moc se mi zalíbil. Sympatičtí jsou představitelé hlavních i vedlejších rolí a i samotná cesta za vítězstvím v Australian Pan Pacific Championships je tu výstižně zachycena se všemi zákulisními intrikami, zkostnatělostí starší generace, ale i s nezbytnou dávkou klišé, proměny ošklivého káčátka a „náhodných“ situací. Pro mě ideální kombinace, k tomu skvěle vybraná hudba a skvostné závěrečné paso doble.

Dracula 2000 (2000)

Přestože mám horory s různými nemrtvými, zvláště pak s Draculou, velice ráda, tento film mě jako celek zklamal. Uznávám, že odhalení pravé Draculovy totožnosti je originální, ale zpracování a výstupy některých (no, vlastně skoro všech) postav pokulhávají. Mlha vystupující z rakve nebo tma na hřbitově mě v tomto filmu opravdu neděsily. Slova Abrahama Van Helsinga: „Dracula. Not myth. He's real, I assure you“ tak platí jen díky kouzlu charismatického Gerarda Butlera, který ale nemá - paradoxně - dostatek prostoru.

Čokoláda (2000)

"Once upon a time there was a quiet little village in the French countryside..." Začíná to jako pohádka, plyne to jako pohádka a jako pohádka to končí. Hallström nám připravil bonboniéru plnou sladkých dárků - rozkošné postavy, báječní herci, kvalitní scénář, krásně vybraná místa a samozřejmě propracovaná a kouzelná hudba Rachel Portman. Stačí jen ochutnat, bohužel "jen" očima. "My favorite" je Čokoláda.

Policajt ze školky (1990)

Pokud člověk od tohoto filmu nic nečeká vzhledem k Arnoldovým schopnostem, tak je velice příjemně překvapen, ba dokonce i pobaven. Vtipy založené na dětských reakcích a myšlenkových pochodech jsou zárukou a Arnold je předškolním dětem příliš nekazí. (Kimble: I Have a headache. -> Lowell: It might be a tumor -> Kimble: It's not a tumor! :-) Čtvrtá hvězdička je za zpívajícího Arnolda s kytarou :oD

Jesus Christ Superstar (2000) (TV film)

Ne všechny muzikály jdou natočit a Jesus je toho dokladem. Původní verze je také otřesná hlavně kvůli pěveckým (ne)výkonům, ovšem nové zpracování předčilo všechna má poslechová očekáváníModernizace a zřetelná snaha o nový pohled podle mého vyzněly naprázdno. Tvůrci měli svou pozornost spíše než kulisám a kostýmům věnovat obsazení, které je, s výjimkou Mary a částečně sboru, tragické – zejména hysterický Judas je velkým omylem. Jesus v podání Glenna Cartera je prázdnou postavou – intonace, barva hlasu, herectví – nic z toho tu nefunguje, takže i krásna píseň Gethsemane (I only want to say) zaniká v nepřesvědčivém provedení. Tak je tomu bohužel u některých dalších melodií, z čehož plyne, že divák nemůže (a ani nemá proč) prožívat úžas, křivdu a dojetí. Výjimku tvoří výše zmíněná Mary (Renee Castle), jejíž citlivé vyznání "I don’t know how to love him...He scares me so. I want him so. I love him so." je skutečně krásné.

Portrét dámy (1996)

Málokdy se stává, aby film dostál svému názvu jako je tomu v této adaptaci novely Henryho Jamese. Plynule a jemně se v něm rýsuje postava Isabely Archer jakoby ji pro nás někdo portrétoval - se zmatkem, rozrušením, dojetím a láskou. Je to především zásluha Nicole Kidman, která jí svým hereckým uměním vdechla život, krásnými záběry a samozřejmě hudbou -Wojciecha Kilara a Franze Schuberta (velice dobře zvolená Impromptu). K tomu kvalitně obsazené mužské role, zvláště Viggo Mortensen jako trpělivý Caspar Goodwood, Martin Donovan jako Ralph Touchett a samozřejmě John Malkovich. Vynikající obraz ženy hledající štěstí a lásku.

Hranice lásky (1999)

Povedená adaptace Greenovy knihy, i když jsem při pohledu na český název filmu zaváhala, zda jde opravdu o "Konec dobrodružství" (osobně mám pocit, že pokud v titulu nepadne slovo l á s k a , není s filmem něco v pořádku ;o) Silný příběh podepřen skvělými herci a bezchybným zachycením rozjitřené atmosféry, kterou spolu s obrazem vytváří hudba - nesmírně smutná, ale krásná...hudba, co prší...

Johanka z Arku (1999)

Tento známý příběh z francouzské historie přímo vybízí k zfilmování. V Bessonově případě BOHUŽEL. Herecký ensemble plný zvučných jmen, ale skutek (skoro) utek'. Viditelné snahy M.Jovovich nemohou zachránit film, v němž se město dobývá koulemi s vyrytým nápisem "hello!"...Taktéž se mi nezamlouvá pojetí hlavní hrdinky - ačkoli nemám nic proti filmovým úpravám - Johanka z Arku mi nikdy nepřipadala jako psychicky labilní osoba. Abych pouze nekritizovala, musím se kladně vyjádřit k vizuální stránce filmu, zvláště v momentech, kdy Johanka slyší hlasy a má zjevení. Upřímně si ale raději zopakuji stejnojmenný film s L.Sobieski nebo si poslechnu muzikál.

Švindlíři (2003)

Nový hit Ridleyho Scotta neboli osvědčená kvalita včetně hudebního doprovodu jeho dvorního skladatele Hanse Zimmera. To, co začalo jako rozverná Cageova klinická studie nutkavé neurózy (nebo čím vším ten chudák trpí) se zvrtlo v napínavý skoro-thriller, aby to nakonec skončilo okatým, ale milým, happyendem. Shrnuto: Že jedním ze švindlířů bude i samotný režisér, to jsem tedy nečekala. Do Pygmeje! :o)

Ace Ventura 2: Volání divočiny (1995)

"Hej hou! Musíte tady mávat těma vrtulema?!" No není tohle skvělý začátek pro komedii, obzvláště když vidíte 190cm vysokého Jima Carreyho v tyrolském oblečku s kšandičkami, s kohoutím účesem, jak s úsměvem zvládá záchranářské práce ve velehorách? V podobném vtipném duchu pokračuje nadprůměrně schopný Ace i v Africe, kde je ohrožen nejen jeho život, ale i jeho precizní účes (o strastech s netopýřím trusem ani nemluvě ;o) S radostí musím konstatovat, že tento film vyvrací dva názory: 1. jakožto pokračování má stejnou úroveň jako díl první 2. neztrácí nic ze svého kouzla ani dabingem zásluhou výtečného Bohdana Tůmy. "Allllrigthy then!"