Prometheus (2012)

Poprvé mě Ridley zklamal. A to tak že dost. K první polovině se vyjadřovat nebudu, v budování atmosféry, napětí a očekávání snad není lepšího režiséra. Ale co přijde potom... Filmu obrovsky uškodilo přepsání scénáře a zpřístupnění pod 18 let. Druhá polovina se totiž skládala jen z laciných efektů, které vyděsí dvanáctileté děti a z prvoplánového strašení-nestrašení. Odkaz na Vetřelce skalní fanoušci jistě ocení, nicméně pečlivější logiku tady postrádám. Vizuálně sice skvělé, ale co z toho, když vše ostatní jde zejména ke konci filmu do kytek. Jsem zvědavý na pokračování, kterému scénář otevřel dveře, a zejména na nějaký Director´s Cut. Ani nevím za co dávám tu třetí hvězdu, asi za to, že jsem se na hodinky podíval až 20 minut před koncem, což se cení. 55 %

Wrestler (2008)

První Aronofskyho film, který mě zklamal, ale zklamat znamená u tohoto režiséra nějakých 60 - 70 %. Vadí mi především jedna věc, a to že celý film stojí a padá s Rourkem. Vedlejší postavy tam ani nemusí být, resp. vyjde to zhruba nastejno, kdyby tam místo lidí hrály krejčovské panny. Podobnou tematikou zabývající se Warrior (byť novější a s nesrovnatelně větším rozpočtem) je podle mého úplně někde jinde. 65 %

Tři mušketýři (2011)

Anderson mi znovu potvrdil, že je mistrem akce. K té části filmu nemám sebemenších výhrad. Vlastně by mi ani nevadilo, kdyby nejnovější Tři mušketýři neobsahovali nic jiného. A k ostatním věcem - do první poloviny bych zvažoval 5*, za druhou polovinu něco mezi 2* a 3*. Snad jejvíc mě štvala postava Orlando Blooma, ale i to bych překousl, jenže ve druhé polovině je to zkrátka úplně jiný film, především co se zábavnosti týče. Ubylo vtípků, koukatelné akce, logiky a co úplně vymizelo, je děj, zápletka nebo alespoň nějaký pokus o zvrat. Nicméně nenudil jsem se. 70 %

Hrdinové (2006) (seriál)

Seriál, na kterém je snad nejlépe vidět, jak může jít všechno do kytek, pokud scénáristé přestanou být originální a řeknou si: "No co, lidem se to líbí, tak hodíme nějakou osvědčenou klasiku." Přijde konec světa, všichni budou střídat strany, sem tam ukážeme novou postavu a to bude stačit. Kontrast mezi jedinečnou první sérií a tím zbytkem (pak už pro mě existují jen jednotlivé epizody) mi bohužel neušel. Dokoukal jsem to opravdu jen silou vůle a z respektu k první sérii. Nechci si nijak stěžovat, pouze jsem si chtěl postesknout. Vím, že sám bych nic lepšího nenapsal, takže i tak dávám 4*. Za první sérii 100 %, zprůměrováno 75 %

Skins (2007) (seriál)

Modernější, dekadentnější, zábavnější a hlavně promyšlenější 90210. Nebo to jsem si alespoň myslel po prvních dvou sériích, za které jsem dal 4*, ale po shlédnutí třetí série a nástupu nové generace upravuju hodnocení na 5* a už ho nejspíš nezměním. Ze skins se stal úplně jiný seriál, to není pouze druhý dech. Možná to má co do činění s tím, že čím déle se člověk dívá na seriál (zvláště bez týdenních a sezónních přestávek), tím více se mu líbí. Ale najednou mi to přijde jako vynikající tennagerské drama s opravdu zabijáckými hláškami a už mi nevadí ani ta nadsázka a někdy zbytečné vyostřování situací. "Povzbuzen svým úspěchem jsem se rozhodl zasvětit svůj život formování mladých mozků zítřka. Jen abych pak objevil, že žádné mozky nemají, jen jemně hrkotající věci mezi ušima. 90 %

Underworld: Vzpoura Lycanů (2009)

Jednoznačné plus za zasazení děje do středověku, další plus za krátkou stopáž, a tím výčet kladů skončil. Příběh je strašně tuctový, bez náznaku originality, absolutně bez nápadu. V takovém případě si musí pmoct jinak, ale akce je tady poněkud podivná. Zaprvé jí moc není, a zadruhé 6 záběrů za vteřinu není filmařina, ale test na epilepsii. Ta smršť mi nevadila u střeleckých akcí, tam jsem ji i uvítal, ale pokud dojde ke kontaktnímu souboji a já vidím pouze: meč-déšť-krev-meč-grimasa-déšť-meč-krev, tak moc spkojený nejsem. Ale abych jen nekritizoval, líbilo se mi to o něco víc než dvojka. A ppravdě tady jsem toho potenciálu tolik neviděl, takže 50 %

Apokalypsa: 2. světová válka (2009) (seriál)

Vcelku stručný šestidílný dokument zabývající se jednak základními operacemi války, ale především (nejen nacistickými) zločiny proti lidskosti. Obsahem informací se cyklus blíží učivu průměrného gymnázia v ČR, pokud tedy hledáte podrobnější informace, doporučuji dokumenty o jednotlivých operacích, bitvách nebo osobnostech. Nicméně hlavní předností jsou určitě dosud (alespoň mnou) dosud neviděné záběry, navíc vybarvené opravdu dostávají nový rozměr. 85 %

Bylo, nebylo (2011) (seriál)

Geniální. nemám jiných slov. Jen za samotný nápad bych mohl dát těch 5 hvězd. Nevím proč, ale dokonale mě tenhle seriál do sebe dokázal vtáhnout. Každou epizodu vnímám opravdu naplno a i když to všechno působí oddechovým dojmem, tak scénář je tak výborně napsaný, že s pozorností nepolevím ani na minutu, uvidíme, zda to dokáže i dál. Ovšem to nejlepší je asi herecké obsazení. Jennifer Morrison, Lana Parrilla, Josh Dallas - ti všichni přesně zapadají do vytyčených mezí, úplně nejlépe ale působí výběr Ginnifer Goodwin. S krátkými vlasy vypadá trochu jako elf, ale prostě nemám slov. Postavy jsou sice černobílé, nicméně má to být pohádka, tak jiné být nemohou. Někoho pohádková část možná ruší, ale tím pádem nepochopil, o čem ten seriál je. Ještě jednou se zopakuji - geniální! *** "Vím, že hrdina nejdřív nikdy nevěří. Kdyby ano, nebyl by to moc dobrý příběh." *** 100 %

Underworld: Evolution (2006)

Tohle by nezachránil ani ještě upnutější obleček Kate Beckinsale. Oproti hlavní devíze jedničky, tedy příběhu, je tady dějová linka otřesná, prakticky žádná. Občas se vynoří náznak, že by se něco mohlo stát, ale Wiseman takové záblesky zkušeně utlumí. Opět nevyužitý potenciál, zejména s otcem všech těch příšer. Ke konci jsem upřímně fandil té okřídlené potvoře, ať už je všechny pozabíjí a já můžu jít spát. Nicméně i tady jsem si našel své okamžiky. 35 %

Underworld (2003)

První Underworld je vcelku vyrovnaný film. Diváka úplně nevtáhne do děje, ale zase pokud vás takový žánr alespoň trochu zajímá, tak u toho neusnete. Příběh tady je, když přivřu jedno oko, tak je výborný, ale to všechno kolem... Navíc se děj rozbíhá a zase brzdí, není tady ani jedna pasáž, při které bych opravdu nevnímal nic jiného než strhující film, a to mi vadí. Dalo se z toho vyždímat mnohem víc. Ať už z akčních scén, které jsou docela zabité jen pouhým střílením do ničeho, anebo salty, které by nebyl schopen předvést ani mistr světa v gymnastice, anebo ve více rozvětvenějším a poutavějším příběhem. Takže celkově naprostý průměr. 60 %