Marketa Lazarová (1967)

A teď upřímně, kdo se na to koukal a neusnul? A když neusnul, tak pochopil? A když pochopil, tak koho to bavilo?

Stalingrad (1993)

Pěkně brutální film, v němž hlavní roli hraje neúprosná zima. žádné hrdinství nemá ve válce cenu. Jde jen o to přežít v tom strašném městě. K tomu Heřmánek v čele tankové bitvy. Skvělý zážitek, jeden z nejlepších mnou shlédnutých válečných filmů.

Hvězdná pěchota (1997)

No asi to bylo míněno jako komedie. V každém případě to komedie je, protože sci-fi, akční ani dobrodružné to tedy rozhodně není. Je to takový zvláštní mišmaš - život ve vesmíru podle amerických ujetých snobských pravidel, armáda dle amerického vzoru (s totálním sebevědomím a nulovou objeschopností), vše poměrně zachraňuje Denise Richardsová - jediný rozumný důvod, proč se na to dívat. A pak samozřejmě ta bžunda, kdy se vojáci nechávají zcela nesmyslně masakrovat jakýmisi brouky, v poměru tak 100 na jednoho zabitého (brouka) - no neber to. Kdyby takhle vedlo lidstvo jakoukoli válku, určitě by ji nevyhrálo. Casper van Dien je taky směšný herec...

Annie Hallová (1977)

Je ot tradičně ukecané a vtipné. Řekl bych takový prazáklad všech woodyho posledních filmů, postavený na tradičním scénáři: příběh v New Yorku žijícího neurotika. Diane Keaton byla ještě docela kočka.

Sběratel kostí (1999)

Dobrý nápad převzatý od Jeffreyho Deavera a přetavený v pěknou detektivku. Angelina Jolie tradičně nehraje, ale i její statické pojetí zachraňuje tentokrát imobilní Denzel. Je to celé hodně napínavé, občas až mlčeníjehňátkovské, nakonec však, bohužel, s průměrným závěrem. No a je tam Al Bunda, za to je bod navíc!

Hurikán v ringu (1999)

No já jsem čekal něco o boxu:-) Takže po dvou minutách, kdy vše o boxu skončilo, ztratil i tento film dost ze své přitažlivosti. Takže žádný nový Rocky, ale drama nespravedlivě (?) obviněného a odsouzeného muže. Kdyby nebylo Denzela, byl by to jen průměr.

Hra (1997)

Pokud snesete Michaela Douglase, čeká Vás hodně zajímavý film s nečekaným závěrem. Napínavý thriller o jedné netradiční hře. Nejlepší role Debry Unger, rozhodně lepší než v klipu Green Day. Sean Penn vhodně vsazený do role ubrečeného slabocha (hraje vůbec něco jiného?) Nevhodné pro paranoiky a lidi, kteří jsou v pohodě, jen prostě vědí, že po nich někdo jde...

Seriózní muž (2009)

Tak já Vám teď povím pohádku. Žil byl v Americe jeden hodný pán, kterého všichni stále jen buzerovali. Manželka, děti, kolegové, studenti, milenec manželky, rabi v synagoze, jiní rabiové v jiných synagogách...ten pán nebyl šťastný, ale nemohl s tím nic dělat. A to je všechno, pohádky je konec. Tak jste si právě přečetli zkrácenou verzi scénáře Serious mana. Trochu málo, že? No, je. Scénář je zkrátka nejslabší součást filmu, který je jinak docela vtipný a dobře natočený, ale kdyžtak tak nějak směřuje odnikud nikam (závěr film zcela postrádá, prostě v jednom okamžiku skončí). S jinými coenovkami nesrovnatelné.

Muž z Nuuku (2009)

Film jsem viděl na festivalu, a i když je jasné, že toto prostředí vždy něco přidá a i filmy zcela průměrné se na festivalu zdají být dobré, u tohoto snímku to neplatí. Vůbec bych se nebál druhého shlédnutí. Příběh je jednoduchý, ale dost silný, v závěru skutečně dojemný, takže i otrlý milovník béčkových hororů ukápne slzu, ba možná i osuší zvlhlý vous. K čemu profesionální herci, ptám se, když bratr režiséra, stoprocentní amatér, řekne za celou dobu deset vět a v nich je vše. Plus Grónsko, divoká krajina, Inuité (a Inuitky:-). Tenhle film rozhodně není přeceňovaný a vyplatí se na něj podívat...jeden ze tří nejlepších na KVIFF 2010 - kam se na něj hrabali Coeni se svým Serious manem?

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Po smrti Siriuse začíná jít do tuhého. Dokonce i Brumbál občas někomu něco řekne, takže z bezvýchodného pátého dílu jsme se konečně posunuli k tvůrčím pokusům jak se zbavit nejzlejšího vychrtlouna. Paradoxně mám ten pocit, že se z knihy dalo na reálný filmový pažit přenést více, je to takové hodně popisné a bez většího napětí. Několik výrazných chyb - objevení identity prince dvojí krve se nepovedlo a je dost odfláknuté, v závěru po Brumbálově smrti se ještě všichni hrozně vykecávají a vlastně nemají co říct (naopak, kde je srdceryvná scéna s Ginny, no, Davide?) P.S.: Brumbál nesundavá srandovní sponu z vousu ani když jde pro viteály. A to už je co říct.