Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Takže...kniha je cositadymeziseboubudemevykládat otřesně rozvleklá a v příběhu celé série zcela zbytečná, proto to byl pro režiséra těžký úkol, vyrobit z takovéhoto polotovaru chutný filmový dezert. Ale povedlo se. Osekáno vše zbytečné (a že toho v knize je, cca 400 stran), zkráceny dialogy, všechno zkrátka zrychleno, až se mi nakonec zdá, že film tentokrát jasně zvítězil nad knihou (to tedy nebývá často). Profesorka Umbridgeová byla vybrána skvěle. Brumbál se bohužel nezbavil spony na plnovousu (dětinské), ale alespoň ukázal své magické schopnosti (konečně), takže se pomalu vymaňuje z image pohádkových dědečků (trvalo to). Ron je král komiků, jen škoda, že jeho představiteli nerudnou častěji uši, a s Hermionou dost zastiňují Harryho, který řekne sotva pár slov.

Černá labuť (2010)

Asi nejsem úplně vhodný kritik pro tento film. Neoslovuje mě balet ani thrillery. Přitom na tento snímek by se měli podívat hlavně ti, kteří alespoň na jedno nedají dopustit (nejlépe na obojí). Z mého pohledu je to pěkně natočená úchylárna. Hlavní postava je nevyrovnaný nedospělý psychouš, pohybující se mezi dalšími psychouši v psychoušské atmosféře. Pokud si myslíte, jak si budete užívat baletní eleganci a ladný pohyb piškotů po jevišti, tak na to zapomeňte, protože každých pět minut přichází nějaká dosti značná nechutnost, která jakýkoli příjemný zážitek z filmu spolehlivě odbourá. Jo a těch nechutností s koncem filmu rapidně přibývá, takže jsem si v kině užil pocit hororového napětí, co se ještě ukáže (co si psychouška zase uřízne, co udělá matce, co zase uvidí ve svých halucinacích...) Celkově tedy antireklama na balet a upřímně, dost problematický film.

Malcolm X (1992)

Budu stručný. To se snad Spike na mladá kolena zbláznil? Nekonečný film, který v televizi přepnete po deseti minutách, protože vypráví naprosto nezajímavé téma naprosto nezajímavým způsobem. Na tom způsobu trvám! I pokud by Vás zajímal život Malcolma X, pak Vás to rychle přejde...jedna hvězdička snad jen za odvahu, jinak je to nekoukatelné.

Spojenec (2006)

Zvláštní film vytvořený zvláštním režisérem. Z celého díla úplně čiší touha udělat to samé jinak, než kdokoli předtím. To se povedlo na jedničku - bankovní krimi není tak docela bankovní krimi, policajti se nechovají tak docela jako policajti, v příběhu vystupují postavy mluvící albánsky, je to zkrátka chvíli drama a chvíli komedie, či spíše fraška. Lee neřekne vše, protože předpokládá, že už stejně všechno víme/resp. už jsme v podobných filmech viděli. Neškodí to, naopak je to osvěžující. Jediné minus je způsob, jakým lupiči zvítězí - ale na to se podívejte sami:-)

Lítám v tom (2009)

Clooney si poslední dobou vybírá jen dobré filmy. Po Claytonovi zamířil do oblasti, která trochu smrdí romantikou, ale obsahuje víc než jen to. Lítám v tom není zdaleka jen o neobvyklém vztahu a speciálních bonusech pro lidi, ale i o samotě, osobním neštěstí...a práci personalistů, kteří nám mají usnadnit život:-) Rozumně dlouhé, přiměřeně vtipné a na to, kolik v něm režisér rozehrává témat, i docela ucelené. Vhodné nejen pro ženy...

Fotr je lotr (2000)

Docela vtipné, jen se musíte smířit s tím, že Jebal je stále jebán, což mu ale nijak nebrání v tom, aby nadále pokračoval ve snaze prorazit do jedné obskurní rodiny. Upřímně, ta holka za to nestojí...

(K)lamač srdcí (2010)

První hodina filmu je vtipná, francouzsky uvolněná, zábavná a docela i neromantická. Potud se muž i žena baví. Další průběh je už trochu komplikovanější, jako by byl děj filmu vtahován do běžných romantických kolejí, bránil se...a podlehl. Takže závěr pro otrlejší romatikofily. Pořád ale lepší než 90% holywoodské produkce.

Samotáři (2000)

Shlédnuto snad stokrát. Má to slabá místa, ale celkově je to kultovní film o výjimečném člověku (lidech). Sranda až na půdu, zároveň v určitých momentech dosti drsné. Macháček zde zahrál na začátku své herecké kariéry životní roli, stejně tak Trojan ztvárňující vysokoškolsky vzdělaného a společností obdivovaného asociálního magora. Převlékání se za instalatéra hodnotím šesti hvězdičkami.

Jedna ruka netleská (2003)

Proč tak nízké hodnocení? Tohle je prostě dobrá komedie, žádný vážný film, žádní Samotáři s přesahem. Taclík je boží, cožpak to nevidíte? Scéna s autem na mostě, předáním peněz, Medvěd je připraven, dnes je středa:-) Kdo neviděl, neuvěří. Pokud jste se zde rozhodli hledat něco jiného než humor a jste zklamaní, tak se nedivte.

Kmotr (1972)

Ne Scorsese, ale Coppola je mistr mafiánských filmů. Zatímco Scorsese popisuje, Coppola vypráví příběh, který je v Kmotrovi dechberoucí. Žádné lepší zpracování skvělé Puzovy knihy už nebude. Nikdo nemůže už vybrat lepší herce (zejména řadové italské mafiány, nebo třeba Clemenzu, ten je dokonalý). Celkově je to koncert, při kterém se nebudete nudit ani minutu. Naopak, po dvou a půl hodinách vám bude líto, že to (tak brzo) končí. Nejvíc se mi asi líbila správně nemilosrdná atmosféra panující mezi italskými gangy - navrch důstojní pánové, kteří si vzájemně chodí na rodinné pohřby, objímají se, slibují si věčný mír apod., a pod touto přetvářkou boj o moc vedený všemi prostředky.