Reklama

Reklama

VOD (1)

V rádiu hraje Jefferson Airplane, píše se rok 1967 a Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg), profesor fyziky na klidné univerzitě na Středozápadu se právě dozvěděl, že ho jeho žena Judith (Sari Lennick) opouští. Zamilovala se do jednoho z jeho okázalejších známých, Sye Ablemana (Fred Melamed), který na ni působí rozhodněji než nesmělý Larry. V bytě s nimi bydlí jeho věčně nezaměstnaný bratr Arthur (Richard Kind), Larryho syn Danny (Aaron Wolff) je neustále v potížích a dcera Sarah (Jessica McManus) krade Larrymu peníze z peněženky a spoří na plastickou operaci. Anonym se ho snaží připravit o místo, jeden ze studentů ho uplácí a současně vydírá a sousedka odvedle ho mučí tím, že se opaluje nahá. Zoufalý Larry se vydá s prosbou o pomoc za třemi různými rabíny, aby mu pomohli vypořádat se s jeho problémy a stát se lepším člověkem. Seriózním mužem. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (430)

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Velice zvláštní film bratrů Coenovic. Bez účasti hvězdných herců, na to jsme poslední nebývali u Coenů zvyklí, natočili velice seriózní film. Humor je zde schován pod poměrně silnou slupkou dramatu. Larry Gopnik je možná největší loser jakého si jen lze představit, žena mu spí s jiným chlapem a on na to vše doplácí, třeba i tím že se odstěhuje z domu. Velice se mi líbila scéna, ve které rabín Nachtner vyprávěl našemu Larrymu zubní příhodu, ze které vlastně nevyplynulo vůbec nic. Ostatně tak jako z celého film. Snímek není nikterak ukončen. Těžko říct jaké vyvolá reakce. Dost možná že spoustě lidí se nebude líbit, přece jen Brad Pitt, George Clooney nebo Xavier Bardem chybí. Ale do Seriózního muže by se rozhodně nehodili. PS: Pořád mi hlavou vrtají ti herci, kdyžtak mě opravte, ale hrál vůbec někdo z této sestavy v nějakém jiném filmu bratrů Coenů? ()

Sobis87 

všechny recenze uživatele

Po dvou knižních adaptacích přišli Coeni opět s něčím osobitějším- v A Serious Man se vracejí k tématu židovství, přičemž židovské tradice zde mají hodně prostoru a samotný příběh se opírá o židovskou historii a náboženství – konkrétně se jedná o parafrází na Příběh o Jobovi, jehož „serióznost“ vůči bohu byla pokoušena skrze neštěstí, co na něho byla bezdůvodně snášena a to samé se děje i samotnému hrdinovi tohoto filmu, který je učitelem stejně jako oba rodiče Coenů. ___ Z formálního hlediska není o čem debatovat, film je skvěle natočený a hlavně má vypiplaný střih. Z narativního hlediska si Coeni opět zahrávají s diváckým očekáváním, jako tomu bylo například u Bartona Finka (nikdy odhalený Mcguffin v podobě balíčku) nebo Tahle země není pro starý (úplný závěr), tentokrát jsou ale k divákovi podstatně krutější - stejně jako Ďábel trápil Joba skrze bezdůvodné tresty, tak i Coeni divákům předkládají příběh, který je nedokáže uspokojit (protože nechce), neboť nenabízí odpovědi na kýžené otázky – rezignuje se zde na kauzalitu. Pokud Coeni v předešlém filmu Po přečtení spalte divákům neustále nabízeli vodítka, která později našla své užití v příběhu, zde naopak spousta vodítek za ničím nevede a některé linie končí ve slepé uličce, přičemž těm pozornějším své vypravěčské úmysly tvůrci odhalí už v polovině filmu – ve scéně u druhého rabína.___A Serious Man je možná tím nejméně sdílným filmem pro mainstreamového diváka, ovšem ten, kdo chce číst mezi řádky a přistoupí na hru bratří Coenových, tento film určitě docení. 100% ()

Reklama

Slarque 

všechny recenze uživatele

Velice netradiční film bratří Coenů, o kterém nevím, co si mám myslet. Jak s osudem Larryho Gopnika souvisí ten dlouhý úvod s židovským dybukem? A je to vlastně dlouhá židovská anekdota nebo náboženské podobenství? Michael Stuhlbarg je opět perfektní. Mám ho zafixovaného spíš jako drsného a elegantního židovského mafiána z Impéria, ale stejně přesvědčivě zvládl obyčejného zoufalce stíhaného sérií ran osudu. Ne že bych se u toho nudil, ale celou dobu mě tahle židovská historka míjela. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Celou dobu jsem měl dost, dost silný pocit, který se mi v závěru potvrdil: Coeni si z nás zase jednou udělali ohromnou srandu. Tentokrát tedy srandu z jedné strany místy velmi zvláštní (zvláštnější než v Bartonu Finkovi) a absurdní, ale ze strany druhé dost suchou, reálnou a uvěřitelně se tvářící, která se odehrává v duchu úvodního Rašího výroku "Přijímej s pokorou vše, co tě potká". Výborné scénky všeho druhu drží pohromadě neustálá marná snaha hlavního hrdiny všemu porozumět, šedesátá léta atmosféře také hodně pomáhají, Deakinsova kamera a Burwellova hudba zrovna tak. Bratři zkrátka stvořili další snímek, který sice (díkybohu) není pro každého, ale který je snadné mít rád. Čtyři a půl. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Arthur závidí bratovi, že mu Boh dal všetko, čo musí šťastný muž mať. A možno Larry závidí bratovi jeho bezstarostnosť a mentálnu poruchu, vďaka ktorej je zbavený zodpovednosti za všetko, za čo musí byť zdravý chlap zodpovedný. Táto scéna ale nasleduje po sérii sekvencií, vďaka ktorým vnímame Larryho život ako jednu veľkú mizériu. Doma teenageri, podvádzajúca manželka, onen brat, nejaká tá autonehoda, vyhrážajúci sa študent a odpovedí sa u rabínov skrátka nedočká, jedine že by sa na svet začal pozerať inou perspektívou. Ale je to možné, keď na zmenu perspektívy nie je vôbec životný priestor? Coenovci si nakrútili Seriózneho muža len tak pre seba, film má nulový divácky potenciál, takpovediac je určený skôr len pre ich tvrdé fanúšikovské jadro a Židov v ňom, ktorí budú mať z filmu asi viac. V podstate je zázrak, že film mal nejakú medzinárodnú distribúciu. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (5)

  • Rozpočet: 13 000 000 dolarů. (Saku)
  • Právník přes trestní právo, kterého si Larry najal, Ron Meshbesher, je skutečný oblastní právník z Minneapolis. Je z firmy Meshbesher and Spence. Adresa na obálce Larryho účtu je skutečná aktuální adresa jeho praxe. (c.tucker)
  • Je nejasné do jakého roku byl film situován; Rabín Scott má v kanceláři kalendář roku 1967, ale výběry the Columbia House zmiňované Dickem Duttonem (Santanův "Abraxas" a Creedence Clearwater Revival's "Cosmo's Factory") byly vydány v roce 1970. (c.tucker)

Související novinky

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky

08.03.2010

Většina filmových fanoušků bude nejspíš z “prohry” Avatara zklamaná. Není ovšem na škodu, že dala Akademie přednost filmu, který nejenže nebyl ani v nejmenším zamýšlený jako \"oscarový\", ale jeho… (více)

Reklama

Reklama