Zázrak v New Yorku (1994)

Rozuzlení a závěr původního filmu se mi líbilo mnohem více, ale potěšilo mě, že děj v zásadě zůstal totožný a hlavní devizou tak bylo zasazení do aktuálnějšího prostředí (alespoň co si pamatuji z loňska :) Soudě podle zdejších komentářů k tomu ale člověk musí mít alespoň trochu vztah. Pokud nemáte se Santou problém, tak je to příjemná a milá oddychovka; nicméně za sebe doporučím spíše původní film z roku 1947.

Konec básníků v Čechách (1993)

Měl jsem v paměti různé útržky z Básníků, které ale v každoročních televizních reprízách nikde nebyly. Když jsem se po dlouhé době, prakticky dvacet let od natočení, rozvzpomněl, že vlastně existuje ještě tenhle film a zkouknul jej, pochopil jsem, proč jej televize vynechávají. Film na jednu stranu docela výstižně ukazuje onu porevoluční dobu, plnou životních zvratů, nástupu kapitalismu, privatizace a začátků soukromého podnikání. Na druhou stranu ale s odstupem času vypadá zároveň jako její vlastní karikatura. Je to koncentrát části života mnohých z nás, která z dnešního pohledu působí tak nějak divně a ani Básníci v kvalitním průměru to nezachrání. Třeba za dalších deset let bude možné určitý patos toho všeho brát s ještě větším nadhledem, stejně jako tomu je dnes s reáliemi těch předchozích dílů.

jOBS (2013)

Film se zaměřuje pouze na události, které Stern považoval za hodné zfilmování a vlastě se točí pouze kolem Apple. NeXT je zmíněn asi v deseti sekundách, Pixar chybí úplně. Spousta událostí asi zůstala ve střižně a ve výsledku je film takový neucelený a pro lidi, kteří nečetli jeho biografii, může být dost nepochopitelný (třeba ženy, co se objeví po jeho boku nebo armáda jeho významných spolupracovíků a životních souputníků). Možná Stern nechtěl dublovat Piráty se Silicon Valley, protože Bill Gates byl zmíněn jen jednou - jako "zloděj", o dřívější spolupráci nepadlo ani slovo. Před filmem běžela upoutávka na Dianu, která si vlastně nebyla moc podobná. První záběr na Jobse v podání Ashtona Kutchera byl jak zjevení, od prvních srovnání tvrdím, že je to nejpodobnější filmový Jobs a na tom si trvám. Vlastně jediný, koho bych nepoznal, je Woz, který je ale zase dobře identifikovatelný jinak :) V takové vedlejší vsuvce se objevilo mladé ucho s britským přízvukem, které se během let stalo po Jobsovi nejvlivnější osobou v Apple a je moc dobře, že Jony Ive byl ve filmu zmíněn. Biografii od Waltera Isaacsona jsem přečetl třikrát a to jsou minimálně dvě hvězdičky v hodnocení, protože jsem si ty kusé informace tak nějak dokázal poskládat dohromady. Film není pro někoho, kdo by se o Jobsovi chtěl dozvědět něco víc - leda formou odrážek, bez dalších souvislostí.

iSteve (2013)

Značně svérázný pohled na Steva Jobse a lidi kolem něj. Zaujalo mě obsazení, např. představitel Jobse Justin Long hrál "Mac" v reklamě spolu s kolegou "PC", která se ve filmu také objevila (a Justina Longa zde hrál Anthony Gioe). Celým dějem prostupují historicky přesné události, zasazené do leckdy dost bizarního kontextu. Ale film se snaží být především parodií a to mu jde, podle mého, celkem dobře, i když celé je to takové... ujeté :)

How the Grinch Stole Christmas! (1966) (TV film)

Zajímavost: V jednom DVD vydání byly barvy poupraveny tak, že Grinch není zelený, ale do žluta. Z tohoto vydání jsou i obrázky zde v galerii.

Ostrov (2005)

Pátou hvězdičku přidávám hlavně díky tomu, že jsem naprosto vůbec nevěděl, o čem film je; byl mi doporučen ve stylu "tohle by se ti mohlo líbit". Takže jsem byl stejně nevědomý, jako hlavní hrdinové a objevování skutečné reality prožíval s nimi. Když později film viděl znovu, už to nebylo ono; byť si člověk všímá i věcí, které prve neviděl. Původní zážitek ve mně ale zůstal.

Prci, prci, prcičky: Školní sraz (2012)

Film jakoby navazoval na původní American Pie, na který se často odkazuje (ale naštěstí v nijak přehnané míře) a to dokonce i hudebně! Mohl bych ho přirovnat tak trochu k filmu Sněženky a machři po 25 letech, mimo jiné i pro až neuvěřitelný počet "původních" herců, kteří se na plátně byť jen mihli (Shannon Elizabeth) - za to dávám hvězdičku navíc :) Paralel je zde ale více (zastydlý puberťák, televizní hvězda, stará láska nerezaví...). Naštěstí Reunion není tak melancholický ani místy až kýčovitý, má Eugena Levyho (který zde dostal hodně prostoru a to je dobře), obsahuje řadu zajímavých zvratů a celkově se žádné nepříjemné překvapení nekonalo. Stejně jako v ostatních filmech série i zde je hodně trapasů a problematických mezilidských vztahů, což bych klidně oželel (třeba část s opilou Karou mohla klidně končit příjezdem Johna Cho). Naprosto se ztotožňuji s komentářem uživatele Hrabka, níže.

Hunger Games (2012)

Američtí přátelé hýkali nadšením, ale já se nemohl zbavit dojmu, že to byl převlečený Running Man s hnědovlasou Taylor Swift v hlavní roli. A kdyby "Hladové hry" měly totožných 101 minut, vůbec bych se nezlobil.

Strašidelný dům (2003)

Film sice není nijak mistrovské dílo, ale pokud znáte atrakci Haunted Mansion v Disneyho zábavních parcích, budete v průběhu celého filmu potkávat motivy, které vás tenkrát tolik fascinovaly a v hodnocení určitě hvězdičku přidáte. V opačném případě nemáte bohužel šanci film "pochopit" v plném rozsahu.