Konkurenti (1992)

Nechápu, jaktože jsem se k téhle lahůdce dostal až teď. Od první chvíle co na scénu nastoupí Alec Baldwin jsem se svíjel v křečích, jeho dokonalý motivační proslov mě naprosto odzbrojil a teď už sebou všude budu nosit pár mosazných koulí. Zápletka se sice točí okolo obchodníků se stavebními parcelami, ale celé je to pojato jako ta nejdrsnější gangsterka a obchodníci se považují za veliké mafiány, alespoň tak na mě celá ta plejáda geniálních dialogů působila. Za zmínku stojí také fakt, že v tomto filmu se slovo F**k objevilo snad v nejhojnějším počtu co si pamatuji. Al Pacino a jeho zdrcující politika postupného matení smyslů potenciálního klienta k podpisu smlouvy o koupi parcel. V telefonu medově znějící hlas starého, cholerického obchodníka Jacka Lemmona. Věčně ublížený a spekulující Ed Harris se svojí větou " hromada sraček ". Skvělý, flegmatický Kevin Spacey, se svým věčně blaženým výrazem ve tváři a už výše zmíněný odzbrojující Alec Baldwin a jeho pár mosazných koulí. To je důvod proč tenhle film nemohl dopadnout jinak než skvěle. Doporučuji sledovat za střízliva, alespoň první dvě, tři shlédnutí, protože je to snímek opravdu upovídaný a na hláškách a rozhovorech staví. Což by snad mohlo někoho odradit, ale podle mě by to byla velká škoda. Protože vždycky když vás na ulici osloví prodejce tarifů všelijakých telefoních společností, vy si vzpomenete na jejich těžký úděl a politujete jich :-) You know what it takes to sell real estate? It takes BRASS BALLS to sell real estate

Volání Cthulhu (2005)

Howard Phillips Lovecraft, jehož povídka posloužila jako předloha pro tento černobílý, němý film, by se jistě v hrobě neotáčel a myslím, že by byl i docela spokojen. Atmosféra, která doprovází tohle malé dílo, je totiž ne příliš odlišná od té, kterou jako čtenář prožívám při četbě knižní předlohy. Je to právě atmosféra která tomuhle dílku dává, za mou maličkost, tak vysoké hodnocení. Znázornění potopeného města Rlyeh, které bylo znovu vynořeno aby odkrylo svá strašlivá tajemství, ztvárnění prastarého Cthulhu, to všechno na mě působí velice věrně. Věrně ve smyslu, že autoři Lovecrafta skutečně milují a dokonce snad jeho vesmírným teoriím věří. Jinak by se jim nemohlo podařit vytvořit tak kvalitní dílo, za tak málo peněz. Rozpočet na tento film byl skutečně minimální. Za mne jednoznačně kvalitní pocta jednomu z největších mistrů hororu.

Rocky (1976)

Legendární film o boxerovi z mizerných poměrů, který se dokázal díky neuvěřitelně silné vůli a tvrdé palici dostat do posledního kola s mistrem světa a ustát ho. Důkaz, že Amerika je země možností a že když má člověk silného ducha a odhodlané srdce, dokáže zázraky. Díky tomuhle filmu jsem si párkrát ráno nalil sklenici syrových vajec. Teď už si je sice raději smažím ale přesto ve mě Rocky zanechal hluboké poselství. Nezáleží na tom kolikrát upadneš, důležité je, se pokaždé zvednout.

Tango a Cash (1989)

Dva poldové, jeden " uhlazenej chlápek co se oblíká jako bankéř ", druhý rád seprané jeansy a propocená trika s krátkým rukávem. Jeden je Sylvester Stallone, druhý Curt Russel. Oba dva mají smrtící mušku a oba dva si myslí že jsou jedničky ve svém oboru. Naneštěstí se díky falešnému obvinění a nastrčené vraždě, oba dva ocitnou ve vězení. A jak zjišťují, někdo asi nechce aby svůj pobyt v " lochu " přežili. Parádní, svižná akce, spousta slovních přestřelek mezi dvěma hlavními aktéry a hodně, hóódně střílení a zlomených nosů. Skvělý akční film, kterému nechybí humor a který má rychlý spád. Co si více přát ?

Pro pár dolarů navíc (1965)

Tenhle western si mě získal hlavně díky svému hlubokému příběhu, který k dokonalosti dovádí hudba Morriconeho. Jedná se sice o v pořadí druhý díl v Leoneho trilogii s Eastwoodem, ale svým obsahem mi připomíná spíše Once upon a time in the west. Dva pistolníci Eastwood a Van Cleef pasou po tlupě desperátů aby za ně mohli shrábnout odměnu. Jeden z nich má zálusk pouze na odměnu ale jak film plyne, postupně se rozplétá velice smutný a skličující příběh, který se kdysi odehrál a divák tak zjišťuje, že záměr druhého z hlavních hrdinů, možná nebude čistě materiálního charakteru. Finální duel a zúčtování konečně ukáže celou, krutou pravdu ( podobně jako v Once upon a Time in the West) a člověk si uvědomí že nekoukal jenom na film plný střelby, jízdy na koních a chlapských hlášek. Ale na poctivé drama divokého západu. Takovýchto filmů je na světě jako šafránu.