• Krátkometrážní

Teorie tygra (2016)

Po delší době česká komedie, která nevyznívá trapně. Herci hrají ve velké pohodě (Bartoška), nervou to "na sílu" (Kohák!!) a je zde patrný určitý nadhled (Táňa), což je jen dobře. Téma filmu je podáno příjemně, divákovi není celý film vnucován určitý pohled a postavy se mění. Překvapila a potěšila mě četnost výskytu černého humoru, který, ač Čechům vlastní, se příliš neobjevuje v mainstreamových snímcích. Tvůrci filmu do toho šli prostě po hlavě, čehož si vážím a dávám 75 %.

Ztraceni v Mnichově (2015)

Další mystifikace z dílny Zelenkovy bandy, ve výsledku jde o mnohem lepší variaci na Polski film, ale mystifikační dokonalosti Roku ďábla to pořád nedosahuje. Příjemný filmový zážitek, 80 %.

Spectre (2015)

Mendes si "bohužel" svým prvním Bondem nastvil laťku tak vysoko, že jí bude těžké překonávat. Skyfall je pro mě nejlepší bonovka, nicméně vyjít Spectre a Skyfall v opačném pořadí, sahám u obou filmů k 5*. Takto z toho Spectre vychází za lepší 4*, opravdu mě bavila kamera po celou dobu filmu a vyzdvihl bych i konspiračně-reálnou zápletku s orgánem typu NSA chtějící nastolit "new world order". Je škoda, že Waltz nedostal v roli záporáka větší prostor, na těch pár momentů ho bylo ve filmu škoda. 85 %

Tady a potom (2015)

Tento film mě příliš nezaujal, některé režisérovy indície vycházejí spíše do prázdna. Na podobné téma si raději pusťte jiný severský kousek - Špatnou výchovu. Hlavní postava mladého vraha je ale zahrána, zde bych se nebál přívlastku, opravdu mrazivě. 40%

45 let (2015)

Celou dobu vše směřovalo k tomu, v co jsem doufal, a to že půjde o kvalitní komorní manželské drama, což ale tvůrci filmu nekompromisně utnuli neskutečně kýčovitým happyendem. Je velká škoda, že se nijak nerozvinula mužova dávná minulost. Zmiňovaný konec mě znechutil natolik, že více než 40% snímku dát nemůžu. (viděno na KVIFF)

Samba (2014)

Ale jo, nebyl jsem z toho sice tak mimo jako z Intouchables, ale pořád se jedná o velmi slušný počin. Tvůrci se mi svým humorem povětšinou trefovali do vkusu (a to je u mě co říct, obzvláště když jde o film) a dvě hodinky ve společnosti elegantní múzy Charlotte Gainsbourg a zdatně sekundujícího smíška Omara Sy utekly velmi příjemně. 80%

Divočina (2014)

Trochu zmatená a naivní holka od koní se vypraví na odvážnou horskou pouť. Evidentně bez větších příprav se vrhne poměřit síly s přírodou a první záběr, kdy je Reese trochu vyčerpaná, je někde kolem 50. míle... Ale počkat, o tohle fakt tolik nejde. Hlavní hrdinka se vydává na dlouhý očistec, jehož důvody jsou nám prozrazovány pomocí více či méně častých flashbacků. Pouť také vznáší zajímavou myšlenku feminismu v kontrastu s Reesino minulostí. Film si bere prvky z Into the Wild a z 127 Hours, bohužel však kvalit ani jednoho nedosahuje. To ale v mém měřítku není vůbec ostuda; Wild mě bavilo ostatně jako většina putovních "road-movie", po kterých mám obrovskou chuť vyrazit minimálně do Santiaga de Compostela. A tento snímek nebyl výjimka. 80%

Birdman (2014)

Nejlepší film roku teda rozhodně ne, spíš taková festivalová jednohubka. Nedá se říct, že by mě film vyloženě nudil, ale tempo u Whiplashe prostě bylo o hodně taktů jinde. Jevištní scény a kamera mě zde opravdu bavily, nicméně bez scén s Birdmanem bych se rozhodně obešel. Soundtrack taky nebyl z nejnabitějších, ve výsledku ale stále lehký nadprůměr. 60%

Americký sniper (2014)

Pateticko-patriotický snímek je slabým odvarem amerikanismu zobrazeného v Gran Torinu, slabým odvarem válečného žánru v podobě například Black Hawk Down a i slabým odvarem studia psychiky válečného veterána jako třeba v Birdy. Ve výsledku tedy pro mě šlo o průměrný životopisný film; možná kdybych měl v sobě kus amerického vlastence, tak to ocením víc. Takhle je to za 50%.

Cesta ven (2014)

Na komentář jsem si schválně nechal určitý časový odstup, ale doteď prostě nechápu, jak tohle mohlo dostat tolik Lvů. Film byl nudnější než průměrný dokument, příběh a vyvrcholení žádné, výkony neherců na neherecké úrovni. Film asi měl ambice otevřít již poněkolikáté diskuzi o tomto nadčasovém tématu, avšak nevím, zda vykreslení všech jako špatných, něčemu pomůže... 20% jenom za odvahu pustit se do něčeho podobného, film jsem nevypnul v půlce snad jen kvůli nominacím na Lvy. Bez této znalosti bych si to spletl hodně špatným festivalovým pokusem natočit něco "nového"...