• Krátkometrážní

DVTV (2014) (pořad)

Tyhle reportáže mě opravdu baví. Oba moderátoři působí suverénně a profesionálně, jejich konfrontace se zajímavými hosty napříč odvětvími jsou věcné a přínosné, myslím, že si zde přijde na své opravdu každý. Je sympatické, že se moderátoři nebojí otírat o ožehavá témata. Pro mě projekt roku, jednoznačný palec nahoru.

Hledání Vivian Maier (2013)

Já vám nevím, asi jsem byl na jiném filmu, co tak čtu komentáře o nudném dokumentu a dlouhém tlachání. Pro mě se jednalo o překvapivě svižně pojatý dokument, čemuž pomohla gradace v momentech, kdy začínalo vycházet najevo, o jak tajemnou a svým způsobem šílenou ženu se jednalo. Snímek se vyplatí vidět, není zbytečně dlouhý a informační, resp. uměleckou hodnotu má velkou. 75%

Tři srdce (2014)

Jacquot se zhostil už tolikrát ohraného milostného trojúhelníku takovým způsobem, že ho to činí opět zajímavým. Skvělé výkony ústřední trojice (zejména Gainsbourg, která opět exceluje v roli ženy zklamané životem) nás provázejí svižným příběhem odehrávajícím se zejména v maloměstském prostředí sladké Francie. Našel bych sice pár výtek k rozporuplnému konci, ale do té doby se jednalo o melodramatický koncert. 80% (viděno na FFF ve Světozoru).

Leviatan (2014)

Rozvláčný, mrazivý a hutný film nastavuje nemilosrdné zrcadlo ruské společnosti (neměnné minimálně za poslední 90 let). Boj jedince se společností a vlastním osudem se postupně vyostřuje, smyčka se utahuje, až se v závěru utáhne docela... Velmi depresivní snímek, o kterém však nelze říci, že by nemohl být reálný. 75%

Ve stínu (2012)

Včera viděno opět po cca dvou letech a pevně si stojím za hodnocením, že spolu s Je třeba zabít Sekala jde o nejlepší český thriller. Filmu dominuje hutná atmosféra děsivé mašinérie raných 50. let v Československu, kde neohrožený klaďas Trojan jde proti proudu a snaží se najít pravdu, kterou však toho času nikdo příliš znát nechce. Ondříčkův skvělý výběr exteriérů a i výkony herců ve vedlejších rolích (Norisová, Koch, Štěpnička) posouvají film mezi to nejlepší, co u nás poslední dobou vzniklo. 95%

Klub poslední naděje (2013)

McConaughey a Leto dokonalí, celkově film pro mě určitě lepší než Vlk z Wall Street. Kvůli ztrátě tempa v druhé polovině a Jeniffer Garner, která ve filmu působila jako pěst na oko, se však pro mě jedná pořád "jen" o lehký nadprůměr... 65%

Příběhy strachu (2014)

Určitě velmi nedoceněný snímek, ve většině scén je strach ve tvářích hrdinů přítomen, kdo ho chce nalézt, ten ho také většinou objeví (k této výzvě mě motivovala i zdánlivá nelogičnost a absence informací). Nejedná se však o nereálný strach, kterými jsou přecpané brakové horory poslední doby, ale trochu opomíjený, někdy jen chvilkový strach v situacích, se kterými se v životě můžeme setkat. Pro mě určitě kvalitní "otvírák" letošního KVIFF, 70%.

Nagima (2013)

Pro mě nejsilnější zážitek z letošních Varů - velmi těžký a depresivní kousek, kde beznaděj, bída a prázdnota doslova pryští v každém záběru. Pomalé tempo a nekonečné záběry na kazašské pustiny a na nehybnou tvář Nagimy dokreslují tragickou situaci hlavních hrdinek. Pomyslnou třešničkou na dortu je závěrečná scéna, ze které jsem se dlouho vzpamatovával... 80% (viděno na KVIFF)

Neutečeš (2014)

Ale jo, i když jsem ze začátku moc nedoufal, tak ve výsledku se jednalo o slušný "céčkový" horor. Co stojí za zmínku, jsou určitě velmi neotřelé prvky (vidiny přenášené sexem s atraktivní hlavní hrdinkou Jay, závěrečná scéna s elektrickými spotřebiči u bazénu) a dobrá kamera. Nicméně v kombinaci s debilním chováním Jay a omezeností přízraků se jedná pouze o nadprůměr - 60% (viděno po cca litru chardonnay na KVIFF)

Grandhotel Budapešť (2014)

Očekávání byla značná a Anderson je u mě naplnil. Absurdně groteskních scén jsem se nabažil dosyta, naprosto skvělá kamera, smysl pro detail a "tarantinovské" tempo také rozhodně neurazilo. Jako bonus se ukázalo vděčné a nesmírně zajímavé meziválečné období, navíc ve střední Evropě, které ve mně evokovalo Hrabalova Anglického krále. Ve výsledku opravdu solidní filmový počin, který se vešel i do mých prvních letošních 5*. 85%