• Krátkometrážní

Pásky z Nagana (2018)

Skvěle podáno, potěšilo mě, hlavně pro zahraniční diváky přínosné, zasazení do historického kontextu. Theo Fleury byl naprosto vynikající, dlouho jsem neviděl nikoho tak autentického. Jediná věc, na kterou jsem marně čekal, bylo uzavření kruhu v podobě Svobodových neúčastí na vítězných party, o tom mohla být krásně poslední kapitola. 90 %

Borg/McEnroe (2017)

Čekal jsem o hodně víc a nyní jsem z tenisových Rivalů zklamán, protože tohle mi nesedlo. První část filmu pomalé tempo umocněné "nudným" Borgem, kterému se tvůrci v dlouhých scénách věnují bohužel více, než pro mě potenciálně povahově zajímavějšímu McEnroeovi. Navíc hlavní hrdinové spolu až na posledních pár minut vůbec nekomunikují, i když na sebe civí v šatně. Ve druhé polovině film zlehka graduje a naštěstí přibude tenisových scén, jak se děj blíží k velkému finále. Rozpačitý pocit mám i z různých nedotažených myšlenek - například zda nakonec ovládli apatického Borga sponzoři, anebo jeho žena? Z tohoto tématu se mělo vytěžit víc, 40 %.

Dvojitý rande (2017)

Kvalitní béčková podívaná, ideální na osobité půlnoční projekce ve Varech. Nechybí akce, napětí ani dějové zvraty a vše vrcholí závěrečným soubojem. Ve svém žánru rozhodně špička, doporučuji sledovat v pozdějších hodinách po nebo během konzumace alkoholických nápojů! (KVIFF 2017)

Naprostí cizinci (2016)

Velmi příjemná konverzační oddechovka stojící na kvalitních dialozích a různých malých či větších plot twistech, na moje gusto až příliš moralizující, ale pokud to povede k větší toleranci ve společnosti, tak jen houšť! 80 %

Najal jsem si vraha (1990)

Na film jsem vyrazil podobně naslepo, jako proplouvá "francouzský Jirka Machy" zlomovou fází svého života v tomto snímku, který přináší cynihilistickou grotesku plnou mistrných záběrů a minimalistických rozhovorů odehrávající se v kulisách britské periferie ne nepodobné té z filmu Kouř. Byl jsem příjemně překvapen, 85 %.

Strašáci (1971)

Film je tak trochu ode zdi ke zdi, buď se opakují nezáživné dialogy zdůrazňující myšlenkový propad mezi Hoffmanem, jeho manželkou a okolím, nebo se strhne šílený krvák, který na mě působil dost křečovitě. Chápu, že astromatematici jsou trochu "jinde", ale Hofmanovo chování je velmi podivné a iracionální. Abych jen nehanil, střih se povedl a ke konci dodal filmu něco ze ztracené atmosféry; nicméně na podobné téma, co mě tak napadá, jsou mnohem lepší třeba Funny Games. 35 %.

Špína (2017)

Asi jsem čekal něco trošku jiného, *spoiler alert* přeci jen se většina času odehrává v léčebně. Bál jsem se chvíli, že tímto řešení problémů Leny skončí, ale konec byl zase vymyšlený dobře. Jsem rád, že zaznělo důležité poselství "žena si za to nemůže sama" a problém "nikdo ti to stejně nebude věřit". Rozhodně jde o důležité dílo v rámci československé filmové tvorby, které může pomoci otevřít debatu o problému. 70 %

Zkouška dospělosti (2016)

Z mála návštěv Rumunska jsem tušil, jak se věcí mají, což tento film přesně potvrdil. Skvěle zpracované rodinné drama odehrávající se během pouhého jednoho týdne odkrývá tradiční spor morálky a východoevropského klientelismu, který si postavy z filmu obhajují rčením "musíme si pomáhat". 85 % (viděno na KVIFFu)

Muž se zlatou paží (1955)

Vynikající výkon herce v hlavní roli, Sinatra je démon! Člověk by se skoro až podivil, že se více proslavil hudbou než tímto výkonem v hitchcockovsky laděném dramatu. 90 % (viděna restaurovaná verze na KVIFFu)

Intimní osvětlení (1965)

Ať mi nikdo neříká, že se Pelíšky nenatáčely podle tohoto snímku, který se akorát odehrává během rodinné sešlosti na vesnici. Brilantní česká komedie, místy řachanda, nabitá osobitým českým humorem a překypující étosem všemožných rodinných oslav. 90 % (viděno spolu s dalšími 1200 diváky v plném Velkém sále v Thermalu na KVIFFu).