• Krátkometrážní

Million Dollar Hotel (2000)

Začátek slabej, ale po určité chvíli se snímek vyvine v zajímavou "wendersovinu". Příběh pro mě celkem podivný, Gibson v roli detektiva mi neseděl. Naproti tomu Jovovich a Davies podávají kvalitní výkony. Díky tradiční Wimově atmosféře, množství psychedelicko-surrealistických scén a soundtracku od fenomenálních U2 se tento "úlet" vidět určitě vyplatí, 70%.

Zkažená mládež (2007)

Režisér Ilmar Raag umně skloubil nejhorší prvky (nefungující vztah rodiče-syn a profesor-žáci, třída podobající se tupému stádu atd.) šikany, z čehož vznikl opravdu hutný snímek. Film je postavený spíše na syrovém příběhu a prostředí než na hereckých výkonech, které byly místy nedostatečné. Avšak vyplatí se zhlédnout minimálně jako odstrašující případ neřešené šikany. 75%

Megažralok vs. obří chobotnice (2009) odpad!

Nečekal jsem žádné zázraky a i přesto mě film zklamal. Velmi slabá zápletka a debilní dialogy se daly čekat, avšak ani efekty či střih mě opravdu neohromily. Vrchol byl několikrát použitý stejný záběr na proplouvajícího Megalodona. Od odpadu tedy snímek nezachrání ani legendární skok žraloka, při kterém skolí letadlo...

Hra (1997)

Geniální mystifikace, při kterém se nejen skvělý Michael Douglas, ale i divák, stává paranoidním. Co všechno je ještě Hra a co už "jen" realita? Tento Fincherův snímek se strhující atmosférou a hudbou jsem ještě dlouho vstřebával... Absolutní špička mezi mysteriózními (psycho)thrillery, 100%.

Žert (1968)

Skvělá adaptace stejně kvalitního románu. Dokonalý je především začátek, ve kterém se prolíná současnost z pohledu Ludvíka reagující na scény z minulosti. Josef Somr je naprosto přesným obrazem Ludvíka Jahna - mísí se v něm zahořklost, touha po pomstě a okázalá lhostejnost (zajímavé jsou jeho setkání s farářem, který uvažuje o Ludvíkově životě). Z filmu také notně sálá zrůdnost a absurdita komunistického režimu. Nicméně od "plného počtu" mě odradila například absence pasáže, která mi z knihy utkvěla v paměti asi nejvíce (ano, jde o Marigoldem zmiňovanou krásnou epizodu Ludvíka a Lucie během šestiletého pobytu v dolech). Proto tedy jen(?) krásných 80%; "Ať žije Trockij!".

Pražská 5 (1988)

Cesta na Karlštejn - 20%, Bersidejsi - 60%, Oldův večírek - 80%, Barvy - 70%, Na brigádě - 90%. Suma sumárum: škoda hodně laciné první části, ale díky moderátorským vlohám Milana Šteindlera dávám celkově 70%.

StarDance aneb když hvězdy tančí (2006) (pořad)

Vhodný pořad na podzimní sobotní večer "k žehlení"; česká verze stojí a padá s formou Marka Ebena. Interakce soutěžících, poroty a moderátorů funguje dobře. To se ale občas nedá říct o výběru účinkujících. Průměr na českých obrazovkách, 50%.

Kouř (1990)

Neskutečný nářez kouře ze všech stran, kultovními gagy nabitá parodie, která nenechává na "prohnilých osmdesátkách" ani nit suchou. Tomáš Vorel a kolegové ze Sklepa se zde opravdu vyřádili. Jediné, co bych vytkl, je slabý (kromě božské scény s Arnoštkem) soundtrack na to, že je film kategorizovaný jako muzikál. To je však zanedbatelné, protože jsem se bavil opravdu královsky - 90%.

Zmizení (2013)

Do kina jsem šel s očekáváním, že zkouknu nějaké bomba "severské drama" (něco na způsob Honu nebo Mužů, kteří nenávidí ženy), ale dlouho jsem neodcházel tak zklamán. Hlavní problém byl pro mě extrémně přeplácaný scénář, o kterém si myslím, že ho někdo psal na koleni během pauzy na oběd. Film, mimochodem zbytečně natažený na maximum, zachraňoval jen solidně hrající Gyllenhaal na úkor neskutečně afektovaného Jackmana, ostatní postavy absolutně nevýrazné. Kamera mě v dobrém(!) překvapila, ale "díky" necitlivému střihu jsem z ní ve výsledku nic neměl. Vše poté korunoval hodně absurdní konec... Suma sumárum, Skandinávci jsou v tomto úzkém žánru o parník jinde. 40%

Rivalové (2013)

Mezi sportovními filmy Rivalové vyčnívají, a to o parník. Skvělá kamera, tempo rychlé jako F1 po celou dobu filmu a dobře zachycený kontrast podivínského perfekcionisty Laudy vs. bezstarostného bohéma Hunta. Opravdu jsem se bavil, s malým odstupem jsem shledal chybějící dobovou atmosféru v některých scénách (Huntovy pitky a scény mimo silnice/okruhy celkově). Znamenité výkony herců (Brühl, Hemsworth, Lara) nicméně zastínily i lehce kýčovitý závěr. Proto 90%.