Hon (2012)

Vykreslenie postáv a ich uveriteľné a pochopiteľné chovanie je len čerešničkou na torte tejto škandinávskej drámy. Mikkelsen ako nespravodlivo obvinený učiteľ odvádza skvelú prácu pred kamerou, pričom mu spoluobyvatelia hádžu kolená pod kolená ako by termín prezumpcia neviny ani nebol v slovníku. Psychologicky to ide dosť hlboko, a asi sa každý aspoň na sekundu zamyslí, ako by sa zachoval v Lucasovej koži. Úprimne som čakal ku koncu väčšie pritvrdenie zo strany,,stáda" sudcov a katov zároveň, no v konečnom dôsledku mi prišli tie decentnejšie útoky predsa len ideálnejšie pre dejovú líniu.

Mission: Impossible (1996)

Solídna špionážna akcia, ktorej hnací motor k záveru priam exploduje, ako aj veľa iných vecí (heli?!), bohužiaľ. Prazvláštny tok udalostí tu nepôsobí práve ako päsť na oko, no viac prehľadnosti by určite nezaškodilo. Každopádne má mission: impossible prevahu v držaní es (v podobe už priam legendárnych akčných prvkov) a diskiet v rukáve, za čo nemôžem ísť pod 4*.

Rain Man (1988)

Dustin Hoffman a Tom Cruise, najlepší bratia na fimovom plátne, akých si človek môže priať. PS: Valeria Golino <3

A-Team: Poslední mise (2010)

Oddychový akčňák, ktorý sa na nič nehrá. Chémia v zoskupení našťastie funguje, čo divákovi vynahrádza isté logické lapsusy a dávku za vlasy pritiahnutej akcie (čo môže byt pre niekoho samozrejme plus).

Interstellar (2014)

Medzi všetkými tými rovnicami, čiernymi či červími dierami, časovým posunom, proste vedou interpretovanou pre potešenie oka diváka, slúžiacou ako plášť pre zahalenie tak jednoduchej príbehovej kostry akú interstellar ponúka, je povedal by som skvelý ťah. Na druhej (úprimnej) strane, Nolan a jeho ultra skôr fantasy ako scifi rozuzlenia (aj keď ešte neboli až tak početné) ma už začínajú srať. Čo som kvázi ocenil v Prestige, tu už nejak blahodárne nenachádzam, a dúfam, že si s tým dá Christopher na čas pokoj, pretože jeho tvorbu a vývoj fakt uznávam. Nezaseknime sa na jednom bode, please.

Perfect Blue (1997)

Pre mňa skôr ,,confused blue".

Spalovač mrtvol (1968)

Démonická monotónnosť ktorá sa triafa do čierneho. AK by bol podnet k premene z milujúceho manžela a otca na psychopata, snažiaceho sa vymaniť ľudstvo z utrpenia vskutku svojským spôsobom, zanechalo by to vo mne o dosť silnejší dojem. Odhliadnuc od toho, to kľudné, pomalé tempo snímku nesmierne pasujú, ako aj kľud, s akým sa hlavná postava vysporiadava s nečistou krvou u jeho najbližších. U mňa zatiaľ najlepší československý film.

Prometheus (2012)

Len čo som videl Michaela Fassbendera promenádujúceho sa v páre odporných šľapiek z letného výpredaja v tescu, vedel som, že niečo ako druhý votrelec sa rozhodne nekoná. Spočiatku sa film javí vcelku sľubne, ak opomeniem nevhodný výber hereckého obsadenia až na už spomínaného Fassbendera (nebyť zoznamu hercov, nevedel by som o tom, že v tomto filme hral Guy Pearce). No ako stopáž plynie, film neprináša nič hodnotné, skôr mi to príde ako nešťastný recyklát prvého votrelca, ktorý sa snaží držať na tej istej vlne, no ku koncu klesá až smutne hlboko. Ako kotva mu slúži samotný príbeh bez vzruchu, ničím zaujímavá akcia bez napätia, iracionálne konanie postáv, zvraty ktoré ma nechali chladným a ku koncovému odkazu na votrelca sa radšej ani nevyjadrujem.

Donnie Darko (2001)

Well, that was a game changer...Edit: Donnie vzhliadnutý druhý krát, a opäť ostávam v nemom úžase. Stále som mu neprišiel na kĺb, a stále ostávam v tranze. Vlastne ani len nemám chuť usporiadať si o ňom myšlienky, len sa chcem nechať unášať touto vlnou niečoho...neopísateľného.

Zmizení (2013)

Hutná atmosféra ma držala v napätí a pocite blažena asi do polovice stopáže, po ktorej skladačka začína kus po kuse do seba zapadať čo ma doviedlo k levelu všeobecnej spokojnosti. Jake Gyllenhaal nikdy nebol jedným z hercov ktorých herectvo by ma nejak zaujalo, ale úloha detektíva s občasným tikom v oku bola v jeho podaní minimálne obstojná. Čo sa týka Hugh Jackmana, myslím že to posunul oproti prvému spomínanému ešte o čosi ďalej. Herecky teda zvládnuté, režijne podmanivé (prekvapujúco vzhľadom na pre mňa úplne neznámeho režiséra), príbehovo nevinne sa rozbiehajúci no postupom času odzbrojujúci kolos. Napokon sa uchyľujem k 4*. A každopádne netrpezlivo čakám čo bude nasledovať v podaní pána Villeneuve.