Šílenství (1994)

Nie je to môj prvý Carpenter, ale pravdepodobne bude tým posledným. Po skoro klinickej Veci som sa rozhodol pokračovať po stopách tvorby tohto režiséra. Ako prvý mi prišiel do cesty Vládca Temnôt, ktorý mi v konečnom dôsledku príde kvalitatívne na podobnej úrovni ako tento snímok, čo nie je niečo pozitívne musím podotknúť. Teda až na samotný záver, ktorý v tomto prípade milo prekvapil. Na záchranu hodnotenia to síce nie je a nepochybne to taktiež neobnoví moju chuť na ďalšie pričuchnutie ku Carpenterovím archívom, ale na zakončenie to nebolo až tak zlé ako sa to javilo do poslednej tretiny filmu.

Kočka na rozpálené plechové střeše (1958)

Pre mňa až prekvapivo skvelá dráma s postupne sa odhaľujúcimi charaktermi postáv a dôvodmi na ich jednanie. Paul Newman mi tu sadol dokonca lepšie ako v Cool Hand Luke a to je už čo povedať.

Pelíšky (1999)

Dielo z Českej produkcie ktoré sa viac či menej úspešne snaží sprostredkovať divákovi dobu tesne pred vpádom Sovietskych vojsk a ich spojencov na pôdu vtedajšieho Československa. Pre niektorých určite skľučujúca epizóda v našich dejinách, avšak ako v prvom rade komédia si tento film vedie celkom slušne a preto si rozhodne udržiava nadhľad nad celou situáciou. Herci sú skvelí a aj keď je to v prvom rade komédia ako som spomínal, má v sebe aj smutnejšie pasáže ktoré sú ale skvele vybalansované so zvyškom deja. Brať tento film ako jednotlivé scény, mohol by som len chváliť, avšak ako celistvý film je v istých okamihoch nesúrodý, a isté pasáže postrádajú filmom nastolenú údernosť. Zatiaľ je to u mňa na 4*, no určite sa nebudem brániť ďalšiemu vzhliadnutiu čo by mohlo mať na následok zmenu hodnotenia.

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

Jeden z najnenáhlivejších príbehov zasadených do obdobia divokého západu, aké som kedy videl. Film v znamení absolútnej zanietenosti tvorcov priblížiť nám postavy Jesseho Jamesa a Roberta Forda od doby ich stretnutia, tak ako aj ostatných príslušníkov pomaly sa rozpadajúceho gangu zločincov na úteku pred zákonom. Ak teda píšem o približovaní postáv, mám na mysli ich rozpoloženie v čase príbehu, informácie o minulosti gangu či Jesseho Jamesa sú limitované, to platí menej pre druhú hlavnú postavu, ktorej sa film venuje o niečo viac. Hlavná dejová línia sa točí hlavne okolo udalostí od poslednej vlakovej lúpeže, vyobrazuje vzťahy zainteresovaných, ich motívy a intrigy, ktoré pomaly ale isto neodvratne vedú k zabitiu spomenutému v názve filmu. Dostávame sa ďalej cez množstvo dialógov, dlhotiahnúcich sa záberov, celých scén, ktoré boli vybrané ako vhodný materiál pre priblíženie zákulisia a dôvodov na finálny moment, ktorý vlastne nie je až tak finálny. Pomaly si sám usporiadavam myšlienky a dojmy po vzhliadnutí, k veciam ako celkové tempo, vykreslenie postáv či herecké výkony nemám čo negatívne povedať, horšie to už je pri samotnom výbere postáv, ktoré nie vždy vzbudzovali záujem, taktiež konečné posolstvo mi príde ako niečo subjektívne podané a v neposlednom rade, aj keď u mňa nie až tak potrebné v tomto filme, akčné pasáže sú viac ako zriedkavé, čo asi nie každému sadne. Odo mňa to budú napokon silné 3*, a musím dodať že od štyroch ho tento film delil hlavne nedostatok pamätných scén či dialógov, ktoré by prišli vhod aj na úkor nastolenej uniformity.

Vládce temnot (1987)

Horor bez hororu, generalizované vedecké informácie, poväčšine strojení herci či celkovo zvláštna dejová linka na jednej strane, a na strane druhej viac ako obstojné masky, triky či minimálne jeden dosť zábavný charakter. Ak by som chcel ale v konečnom dôsledku tento film niekomu odporučiť, bola by to veľmi špecifická skupina ľudí a teda ak mám pravdu povedať, ja by som sa do tejto skupiny sám neradil.

Asterix a Obelix (1999)

Po skoro 20 rokoch som sa vrátil k Asterixovi a Obelixovi, keďže som na nich nenazdajky natrafil pri prezeraní starých VHS kaziet ešte so slovenským dabingom. Neviem čím to je, ale keď som počul ten ústredný motív, ktorý sa naozaj podaril, úplne ma to nabudilo sa opäť ponoriť no Galského čarovného nápoja. Neviem či to má na svedomí istý level nostalgie, ale ten film mal taký dobrý "vibe". Celkom zaujímavé a vynaliezavé scény prakticky po celú dĺžku stopáže, skvelá hudba, úžasné obsadenie, už len to, že hlavných Galov hrali Francúzi a hlavného Rimana Talian mi príde dosť trefné. Iste humor postráda nejakú tú trefnosť a sofistikáciu ale na film, kde sú rímske légie odrazené aj bruchom Gérarda Depardieu, mi to prišlo dosť hravé a zábavné. Tak prečo nie za 5*.

30 minut po půlnoci (2012)

Táto po väčšine dialógová bomba tikala teda prekliate dlho. Film o durnom hone na nepriateľa toho najdemokratickejšieho, najpatriotickejšieho a najmilitantnejšieho štátu tejto planéty, sa skutočne odohrával pod niekedy pozornosť značne otupujúcou verbálnou ťarchou. Ako verný fanúšik západnej ideológie a imperializmu, som si po asi štyridsiatich minútach musel dať prestávku, ktorá sa tiahla niekoľko dní, pričom som sa spamätával z určite fiktívne vyobrazeného zaobchádzania so zajatcami v rukách kancelárskych krýs a ryšavcov. Po regenerácií som sa opäť namotivoval k dopozeraniu tejto stredovýchodnej eskapády, keďže som niekde počul, že konečné zúčtovanie je celkom "cool". Ako minutáž plynula, pociťoval som určitú blízkosť tohto spomínaného finále, už to predsa pozerám tak vyčerpávajúco dlho, žiaľ po rýchlom pohľade na priebežný čas filmu to finále bolo ešte viac ako hodinu v budúcnosti. Skutočne ťažko povedať, o čo naozaj šlo v prvej hodine a pol tohto rečníckeho ultramaratónu. Iste, vo svete sa dejú útoky, no sú medzi nimi roky a naši pilní investigátori na nič neprichádzajú ako to v jednej scéne zhrnul pán Strong, dokonca sa im ani nedarí získať si sympatie diváka. Aby som to zhrnul, ako príbehovo len sporadicky zainteresovaný, som sa konečne dočkal hrdinských činov v podaní od hlavy po päty zamaskováčovaných, nočným videním a laserovým zameriavaním obvešaných vysoko elitných, mužných a pragmatických žoldnierov, ktorí si bez veľkých ťažkostí poradili s pádom helikoptéry, strieľania do zastrelených, či rozoberania počítačových zostáv a to všetko bez zbytočných rečí. 2* za kvázi realizmus o ktorý sa film pokúšal a v istých momentoch aj uspel, ale to túto filmovú detonáciu teda určite nezachránil.

Život Briana (1979)

Ako ateista som si rozhodne prišiel na svoje.

Frajer Luke (1967)

Zbožňujem Newmana a tento film vlastne nesklamal. Príbeh by určite vyznel lepšie, ak by už podobných filmov (samozrejme chronologicky po ňom) nebolo hneď niekoľko a so silnejším odkazom. V istých momentoch je Luke fakt cool, v iných mi sled udalostí prišiel dosť otázny. Na konci dňa, keďže sa skôr riadim pocitom po vzhliadnutí, nemôžem povedať že ma Cool Hand Luke očaril natoľko, aby si vyslúžil 4* ale to ho určite nedegraduje ako film s príjemným hlavným hrdinom, prerodom postáv a zaujímavým prostredím.

Blízká setkání třetího druhu (1977)

Neviem či to boli moje očakávania, zlá konštelácia hviezd, alebo som fakt videl zatiaľ najslabšieho Spielberga. Zaujímavý rozjazd, ktorý si udržal aké také grády len veľmi krátku dobu. Každou ďalšou načatou štvrťhodinou sa to prepadávalo hlbšie a hlbšie a od času, keď hlavná postava začala budovať kozí vŕšok z blata v strede obývačky, som mal skutočne veľký problém toto celé dopozerať dokonca.