Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Neduhy dobyvateľov ostávajú, no v krížovej výprave sa pritlačilo na komediálnu pílu, čo mi k perfektne zohranému duu Ford, Connery nesmierne sedelo. Nie je to pre mňa ani tak výhra Indiana Jonesa ako filmu, ale skôr zoskupenia ktorý film ťahá. Logika si opäť dáva pohov, no tá hravá akcia, na rozdiel od dobyvateľov, si ma z nejakého dôvodu konečne omotala okolo prsta. Na záver musím dodať, že The Last Crusade pre mňa každopádne zachraňuje pochopenie pre kult, akým je Indiana Jones, a som tomu úprimne rád.

Mission: Impossible III (2006)

Po druhom diely je tu diel tretí, pre moje potešenie opäť na tej správnej vlne. Možno tomu chýba pár komornejších pasáží ako tomu bolo v jednotke, no som vcelku potešený výsledkom. Slušná akcia, zbytočne neprekombinovaný dej, proste jednohubka, na ktorej si človek pochutná, a myslím že to tak aj bolo zamýšľané. Čo dodať, Ethan Hunt je opäť smrteľný, a veľmi mu to pristane.

Total Recall (1990)

Musím prepáčiť filmu isté (hrubé) nedokonalosti v prevedení, už len kvôli tomu príbehu a myšlienke niečo také natočiť, chcelo to určite dosť odvahy.

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Zle, zle a ešte raz zle. Po stratenej arche ktorá ma dosť sklamala, som očakával niečo obdobné, no zvrhlo sa to do niečoho naozaj prízemného. Neviem či bol tento film točený pre detské alebo dospelé publikum. Pre deti príliš krvavé s bijúcim srdcom v ruke šamana, pre dospelé publikum príliš detské s 30 kilovým chlapcom porážajúcim troch dospelých mužov. Všetko je to tak infantilne naivné, od konania postáv, cez akčné sekvencie až po neatraktívne zasadený dej do polystyrénového chrámu skazy. Tento kult naozaj nie je moja šálka kávy.

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

K sledovaniu Indiana Jonesa som sa vydal s istým rešpektom. Veď išlo o kultový snímok, vychválený do nebies. Snažil som sa odpútať od jeho reputácie, no asi som zlyhal, asi som očakával niečo úplne iné. Mám pocit, že všetci Indyho videli asi tak v siedmych rokoch, a prirástol im neskutočne k srdcu. Zdá sa mi, že nostalgia tu hrá až príliš významnú rolu. Možno keby som Indyho mohol vzhliadnuť 34 rokov dozadu, určite by ma to prekvapilo trikmi, nevídane dobrodružným príbehom, a unikátnym hlavným hrdinom, no nič také sa nekonalo a snímok som si prvý krát vzhliadol až 15 rokov po prelome milénia. Pre mňa teda len priemerný dobrodružný film, pri ktorom som sa pár krát zasmial, pár krát sa počudoval nad akčnými sekvenciami, alebo stupňom nereálnosti Indyho útekov.

Rivalové (2013)

Čakal som nejakú tú sobotu, kým dostanem tú skutočnú chuť na poriadnu dávku benzínu. Tá sobota nadišla. Príbeh dvoch diametrálne odlišných hrdinov, rivalov, priateľov. Príbeh dvoch ľudí, ktorí sa poháňali navzájom viac, než tie 500 koňové motory za ich zadkami. Výborne vystavaný príbeh, skutočný pocit napätia a charaktery, ktorým sa dá skutočne fandiť. Opäť nadišiel ten čas, opäť sa stretli rovnocenní protivníci, a opäť sa to zapísalo do dejín. PS. Brilantný kasting!

Nelítostný souboj (1995)

Asi do polovice ma film vôbec nevtiahol do deja, no banková lúpež zmenila všetko, po tejto scéne to bolo niečo úžasné. Skutočne som si nie istý hodnotením, na jednej strane tu mám dosť mdlú prvú polovicu a na strane druhej, top žánru. V konečnom dôsledku musím teda uznať, že ak by bola prvá polovica prestrihaná, tým pádom stopáž kratšia, pristalo by to tomuto filmu oveľa viac.

Mission: Impossible II (2000) odpad!

Pochopil som to pán režisér, a klobúk dole za tú odvahu a drzosť točiť paródiu na Mission: Impossible, pričom produčkná spoločnosť, štáb a dokonca aj hlavný hrdina sú v tom, že je to pokračovanie.

Tanec s vlky (1990)

Veľkolepý epos. Pri skoro 4 hodinovom director's cut-e som mal síce problém udržať ten tok výpovednej hodnoty na uzde, no moje pocity po zhliadnutí hovoria sami za seba. Cesta muža bojujúceho za niekoho politické ciele či bohatstvo, k mužovi bojujúcemu za ľudí, ktorých miluje. Iste, niekde medzi tým sa našiel aj ten vysnívaný pokoj a harmónia, no miesto a doba do ktorej bol snímok zasadený, nebola práve skúpa na násilie. Každopádne, toto je jeden zo snímkov, ktorý vás nechá zamyslieť sa nad pravými hodnotami v živote, ukáže vám chyby ktorých sa moderné ľudstvo dopúšťa dodnes, a ktoré ho budú stáť až príliš veľa obávam sa, ale odbočil som. Krásny príbeh, krásne scenérie, výborní herci a budem sa opakovať ale, veľkolepý epos.

Návrat do budoucnosti III (1990)

Po vzhliadnutí druhého dielu som už neveril že sa môže diel tretí čo i len priblížiť ku kvalite jednotky, a som nesmierne rád, že všetko bolo napokon úplne inak. Opäť sú to starí dobrí Marty a Doc a tentokrát im pohon zabezpečuje para, v mne priemne zvolenom období a prostredí Ameriky druhej polovice 19. storočia. Čo viac dodať, tretí diel sa podľa môjho názoru bez problémov vyrovná dielu prvému, čím uzatvára jednu úžasnú trilógiu. "Your future is whatever you make it. So make it a good one,,. 5*