• Western

Ojetá auta (1980)

Ačkoliv to není Zemeckisův typický film, jeho režijní styl se ani tady nezapře. Spousta fórů se vážně povedla, byť jejich kadence bohužel časem řídne. To zase vynahradí parádní závěrečná honička. Politická nekorektnost ze snímku už sice dávno vyprchala, ale i tak je to moc příjemná komedie z let osmdesátých. Potěší tehdy ještě neokoukaný Kurt Russel a skvělý Jack Warden v dvojroli.

Jestřábí žena (1985)

Poměrně příjemná fantasy pohádka s tehdy ještě výborným Hauerem a krásnou Michelle. Celkový dojem ale dost kazí soundtrack, ve filmu používaný zásadně mimo mísu, a Broderick coby komická figurka. Škoda, protože námět potenciál má a vizuální stránka filmu sedne dokonale.

Země dinosaurů (1988)

Předesílám, že tenhle úžasný animák nemůžu objektivně hodnotit. Jak byste asi taky chtěli objektivně hodnotit úplně první film, který si pamatujete z dětství? Jeho prvním zjevným kladem je jeho naprostá žánrová čistota. Nekoná se tu žádné pošilhávání tvůrců po dospělém divákovi, takže žádná počítačová animace, žádné pop-kulturní narážky ani lehce přidrzlý humor. Ohromuje smyslem pro estetiku hraných velkofilmů a díky tomu obsahuje řadu nádherných záběrů a scén, jejichž účinek ještě násobí nadpozemsky krásná hudba Jamese Hornera. Všechny tyhle složky dávají dohromady skoro vražednou kombinaci, opravdu si nevzpomínám, že bych kdy viděl dojemnější film. Třeba scéna, v níž Nožička (v původním jednohlasém dabingu jako Malá tlapa) běží vstříc vlastnímu stínu v domnění, že je to jeho mrtvá matka, je snad tím nejsmutnějším, co jsem kdy ve filmu viděl. Kuriózní na tom je, že Don Bluth byl údajně donucen akceptovat vystřižení nebo zkrácení devatenácti (!!!) scén, jelikož se producenti obávali příliš intenzivního dopadu na dětskou psychiku. Dost dobrý... Snímek obsahuje i poselství o dinosauří (potažmo samozřejmě lidské) toleranci, jež ale není servírováno divákovi přímo pod nos, jak tomu často bývá. Celé dílko je natočeno neuvěřitelně citlivě, s fantazíí a s elegancí, tedy se vším, co chybí jeho pokračováním. Nemám už, co bych dodal. Snad jenom to, že lepší film s dinosaury nikdo nenatočil a nikdy nenatočí. Nezapomenutelný skvost (nejen) mezi kreslenými filmy.

Číslo 5 žije (1986)

Výborná rodinná komedie z dob, kdy tohle žánrové zařazení ještě neznamenalo nezbytně nadávku. Původní záměr byl trochu se přiživit na úspěchu tehdy skoro čerstvého Cameronova "Terminátora", jenže z komerčních důvodů scénář nakonec prošel razantním očistcem a s prvotní ideou už nemá hotový film nic společného. Dodnes mám "pětku" moc rád, je to typická záležitost 80-tých let s do jisté míry originálním námětem, skvělou atmosférou a hlavně vtipem. Nenudí, skvěle pobaví a zůstane v paměti na hodně dlouho. Potenciálně slabší scény a vtipy spolehlivě likviduje fantastický český dabing, který tenhle film katapultuje vysoko nad spoustu ambicióznějších projektů.

Phenomena (1985)

Není pochyb o tom, že se Argentovi povedlo ve Phenomeně předvést originální příběh s působivou atmosférou. Bohužel se ale nějak nedokázal rozhodnout, co chce vlastně natočit: tak trochu strašidelnou pohádku o holce, která telepaticky komunikuje s hmyzem, anebo thriller o pátrání po sériovém vrahovi. Film neustále přeskakuje z jedné strany na druhou a nakonec ani jedno z témat není dostatečně využito, což tentokrát opravdu zamrzí. Co chtěl potom básník říci závěrem snímku, to mi naštěstí zůstalo utajeno. Jakoby to nestačilo, opatřil Argento film i metalovými vypalovačkami od Iron Maiden a Motörhead a použil je zásadně ve scénách, kam absolutně neseděly. Co ovšem zvedá tenhle originální, zajímavý, ale v podstatě velice nepovedený horor z bažin průměru, je bezesporu PHENOMEN-ální výkon teprve čtrnáctileté Jennifer Connellyové, jež na sebe strhává veškerou pozornost a bez výčitek svědomí přehrává všechny na plátně, včetně veterána Donalda Pleasance. Je škoda, že si na tomhle filmu nedal Argento víc záležet, potenciálu by tu bylo víc než dost.

Herkules v New Yorku (1970)

Jeden z nejstrašnějších filmových průserů, jež můj nevěřícný zrak měl tu čest sledovat. Po tolika letech, co jsem ho viděl prvně, jsem měl za to, že s odstupem času to může být docela sranda, jenže chyba lávky! Film je skutečně monstrózně debilní, ale bohužel se pokouší o humor (nebo o horor?), což jeho nechtěně zábavný potenciál snižuje skoro až na nulu. O tom chtěném se sluší raději nemluvit. To, co mu u mě vynáší jednu *, je dementní scéna souboje s medvědem, jehož nezvířecí původ je natolik očividný, že tvůrci si tím ušetřili místo v titulcích za nápis: "Během natáčení tohoto filmu nebylo zraněno žádné zvíře". Ta hvězda náleží taky Arnoldovi a jeho heroickému souboji s jazykovými bariérami: "I AM HERRKOOLESS!!!"

Le Mans (1971)

Tak tohle se opravdu blbě hodnotí. Na jednu stranu je samotný závod zrežírován a sestříhán moc pěkně, ale na druhou tu chybí prakticky všechno, co dělá film filmem. Jakési náznaky děje a kusé dialogy tu sice jsou, nicméně výsledek je takový, že by se vlastně vůbec nic nestalo, kdyby se tvůrci na děj vyprdli a pro jistotu natočili film jako němý. Zpomalené záběry, prostřihy na semafor, či zrychlující se tlukot srdce sice působí bezvadně, ale co je to platné, když na scénář se jaksi pozapomnělo. Pro mě osobně je Le Mans taková závodní verze 2001: Vesmírné Odysey - výjímečná, pozoruhodná, krásná, ale dokonale nefilmová záležitost.

Šimon a Matouš (1975)

S prvním dílem (aspoň doufám, že tohle je ten druhý) se tenhle skutečně nedá srovnávat. Je mnohem svižnější a vtipnější, byť pár hluchých míst by se našlo, ty však nikdy netrvají dlouho. Je to sice evidentně lacinější (několik rvaček proběhne zcela mimo záběr), Paul Smith nemá Spencerovo charisma a Michael Coby Hillův kukuč, ale v tomhle filmu se zábavností můžou s originály bez uzardění měřit. A Dominic Barto je snad lepší, než kdy jindy. Hodně tu zřejmě zapracoval i přepychový český dabing. "BUUUM!!!"

Barbar Conan (1982)

Neuvěřitelně nafouknuté a majestátní NIC, snažící se být s fascinujícím nedostatkem soudnosti uměním. Arnieho vina to není, ten se snaží, seč může. A Millius jeho cíle moudře zredukoval na minimum. Chyba je někde jinde. Ale už jenom kvůli pár scénám (s čarodějnicí, velbloudem a supy) je to podívaná místy nechtěně zábavná, byť další dva, ryze béčkové, filmy působí mnohem svěžejším dojmem, poněvadž se netváří tak smrtelně vážně.

Kriminál (1989)

Jedinou, ale zato celkem podstatnou chybou tohoto dílka je fakt, že se nedokáže rozhodnout, zda chce být vážným vězeňským dramatem anebo klasickou zábavnou "slyovkou". Nicméně Stallone JE dobrý herec a dokáže utáhnout film, který by bez něj lehce spadnul do průměru. A Sutherland, Amos a Landham mu v tom vydatně pomáhají. Rozhodně jeden z Jeho lepších filmů. A skladba "Vehicle" od The Ides of March opravdu nemá chybu.