Gargantua (1993) (seriál)

Příjemný seriál francouzského původu, který v mnohém připomíná kvalitu starých animovaných Asterixů, avšak zpracováním je zcela odlišný. Díly mají hlavu a patu, pobaví, zaujmou a předně nezklamou. Přesto všechno je to spíše seriál na oddechnutí a vypnutí. Nic extra od něj navíc nedostanete. Za mne proto čtyři hvězdičky z pěti.

You Know What's Bullshit (2007) (seriál)

Neříkám, že pořad je špatný, ale rozhodně mi připadá mdlý, bezduchý a prostě zkrátka jako leklá ryba. Každá myšlenka jednotlivého dílu není špatná (kritika všemožných věcí, co lezou každému na nervy), jen to zpracování. Kamera je fajn, scénář taky, ale to podání nic moc. James D. Rolfe tedy umí rozhodně líp. Dávám proto tři hvězdičky.

Skrytá identita (2006)

Pěkná souhra Leonarda DiCapria, coby hlavního klaďase, kterého má každý za naprostého lotra, co už jen kvůli svým příbuzným musí být také jeden z kriminálníků, a Matta Damona, záporaka, co ukazuje svůj talent. Tenhle film je dobrý nejen díky skvělému hereckému obsazení, ale i scénáři, který se drží pěkně skutečnosti (v rámci filmových možností, že). Ani ostatní složky nejsou špatné (třeba kamera, nebo hudba). Musím tak říci, že jde o docela dobrou podívanou. 5/5

Metropolis (1927)

Metropolis je film, který předčil dobu – říká se. Já sám osobně s tímto tvrzením zcela souhlasím. Zpracování tohoto snímku bych totiž zařadil až o mnoho-mnoho let později. Konkrétně na konec padesátých let, kdy něco takového začalo být typické a především velice oblíbené. Kdo si myslí, že snímek je vyobrazením předzvěsti údajně dokonalé německé hitlerovské říše (píšu údajně, protože dokonalá nebyla kvůli svým antihumánním fanatickým postojům), tak je hluboko na omylu, protože tento snímek nekritizuje pouze nadcházející éru totality, ale i dnešní přítomnost, která se ani za sto let nikterak nezměnila (teď nenarážím na technologický posun, ale na systematický – bohatí na úkor chudých – politika apod.). Jistě, je to vyhnáno do jistého surrealistického místy futuristického extrému, ale o to lépe by to člověk měl pochopit. Je pak zcela srozumitelné, proč tehdy snímek nezískal ověnčenou slávu, která přišla až po desítkách roků, ale drsnou kritiku, třebaže byl prakticky jedinečným svého druhu. Ti, co znají filmy dvacátých let, mi jistě dají za pravdu. Pomineme-li scénář, který byl na úrovni tehdejšího hollywoodu, umělé efekty, kterým by se snad mohl rovnat jenom tehdejší Kin-kong, tak film má pořád co nabídnout. Kdo se zkrátka v této tématice příliš nepohybuje, tak tomu snímek moc neřekne a bude si myslet, že tak svůj čas promarnil. Ten, kdo má alespoň trochu nějakou představu zajásá.

Laputa: Nebeský zámek (1986)

Pěkně natočený film, jehož myšlenka se stupňuje již během jeho průběhu, avšak je prozrazena až na úplném konci, přestože je po celou dobu zcela zřejmá, což se mě osobně hodně zamlouvá a především líbí. To, co bych chtěl vyzdvihnout, že práce právě Hajao Mijazaki, který tady bravurním způsobem ukazuje svoje kvality, fantazii, představivost, ale především svůj um. Tenhle film možná není v očích odborníků dokonalý, avšak v mých ano. Za mne 5/5.

Fido (2006)

Tohle jsem dlouho hledal na CSFD a nemohl najít. Film jsem viděl jako ještě docela malý špunt. Právě proto se mi hodně líbil. Scénář je sice průměr, třebaže obsazení není zase tak hrozné. Je tu ale navíc z mojí strany jistý (naznačený) sentiment. Proto je hodnocení, jaké je.

U mě dobrý (2008)

Zas taková velká recese se popravdě nekonala. Film byl spíše lehčím humorným příběhem, co by v praxi jako scénář vyšel na délku jedné povídky a povahově téže tak. Divákovi prakticky nic neřekne, nijak ho nepřekvapí ani mu nic nedá (skoro jako Troškovi filmy). Kvalitu nějakou sice ještě má, ale jinak je to s odpuštěním holý brak. Pokud na něj nekouknete, určitě toho litovat nebudete.

Faunovo velmi pozdní odpoledne (1983)

Tenhle film spíše než-li nějakým dějem zaujme především po vizuální a hudební stránce. Co se týče něj, tak nemám žádnou výtku. Charakter a propracovanost postav taky není špatné, jen se mi zdá, že ten scénář je - s odpuštěním - trochu mizerný a přetažený za vlasy. Pro mě jsou to čtyři hvězdičky, ale jen tak na rozmezí - a to spíše k horšímu.

Události v kultuře (2013) (pořad)

Musím s předchozích komentářem, který tady zazněl, nesouhlasit. Moderátoři (respektive většinou moderátorka) nijak nešaškují (šaškování máte na televizní stanici Nova), ale podávají zcela seriózním způsobem zprávy ze světa kultury ve formě obdobné událostem, což jim u mě dává plus. Navíc se zaobírají nejen domácím aktuálním zpravodajstvím v pestré škále (od divadel, výstav, až po premiérová promítání), ale i tím zahraničním (předávání oskarů, zlatý medvěd, výstava obrazů uznávaných malířů). Jediným důvodem, proč dávám pouhé čtyři hvězdičky je ten, že pořad je až neskutečně krátký. V pouhých dvaceti minutách není prostě možné sdělit vše podstatné, vše nového, co se událo a už vůbec ne blíže přiblížit danou věc tak, aby ji člověk lépe porozuměl (byť se o to snaží, ne zrovna často to vyjde).

Křižovatka smrti 2 (2001)

Viděl jsem první dva filmy a hodnotím je zcela stejně. Humorem naplněná akční komedie, která skutečně stojí za to. Ona dvojice, z níž vtipy srší zejména Chackie se snad hledala celou věčnost, než se konečně našla. Ačkoliv je film vtipný, dokáže diváka zcela zchladit, když se přijde na hlavního záporného hrdinu, s nímž scény vždycky stojí za to. Ačkoliv je snímek dobrý, není dokonalý. Dějem totiž trošku nudí, neboť je strašně natažený. Bojové scény sice jsou fajn, ale nemusí být zase všude. Za mě 4/5