Iron Fist (2017) (seriál)

Už dávno som nemal tak silné nutkanie napáliť niečomu odpad!, ale kvôli ako-tak slušnej prvej polovici to nespravím. Inak je Iron Fist ostudou, na ktorú sa v rámci spolupráce Marvel-Netflix tak ľahko nezabudne. Zápletka je mizerná a trápna, hlavný hrdina nevyrovnaný idiot, súrodenecké duo bezduché, otec otravný blázon, Claire už tiež pekne lezie na nervy a záporáci sa menia ako sa scenáristom zachce. Tým by som dal doživotný zákaz niečo písať, pretože to čo predvádzajú v druhej polovici je slohová práca na úrovni ZŠ. Dialógy ako od tretiaka, zvraty od druháka. Som zvedavý ako Danny zapadne do Defenders, pretože tak nezaujímavý hlupák tam v porovnaní s ostatnými nemá čo robiť. Daredevil je TOP, Jessica Jones nemá od dokonalosti ďaleko, Luke Cage bol naťahovaný a miestami trápny, ale mal atmosféru a vlastný face, Iron Fist je hnoj. PS: Rozmazávať tváre pri bojových scénach, aby nebolo vidieť kaskadéra ? Úbohosť prerazila dno.

Ženy 20. století (2016)

Ten tip filmu, na ktorý sa dobre pozerá, celý čas vás baví, cítite sa pri ňom dobre a na konci pochytáte nejaké tie životné múdrosti. Všetky postavy sú tak trochu divné a vlastne aj celý príbeh, ale pozerá sa na to skvele.

Pod rouškou noci (2016)

Affleck nudí, a poriadne. Snaha zobraziť niekoľko tém, ktoré nakoniec všetky vyfučia do stratena. Pocitovo úmorne dlhý film, na ktorom bol najlepší trailer.

Assassin’s Creed (2016)

Bezpohlavná zlátanina bez farby, chuti a zápachu. Ukážkovo spackaný film, kde nefunguje okrem akcie nič. Škoda o tom viac písať, po Warcrafte ďalšie herné fiasko.

Mladý papež (2016) (seriál)

Seriálový darček Paola Sorrentina pre všetkých milovníkov tej najkvalitnejšej televíznej tvorby. The Young Pope je divácky prístupnejší ako napríklad La Grande Bellezza, ale stále rámcovaný režisérovým dokonalým formálnym rukopisom. Kamera, práca so svetlom, hudba (LMFAO !), všetko má Sorrentino v malíčku a neprestáva v každej epizóde vyťahovať niečo nové, osviežujúce a originálne. Niekedy až balansuje na hrane gýču, nikdy ju však neprekročí. Príbehovú stránku je ťažko opísať slovami, treba to vidieť, precítiť, prežiť. Témy, ktoré seriál rieši sú súčasné i nadčasové, osobné i globálne, kontroverzné i tradičné. Dialógy neskutočné, Jude Law fenomenálny. Jeden z TOP seriálov roka 2016 (a že ich nebolo málo).

Pasažéři (2016)

Lawrence, Pratt, námet, atmosféra...dôvody, prečo film treba vidieť. Nevyužitý potenciál a slabý záver tomu uberajú na dokonalosti, pozerá sa to však výborne.

Lovingovi (2016)

Ubíjajúca priamočiarosť a jednoduchosť bez ambície podať príbeh zaujímavým spôsobom, v kombinácii s vykalkulovanou akademickou témou robia z Loving ďalší, ľahko zabudnuteľný film.

Elle (2016)

I keď väčšina mojich výčitiek je vlastne súčasťou Verhoevenovho osobitého autorského štýlu, pri objektívnom zhodnotení ten film proste nefunguje. Snahu navodiť znepokojujúcu atmosféru, ktorá sa z počiatku darí hlavne ponurým vizuálom, zabíjajú dejové odbočky narúšajúce koherentnosť príbehu. Po odhalení násilníka potom jeho vzťah s hlavnou hrdinkou naberá na zvrátenosti (čo si film nebojí priznať), ale nech sa režisér snaží ako chce, chovanie postáv vyznieva hlúpo. Vzhľadom na dané podmienky sa totiž správajú extrémne nepravdepodobne, čo je bez poznania hlbších motivácií (ak vôbec môžu existovať) ťažko uveriteľné. Vo výsledku si teda odnášam len výborný výkon Isabelle Huppert.

Toni Erdmann (2016)

V americkej (už ohlásenej) verzii sa tento námet pravdepodobne zvrhne na sled trápnych scén kombinovaných s vynúteným sentimentom. Vystihnúť to totiž po režijnej i hereckej stránke nebude vôbec ľahké. Film je dlhý, dejová kostra jednoduchá, vzbudzuje pocit akoby sa nič podstatné nedialo (pritom však nenudí). Ústredné duo hercov v kombinácii s kvalitnou réžiou a originálnym scenárom ťahajú, už tak prevarenú tému vzťahu otca a dcéry, dopredu, a na konci zanechávajú zvláštny pocit niečoho nevídaného, pritom však obyčajného.

Mlčení (2016)

Vysnený film asi najväčšieho hollywoodskeho odborníka súčasnosti. Filozofická úvaha o viere, ľudskom vnútri a jeho slabosti. Ako veriaci som dokázal film viac precítiť, otázky ktoré rieši sú aktuálne i osobné. Film nenudí, je založený na skvelých dialógoch a prepracovanej psychológii postáv. Scorsese využíva dlhú stopáž práve na vykreslenie vnútorného boja hlavnej postavy v podaní Andrewa Garfielda, ktorý je perfektný.