Hodný dinosaurus (2015)

Pixar opäť posúva hranice fotorealistickej animácie a niektoré zábery dokonca vyzerajú ako reálne nasnímaná krajina. Kvalita samotného filmu je však mizerná. Od Pixaru sme boli zvyknutí na určitý štandard, ktorý bohužiaľ v posledných rokoch upadá. Príbehy dokázali zaujať deti, ale dať niečo aj dospelým. Good dinosaur je plný pekných obrázkov, no postráda originálnejší príbeh či myšlienku. Je to škoda, pretože nedávny Inside Out ukázal, že Pixar na to stále má. Tak vďaka aspoň za to.

Dánská dívka (2015)

Keď si odmyslím, že s témou tohto filmu nie som a nikdy nebudem stotožnený a tým pádom som mal celý čas problém naladiť sa naň, stále tu máme dosť plocho a jednoducho odvyprávaný príbeh, vzhľadom na tému, s ktorou operuje. Hlavná postava Eddieho Redmaynea je menej zaujímavá, ako postava jeho ženy v podaní perfektnej Alicie Vikander. Paradoxne, čím viac sa Eddie snažil, tým viac sa mi jeho postava hnusila. Kamera je tradične Hooperovsky super, Desplatova hudba rovnako, herci robia čo môžu, čiže máme tu solídny film, ktorý asi najviac ocení liberálnejšia časť divákov a samozrejme transgender komunita .

Johančino tajemství (2015) (TV film)

Ďalší klinec do rakvy slovenskej kinematografie. Sviatočne vyprodukovaný fabrikát z produkcie RTVS, ktorý prehráva na všetkých frontoch. Obsadenie na čele s nesypatickou Zeleníkovou je slabé a seba strápňujúce, režijne odfláknuté, bez jediného nápadu už tak mizerný príbeh lacne odvyprávaný a vizuál už tradične slovensky nudný. Ak nemám peniaze a schopných hercov tak film nerobím !

Purpurový vrch (2015)

Pastva pre oči. Úchvatná výprava, všetko vypiplané a perfektne nasnímané. Herecky výborné, len Charlie Hunnam mi tam veľmi nesedel. Príbeh adekvátny žánru.

Victoria (2015)

Sila. Niektoré filmy sa točia aj pol roka, Victoria bola natočená za niečo vyše 2 hodiny. Komplet real time action, autentická atmosféra, herecké výkony a emócie. Tomu filmu som veril absolútne všetko a úplne ma pohltil. Klobúk dolu pred všetkými, ktorí sa na tomto filme podieľali.

Everest (2015)

Prvá hodina dramaturgicky nezvládnutá, zoznamovanie diváka s postavami a snaha o vytvorenie si vzťahu s nimi nefunguje. Tým pádom druhá, umierajúca, hodina necháva diváka chladným a v podstate ho osud postáv nezaujíma. Túto látku by som si vedel predstaviť ako minisériu, kde bude dostatočný čas na vykreslenie postáv, ich charakterov, motivácií a divák si bude mať čas nájsť svojho obľúbenca. Takto Everest vyznieva ako rozpačitý film s veľa postavami, ktorých osud je vám ukradnutý.

Ant-Man (2015)

Ant-Men je v pohode, je zábavný, tempo je v poriadku, nuda nehrozí ale... Prečo mám celý film pocit, že toto som už 100x videl ? Prečo Marvel dookola prichádza s tým istým konceptom ? Prečo, keď už mizerný príbeh, tam nie je poriadna akcia ? A prečo má film za 130 mega lacný "seriálový" look ? Herecky je to obstojné ale jedno je isté, Marvel začína svojou obohranosťou nudiť. Ešte že je tu Cap...

Kmen (2014)

Zatiaľ čo sa začíname mainstreamového filmu pomaly ale isto prejedať, ten festivalový dokáže stále posunúť hranicu a prekvapiť. Plemya prichádza s vyše 120 minútovou stopážou bez jediného dialógu ! Zobrazuje svet hluchonemých študentov a podmienky, v ktorých žijú. Forma núti diváka preniesť sa do ich sveta a vnímať okolie ich očami. Postavy medzi sebou vedú (niekedy zbytočne dlhé) dialógy, ktoré ale divákovi bez znalosti posunkovej reči nič nehovoria. To však neznamená, že by bol v príbehu nejako dezorientovaný. Zbytočne dlhé zábery a nič nehovoriace "dialógy" však môžu začať časom nudiť. Plemya je cez to všetko surovým, drsným a formou jedinečným dielom. Záverečná scéna ma donútila na všetky možné výčitky zabudnúť a zanechala ma v nemom úžase.

Selma (2014)

Silný námet, silná téma a silno akademické podanie, ktoré ale postráda akúkoľvek pridanú hodnotu. Zopár silných scén ešte neospravedlňuje priemernú réžiu a nevyvážený scenár.

Sedmý syn (2014)

Otras. Myslel som si, že v roku 2015 sa už niečo tak odporne hlúpne, sterilné a klišoidné proste nemôže natočiť. A predsa. Seventh Son je po všetkých stránkach zlý film. Myslel som si že aspoň to CGI bude super, ale aj to je hnus. Hanba fantasy filmov. Príbeh tupý, postavy ploché, o nejakom vývoji ani nehovorím, herecky okrem Jeffa a Julianne (aj keď nechápem prečo na túto sprostosť kývli) slabé. Hviezdička za už spomínaného Jeffa Bridgesa, ktorý je tam celkom sympatický.