Hele vole, kde mám káru? (2000)

Nesouhlasím s názorem, že jde o americkou teenagerskou komedii. A pokud přece, pak velice výjimečnou. Neobsahuje ani fekální humor, ani sexuálně úchylné kecy, a v podstatě téměř ani ty trapné popové písně. Tento film je poněkud mimo, a to dsolova. Naprosto bezstarostná a ujetá komedie s krásně přiblblým humorem. Nekritických 5*.

BrainStorm (2008) (TV film)

Jiří Strach je pro mě téměř jediným českým režisérem, který se v poslední době vymyká z uprděnosti české filmové tvorby. Soudržně, citlivě a přitom humorně ztvárňuje tento příběh podložený dobrým scénářem a výbornými hereckými výkony.

Transformers (2007)

Generál: "My potřebujeme tvůrčí nápady, pane Bay, ne speciální efekty." Michael Bay: ".........? Já nechápu, jak je v tom rozdíl." Generál: "Ano, to vidím. Odveďte ho!" (South Park S11E10). Tenhle úryvek přesně vystihuje Bayovu filmařinu. Nejedná se o nic jjiného, než o snůšku nákladných speciálních efektů poslepovaných jakousi tupou smyšlenkou. Ve chvíli, kdy se zrovna neodehrává žádná akce, vystupuje tupost jeho filmů do popředí v celé nahotě. Proto se Bay stará o to, aby se pořád něco dělo, a to za každou cenu , z čehož dříve nebo později plyne křeč. Transformes jsou přeze všechno snažení jen dětinskou zábavou, dlužno dodat, že efektně a celkem vtipně natočenou. Tedy alespoň v první cca půli filmu, kdy i přes komický charakter hlavního hrdiny se film tváří dosti vážně a dospěle a zároveň je vysoce zábavný. Pak ale přijde druhá půle, která přináší porci naprosto zmatené a přeplácané akce, mixuje ji s dětinskostí a špatně naporcovanými a načasovanými dávkami patosu, které jsou zřejmě skutečně určeny dětskému divákovi. Celkově s odřenýma ušima za 3*. Potřebujete-li na dvě a půl hodiny vypnout mozek a dopřát si svižný sled akce, efektů a hlášek, tohle je film pro vás. I když ke konci už možná zatoužíte po intelektuálnější zábavě, kterou vám poskytne i večerníček O Rákosníčkovi.

Nejlepší z gladiátorů (2003) (TV film)

Dílo k pousmání. Inspirace Gladiátorem je neoddiskutovatelná. Nu což, to bych ve své nesmírné blahosklonnosti i přehlédl. To by ovšem film po obsahové stránce nesměl působit jako dílo náctiletého fanouška. Je znatelná veliká chuť vyprávět jakýsi příběh, ale zároveň zcela chybí cit pro vyprávění. Film je protkán nemohoucností prokreslit to podstatné a vystříhat to nepodstatné. Výsledkem je kostrbatý příběh, který sám sebe bere tak pateticky vážně, až je to směšné. To ještě umocňují použité výrazové prostředky včetně hudby, které skvěle fungovaly u dobře vyprávěného Scottova Gladiátora. Jenže ono nestačí zkopírovat formu, když obsah je plytký. Ani v soubojích není film nijak oslnivý a například první souboj s mědvedem byl odpudivý. Čekal jsem, kdy se v aréně objeví Cibulka se zbylými pěti medvědy na koloběžkách. 2*, i když vlastně ani pořádně nevím proč. Snad proto, že šlo o televizní produkci.

Příběh malého slona (2000)

Sympatický rodinný film, lepší než mnohé slavné kreslené bláboly. Navíc příjemná etno hudba.

Darjeeling s ručením omezeným (2007)

Jedná se o ten typ filmu, který vyniká spíše formou než obsahem. Takový ten film, který shlédnete, a potom nevíte, co si vlastně myslet. Jde o náladu, rozpoložení. Pokud si jej pustíte v tu správnou chvíli, bude vám připdat geniální. Pokud ve špatnou, budete koukat na blbost o ničem, ačkoliv vcelku zajímavě ztvárněnou. A protože se sám nemůžu rozhodnout, dávám průměr. 3*.

Bláznivá mise (1982)

Toto dílo má na hongkonské poměry velice solidní filmové základy po všech stránkách, a proto neurazí ani neznechutí dokone ani ty, kterým je hongkongská crazy produkce vyloženě proti srtsti. Všichni ostatní pak asi budou chrochtat blahem. Už jen otvíračka s pomalu gradujícím ústředním hudebním motivem je perfektní zážitek. Celkově je to velice povedená a docela nápaditá akční komedie v poněkud teatrálním hongkongském duchu.

Oni žijí! (1988)

Jako prcek jsem se na to koukával v x-té kopii na VHS, bral to smrtelně vážně a strašně se bál. Dnes už vím, že Carpenter vážné věci (skoro) netočí ;). Z celého filmu je proto v pozadí stále cítit onen typický satirický úšklebek. Skvělý námět natočil po svém, zhudebnil po svém, a bohužel i tak trochu i zmastil po svém. Např. čtvrthodinová mlátička o nasazení brýlí působila spíše jako naprosto zbytečná a otravná reklama na wrestling. V hlavní roli se mi i tak docela dost líbil Roddy Piper, který spolu s K. Davidem dodávají filmu punc béčkovosti osmdesátých let, a já se nemůžu zbavit dojmu, že je to jedině dobře a Carpenter dosáhl svého.

Temná hvězda (1974)

Místy je to poměrně hluché, až zbytečně rozvláčné. Rozhodně to mělo i jako nízkorozpočtiový film větší potenciál - viz Červený trpaslík (který se zde dozajista inspiroval - toustuji, tedy jsem:)). Nicméně i tak jsem se až na ta hluchá místa velice dobře pobavil a ty 3* jsou velice poctivé a téměř bobtnají ke 4:). Navíc má Carpenter i cit pro jednoduchou hudbu, kterou sám doprovází svá díla a dodává jim patřičnou, sobě vlastní atmosféru.

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Příjemný a důstojný epilog celé série. Sly se po celý film tváří jako kyselý citron, který právě vymačkali - řácky drsně. On dokonce i drsně mlčí! A když už promluví, je to jako když zarezlá pila řeže statný buk:) Celý film působí poměrně lidsky, a to navzdory (nebo možná díky) té kopě explicitního násilí, kterou je protkán. Ono to násilí totiž nevyznívá úplně prázdně a bezúčleně. Ale to ať si přebere každý sám. Též, stejně jako z jedničky, z něj sálá uvěřitelnost. John tu není nesmrtelný a samojediný hrdina, je to člověk a není na všechno sám... Největší slabinou filmu je tedy zápletka. Je totiž až příliš stupidní a naivní. Ale budiž, nějak to navléct museli. K mínusu přičítám i krátkost. Nemůžu se zbavit dojmu, že film mohl být bez velké námahy obohacen o pár vhodných neakčních scén, které by podtrhly jinakost tohohle akčňáku a uzavřely ságu v ještě "lidštější" formě - podobně jako jednička ji otřevřela. S odřenýma ušima a z příjemné nostalgie za 4*.