Ztracený prapor (2001) (TV film)

My jsme Američani a jsme nejlepší. Kupředu, zpatky ni krok! Tak i televizní produkce přispěla k ódě na multikulti neohrožené bratry v pruhovaném triku s hvězdičkami místo mozku. S přibývajícími minutami můžete kydat patos vidlemi místo hnoje, ale nakonec se v něm stejně utopíte. Navíc skromný až hluchý přístup televizní produkce atmosféru spíše dusí, než by ji vykresloval a budoval, což platí zejména o poloprázdné hudbě. Na druhou stranu velmi zajímavé téma, velmi zajímavé dobové zasazení a na televizní poměry přeci jen uspokojivě natočené. Tudíž za shlédnutí to stojí.

Zkáza Ecobanu (2003)

Druhé shlédnutí tohoto filmu ve mně zanechalo mnohem hlubší dojem, než ten někdejší tříhvězdičkový. Možná to bylo mým rozpoložením, možná hlubokou noční hodinou, dozajista to ale bylo i původním zněním s titulky, ale film mě napodruhé jednoduše očaroval. Mistrně využívá možností pohledů virtuální kamery, které by tou skutečnou nebyly možné, atmosféricky vykresluje temný a smutný svět s jednoduchým příběhem, který je jaksi až téměř vedlejší, místy takřka nepatřičný, pokud se divák nechá vtáhnout dopilovanými detaily výtvarné i hudební stránky do dekadentního zmírajícího světa Ecobanu. Užil jsem si to na 5*. Pokus o objektivitu, jež by mne měla donutit utnout jednu hvězdu, nechám stranou. Film splnil to nejdůležitější, to, co by mělo být posláním kinematografie: nikoliv povrchně pobavit, nýbrž naplnit, obohatit - a to se podařilo.

Vzkvétání (2011)

Doposud nejlépe zpracovaný "dokument" typu Zeitgeist. Ve školách by měl být promítán povinně. Disponuje výbornou a výstižnou analýzou soudobých společenských, přírodních i duševních poměrů (starověkké zakódované vědecké poznatky, UFO, kruhy v obilí, alternativní zdroj energie, ekonomická situace, banky a korporace, světová vláda). Odhaluje diametrálním způsobem alternativní pohled na svět. Tento pohled se dnes stává již jen velmi těžko popiratelným, je mnohem reálnější, než by si chtěl "ovčan" připustit. Ve filmu je vše v rámci možností podloženo fakty, ale kdo chce zůstat slepým, zůstane nepřesvědčen. Slabinou dokumentu je závěrečná návrhová část, která je opět jako u všech podobných dokumentů velmi naivní a ignoruje přirozenou povahu člověka - sobce. Osobně jsem přesvědčen, že po dobrém to nepůjde, přesně naopak. Přes tuto slabinu je film silnou, přesvědčivou a velmi kvalitně zpracovanou záležitostí, na které si dali tvůrci záležet, logicky propojili jednotlivé argumenty tak, že nad nimi prostě nelze ignorantsky zavírat oči. Ostatně, zajímavý rok 2012 je již takřka zde ;-).

Micimutr (2011)

Půl hvězdy za Dyka, půl za Dejdara, půl za Šafránkovou, půl za občasné třpytky pohádkového nádechu, který se ale spolehlivě topí ve staré dobré sterilní žumpě. I Princezna ze mlejna je oproti tomuhle epické pohádkové dílo.

Tajemství staré bambitky (2011) (TV film)

Kudla! Riffy elektrické kytary a moderní mluva jsou přesně to, co (ne)dodává pohádkám jejich pohádkovou atmosféru. Prosil bych o vyřazení tohoto počinu z kategorie pohádka. Zařaďte to pro mě za mě třeba do kategorie historický/komedie. Pak bych dal i celé 2* pro nádech jistého humoru. Ale coby pohádka je to jen natahování šňůry trapných ostud. 1* jen za Vetchého a i tu si možná do rána rozmyslím..Ale jo, já ji kudla nechám :-)

Mořská bestie (2008) (TV film)

Kdyby byl tento snímek zamýšlen např. po vzoru Jacksonova Bad Taste coby béčková sci-fi-horror parodie, stačilo by velmi málo úprav a byla by to řácká sranda. Jenže on se film bere zcela vážně, a tak tu máme trapárnu nejhrubšího zrna. Nechápejte mě zle, zaručuji, že se pobavíte a nasmějete. Budete se smát ději, mongoloidním hercům (zejména Miriam McDonald šlape svým hereckým umem na paty samotnému Stevenu Seagalovi), tomu, že to někdo vůbec myslel vážně. A budete možná stejně jako já přemýšlet o tom, že charita by se neměla zaměřovat na bezdomovce, ale na neschopné scénáristy, režiséry a producenty, aby ti chudáci už nemuseli točit takové sračky.

Náš domov (2010)

S tímto z channelingu vzešlým konstruktem světa se neztotožňuji. Přesto filmu nemohu upřít kvality formální i obsahové. S otevřenou myslí poskytuje jiný, dnes tolik potřebný úhel pohledu, který je přes veškeré mé výhrady dozajista pořád blíže skutečnosti než ichtylní materialistický pohled na svět (narození->jídlo, pití, šu*ání->smrt->prach), kterým slepě ukájíme svých pět smyslů coby osvícené opice. Navíc je to krásně natočené, nasnímané, překrásně ozvučené a upřímně srdečné. Film vypovídá o skutečných lidských hodnotách během 90 minut více, než všechny hollywoodské filmy natočené za posledních deset let. Víc takových filmů. Děkuji.

Milarepa (2006)

4* pro nesmrtelný náboj příběhu a pro nadčasovou krásu krajiny, spíše než pro kvalitu filmu. Ta je upřímně řečeno nevalná, herci zcela toporní, příběh špatně podávaný, zjednodušený. Ale co už, no...i přesto bych si dal líbit druhý díl, dokončení.

Tváře v davu (2011)

Ambivalence po všech stránkách. Film snoubí orginalitu s klišé, zajímavé nápady s nelogičnostmi a nedotaženostmi (a že jich je!), napětí s předvídatelností (na základě nepsaného pravidla, že vrah je 100% představen v prvních 20 minutách, se jej může dovtípit každý). A to chvíli úspěšně, chvíli fádně až otravně. Takže je to celé jedna vrtošivá sinusoida, chvíli nahoře, chvíli dole, chvíli zábava, chvíli těžko únosná nuda. Celkově takový šedesátiprocentní průměr, co ale celkem stojí za podívaní pro zajímavý nápad a charismatickou madam Jovovich.

Cizinec (2003)

Na úvod chci vyjádřit své rozhořčení nad tím, že oskarová nominační komise pro rok 2003 naprosto přehlédla Stevenův excelentní herecký výkon v tomto filmu a nenominovala jej. Přitom Steven neměl jedinou slabinu, jedná se o klasický procítěný "Art Seagal". Opravdu nechápu! A co se týče filmu, po formální stránce (občas fakt zajímavá kamera, střih, přiléhavá hudba) nelze filmu nic moc vytknout. Ale ten obsah, ty obrázky, které ta kamera snímá, ten příběh, který je vyprávěn, ty dialogy, to je zhůvěřilá blbost, kterou si užijí jen chlapci do 12 roků věku nebo lidé mentálně zaostalí, co věří na ježíška a demokracii. Že film směřuje na toto diváctvo potvrzuje i fakt, že každý akčnější moment je zpomalen, aby jej stihl postřehnout i pomaleji chápající divák. Jinak si totiž nedovedu vysvětlit, proč musí být zpomalen každý výstřel, každý kop, každý pád a výbuch. Kdyby všechny zpomalováky jely běžnou rychlostí, nepřekročí délka filmu ani hodinu. Škoda, bylo by to tak pro všechny lepší. 1* pro to, abych s těmi odpady pro Stevena nebyl stereotyní ;-)