Bitva u Gettysburgu (2011) (TV film)

Tohle je pro mě nejrealističtější zobrazení války Severu proti Jihu. Je zajímavý, že co se nepovedlo komerčním režisérům ve směšným stejnojmenným seriálu, ani v otravně nekonečným filmu Gettysburg, natož pak v idealizovaným Návratu do Cold Mountain, povedlo se v hraným historickým dokumentu kanálu History Channel. Zobrazení války působí neobyčejně autenticky, tvůrci si vyhráli i s takovými detaily, jakými byly unikátní bojový pokřiky vojáků (ne nepodobný indiánskýmu ječení), anebo odrbanost jižanských Yankees.

Čapkovy kapsy (2011) (seriál)

Myslím, že se tvůrci při natáčení tohohle povídkovýho seriálu docela snažili, aby divákovi předložili v rámci televizní zábavy konečně něco jinýho než sračku, a tak sáhli po osvědčeném tématu (však kdo by - kromě mě - neměl rád Čapka?), sehnali nejlepší herce současnosti a taky si pečlivě občíhli dobový reálie. Nicméně po shlédnutí první epizody Básník jsem zažil určité zklamání, protože tak debilní přehrávání, který předvedl Ondřej Pšenička, jsem snad ještě neviděl, a taky mě tam sral Jiří Strach v roli strážníka, protože někomu asi nedošlo, že na roli mladicky naivního a nezkušenýho hošíka je čtyřicetiletej Strach prostě už moc starej. A co si budeme povídat, samotná dějová zápletka je tak stupidní a neuvěřitelná, že z ní veškeré kouzlo vyprchá hnedle zkraje. V druhý povídce už jsem byl celkem spokojenej, protože tam hrál Preiss, kterej je pro mě zárukou kvality a opět mě nezklamal (zvlášť při svým monologu v kavárně). Zklamala mě tam ovšem postava, kterou ztvárňuje Tomáš Töpfer, která žije jen tím, že se věší Preissovi na paty tak ultimátním způsobem, že divák musí neustále přemejšlet, jestli je homobuzna nebo stalker anebo snad obojí. Stupidita dějových linek je pro mě tedy (jako vždy u Čapka) zklamáním a herecký výkony jsou taky občas vedle, ale pro pečlivou filmařinu a atmosféru doby dávám *** Myslím si ale, že přes veškerou urputnou snahu už dneska nikdo žádný nový Hříšný lidi města pražského nenatočí, na to už dnešní sračkeři nemaj.

Signál (2012)

Tak nějak mi to přišlo jako nevyužitý potenciál. Gradování příběhu podle mě zabilo nekonečný tokání Hádka s otroubenou Josefíkovou, přičemž ani jedna z postav nevzbuzuje zrovna moc sympatií. Zvlášť mě mrzelo, že jsem výborným hercům v čele s Rodenem, Lichým a Polívkou příliš nevěřil jejich buranství, o který se vehementně snažili. Uvěřitelnosti nepřidá ani debilní družba s Tyroláky. A vůbec ústřední téma je nedomyšlený, protože zatímco týpci si jakoby zpočátku dávaj pozor, aby dělali jen recesi a brali od lidí leda tak žrádlo a jiný naturálie (nikoliv peníze), tak dávno páchaj trestnej čin podvodu a ne že ne. No a ještě mě napadlo, že Roden asi hraje pořád ty magory nejspíš proto, že je sám magor a takhle to má snazší. Kupodivu se mi líbilo, jak hrál Menzel (což je fakt co říct vzhledem k tomu, jak moc ho nesnáším), byť ta jeho postava mi tam přišla taková nějaká zbytečná a vážně mám pochybnosti, že z výzkumu dělaným v oboru telekomunikací před 40 lety by se dneska někdo posadil na prdel.

13. komnata - 13. komnata Martina Dejdara (2008) (epizoda)

Tenhle díl nic moc. Nikdy jsem Dejdara moc nemusel a na jeho směšných výkonech např. ve Zdivočelý zemi, který jsou taky vidět v ukázkách ve 13. komnatě, je dobře vidět proč. Jeho neštěstí spočívá v tom, že si před lety hrál na producenta a zahučel do strašlivých dluhů nikoliv proto, že by ho někdo podvedl, ale protože je to amatér a looser. Tak trochu jako příběh Pomejeho. Oba pak shodně pobrekávaj, jak s nima všichni vyjebali a že oni neudělali nic špatně a vlastně natočili největší spektákl všech dob, kterej ovšem nikoho nezajímá, protože kritici i diváci shodně usoudili, že natočili sračku. Ale zase je sympatický, že se Dejdar nezištně věnuje charitě (pakliže je tam skutečně ta nezištnost, což je při veškerý jeho zaneprázdněnosti a zadluženosti poměrně neuvěřitelný).

Krvavý stát (2011)

Je to celkem špatný. V první půlce filmu si režisér asi usmyslel, že vhodná vata do nízkorozpočťáku bude nekonečný biblický blábolení, což každýho normálního člověka k smrti znudí. Ve druhý půlce se spustí nelogická přestřelka, která je pojatá především jako profilový záběry na střelce z ákáček, což taky není nic moc. On ten film vůbec má problémy s logikou. Tak třeba jsem nepochopil, proč agenti museli hned zkraje zastřelit každýho, na koho natrefili, včetně neozbrojených žen a dokonce i rukojmí a následně, když bylo po přestřelce a magoři se vzdali, je zatkli a uvrhli do vězení (místo toho aby je taky popravili). Konečně se tam furt motá John Goodman, kterej buď sáhodlouze říká do telefonu "Yes, sir", případně "No, sir" a pak předvede pozici prdelatého střelce; jinak bych řekl, že nějak pohubl a vypadá už dost staře. No a úplný závěr s drsnýma kecama federálních agentů mi přišel jako nechtěná parodie.

Prci, prci, prcičky: Školní sraz (2012)

Ony Prcičky nikdy nebyly zrovna mou typickou představou ideální zábavy, ale říkal jsem si, že když to má 78%, tak tam asi vymysleli fakt něco vtipnýho. Nevymysleli. Teda alespoň v první půlce ne, pak jsem to vypnul. Je to jen ubohá, zastydlá, nechutná nastavovaná kaše, která se marně snaží parazitovat na fórech z prvního dílu, kterej je ovšem z roku 1999 a ani tehdy to nebyla zrovna sranda k popukání. Všichni se chovají vesměs stejně jako před lety, Stifler je pořád stejnej dement (přišlo mi, že se už S. W. Scott za svojí postavu stydí) a ten "Posera", kterej vždycky klátil Stiflerovo mámu, se tentokrát chová jako takovej kokot, že bych ho asi musel umlátit flaškou od piva. Fóry nejsou vtipný a podle očekávání těží z nechutnosti, ale vážně nevím, co je vtipnýho na tom, když si Jim s otcem listujou pornáčem a otec přitrouble podotkne, že jsou stránky nějaký slepený, pak se oba zarazí a významně se na sebe podívaj. Jestli se otylí Amíci v kině u tohohle smíchem dusí popcornem, tak vážně nechápu, jak se z téhle země stala supervelmoc.

13. komnata - 13. komnata Miroslava Etzlera (2009) (epizoda)

Etzlera jsem vždycky vnimal jako hereckýho průseráře, kterej plnil covery bulváru tehdy, když se ožíral na maděru, anebo podváděl Vilmu Cibulkovou s hnusnou cigoškou. Neměl jsem tušení, že jeho 13. komnata je utrpení, který prodělal společně s matkou, která trpěla Alzheimerem. Podoba a průběh týhle nemoci je tu popisován poměrně naturalisticky a silně, takže je to tak trochu otřesný zážitek. Jinak jsem byl příjemně překpaven Etzlerovou vybranou mluvou a schopností poutavě a obratně se vyjadřovat, což myslím svědčí o jeho vysoký inteligenci.

Bezva finta (1985)

Jedna z nejlepších belmondovek, která nezestárla. Byl jsem na tom někdy jako děcko v kině a dneska bych na to šel klidně znova (což se nedá říct třeba o takový Policejní akademii). V tomhle filmu jsem si taky poprvý všiml Jacquese Villereta, kterej je jako ňouma taxikář nezapomenutelnej. Zato mi neutkvěla Kim Cattrall, která bylo pro mě vždy jen Samantha ze Sexu ve městě a teprve nedávno jsem s úžasem zjistil, že hrála i v Bezva fintě tu kočku.

Kazatel Kalašnikov (2011)

Tenhle komentář nejde napsat bez spoilerů, takže cíťové, pozor na to! Sam je magor; hned v úvodních pěti minutách si stihne odkroutit kriminál, zfetovat se a dopustit se domácího násilí. Pak mu jebne ještě víc, odjede do Afriky postarat se o černoušky (ať už se jim to líbí nebo ne) a postřílet jiný černoušky. Pendluje pak mezi US, kde vyřvává svoje fanatický vize v kostele a mezi Súdánem, kde zase mastí nějaký svoje bojůvky. Pak mu mrdne ještě o trochu víc a ve jménu černoušků zadluží a uvrhne do bídy svojí rodinu, která je z něj zoufalá. The End. Film vážně o ničem. Doufal jsem, že alespoň akční scény budou stát za to, ale převážně se odehrávaj v noci a to očividně proto, že nebyl k mání slušnej filmař, aby je natočil za světla pořádně. No a českej oficiální název filmu je fakt zhovadilost. Jinak mi přijde celkem příhodný, že když v Africe umřou v občanský válce 2 miliony bezcenných negrů, média se o tom ani nezmíní; a když pak nějakej magor v US zastřelí osm (nad)lidí ve škole, tak se z toho můžou všichni posrat.

Havran (2012)

Film přesně podle mýho gusta. Edgar Allan je dlouhodobě můj oblíbenec mezi autory 19. století (jeho kolegové spisovatelé jsou ve srovnání s ním - alespoň optikou dnešního čtenáře nazíráno - dost sračkeři). Vzhledem k tomu, jaký tu má film nízký hodnocení, jsem neměl moc velkolepá očekávání, ale nakonec jsem byl přijemně překvapen. Zafungovaly tu totiž všechny čtyři klíčkový faktory, jež pro mě dělají z filmu atraktivní podívanou: herecký výkony, atmosféra, akce a příběh. Na 5 * to ale podle mýho soudu není proto, že má film dva zásadní nedostatky; na prvním místě stupidní konec, kterej byl tedy vážně zklamáním, ale nebudu tu spoilerovat. Dále je to nedostatek špíny (zvlášť třeba v porovnání s From Hell), protože atmosféra vyšetřování vražd v prostředí Divokého západu, kdy je vyšetřovatelem antihrdina - chudý básník a opilec - přímo volá po určitým marasmu. No a v okamžiku odhalení vraha se žádný překvapení nekonalo, protože jsem ho podezíral už od začátku.