Cikán (1975)

„Nemůže si Cikán ty svý hovanidy dělat někde jinde!?“ Český dabing se zase jednou vyznamenal. Bratři Rinaldi místo italským přízvukem hovoří po moravsku, distributor pro jistotu poslal film na trh pod názvem Gipsy. A přitom o Romy vůbec nejde... Snímek je ale příjemně akční, Cikán má sice modré oči, ale co na tom, a objeví se tu spousta starých známých - Maurice Barrier, Adolfo Lastretti, Renato Salvatori nebo Annie Girardot.

Léčba šokem (1973)

Nezvyklá hudba, ale on i ten příběh je zvláštní. Annie Girardot jako pacientka poněkud nekonvenčního doktora. Jak příběh postupuje, pomalu se přesouvá z kategorie thriller do škatulky horror. A co se těch diskutovaných nahých scén týče, vlastně nevím, proč tam byly. Ovšem co je v příběhu nadbytečné, může být v marketingu rozhodující…

Poloviční šance (1998)

Je to tak půl na půl. Scény s ruskou mafií mě nudily, jakmile se ale objevilo hlavní trio, začalo mě to zase bavit. Jean-Paul Belmondo a Alain Delon se v rolích bývalých borců a nyní rádoby otců očividně také baví. („Chce to krevní zkoušku.“ „To jako kdo vydrží dýl?“) A Vanessa Paradis se mezi nimi naštěstí neztrácí. Pro fandy francouzských hereckých legend příjemná zábava na deštivé nedělní odpoledne, která ostatním ale asi mnoho neřekne.

Bazén (1969)

Skvělý film. Jacques Deray je mistr nejen akčních záležitostí, ale i nervy drásajících dramat (obojí později dokonale propojil v legendárním Profesionálovi). Nádherné prostředí vily s bazénem versus složité vztahy jejích obyvatel. Odporně sebevědomý cápek Harry (Maurice Ronet), neúspěšný spisovatel Jean-Paul (Alain Delon), oddaná Marianne (Romy Schneider po sérii slaďáků konečně v pořádné roli) a nevypočitatelná Penelope (Jane Birkin). A opět můj oblíbený Paul Crauchet ve vedlejší roli. A ten konec… Víc si snad ani nelze přát. (více zde)

Černý Tulipán (1964)

Pro nás, co o francouzské historii víme asi tolik jako o štěpení jádra, nepředstavuje zápletka žádný intelektuální problém. Černý tulipán, stejně jako Old Shatterhand, patří k mému dětství a dodnes je jako staré přátele ráda vidím. A pořád dávám přednost spíš bratru Drsoňovi než Jasoňovi. :-)

Sbohem příteli (1968)

Jedna hvězdička za Charlese Bronsona a jeho trik s mincemi, druhá za Alaina Delona jako vítěze v soutěži o nejvíc sexy doktora (druhý je House :-), třetí pro Bernarda Fressona a jeho postavu komisaře a čtvrtá za…ani nevím, prostě mě to bavilo. A při posledním záběru jsem se příšerně lekla.

V plném slunci (1960)

Kam se hrabe americký remake! Tahle adaptace Talentovaného pana Ripleye prostě nemá obdoby. V přímém kontrastu s temnotou příběhu stojí nádherné lokace – moře, slunce, italský venkov – i krása protagonistů ústředního trojúhelníku – arogantního Philippa (Maurice Ronet), amorálního Toma (Alain Delon) a křehké Marge (Marie Laforêt). Navíc fantastická hudba Nina Roty. Tleskám. (více zde)

Štír (1973)

Průměrné americké jídlo, ozvláštněné francouzským kořením. Burt Lancaster a Alain Delon jako špioni, bývalí parťáci a současní rivalové. Za zmínku stojí souboj na staveništi. A pár pokusů o hlubší myšlenku nebo hlášku.

Ďábelsky Váš (1967)

Co se všechno schumelí mezi dvěma manželi a jedním Číňanem v jednom skromném zámečku s jednou krásnou zahradou. Jak je vidět, na natočení zajímavého filmu někdy stačí minimum prostoru i postav (a jediný pes).

Ztracená jednotka (1966)

Nemám ráda válečné filmy. Nelíbil se mi ani vojín Ryan. Lost Command naštěstí není tak úplně válečný film, spíš než o výbuchy, zákopy, střelbu, střeva a končetiny jde o vztahy mezi postavami a o to, kdo stojí na správné straně barikády a která strana je vlastně tou správnou. A je tu skutečná plejáda skvělých herců: Anthony Quinn, Alain Delon, George Segal, Maurice Ronet a dvě - na tento žánr překvapivě silné - ženské postavy v podání Michèle Morgan a Claudie Cardinale. Vlastně hlavně kvůli obsazení stojí tenhle film za vidění.