Nepříjemná pravda (2006)

Vsetko, co sa tu vytyka Al Gorovi je samozrejme pravda. populisticke? Urcite! Sleduje tym svoje vlastne ciele? Samozrejme! Je to silne? Uplne. Je mi jedno, ak tam budu animovane postavicky rozpravat o globalizacii za zvukov americkej hymny. Pokial to inspiruje co i jedneho cloveka setrit energiu, tak nech. A tipujem, ze takmer kazdy si po vzhliadnuti povedal, ze ide zachranit svet. Je to dokument, ktoreho zamer bol oslovit hlavne americanov a ti potrebuju troska melodramy a katastrofickych cisiel. Takze vdaka, pan Gore. And I need to move I need to wake up I need to change I need to shake up I need to speak out Something’s got to break up I’ve been asleep And I need to wake up Now

Gui si (2006)

Takuto blbost som uz dlho nevidela. * za originalny napad. Ale tu sa presne odraza rozdiel v mentalite zapadnej a vychodnej civilizacie. Zase, ako uz v x azijskych hororoch, nie je absolutne vysvetlene, kto, ako, kedy a hlavne PRECO, robi to, co robi? Obcas, ak ma film dobru atmosferu, som mu to ochotna odpustit, ale v tomto pripadne ma to rozhodne na..hnevalo.

Napoleon Dynamit (2004)

Cakala som viac. Vela inovativnych postupov, vela dementnych postaviciek, ale malo ftipne.

Maska zrcadla (2005)

Velmi efektny mix detskej fantazie a dospelackej nocnej mory. Pribehovo trosku pokrivkava, ale po vizualnej stranke sa to dokonalo vynahradza.

Joe Strummer (2007)

Joe Strummer said,"People can change anything". He also said : This is my Indian summer...I learnt that fame is an illusion & everything about it is just a joke. I’m far more dangerous now, because I don’t care at all.. "People think I'm a raving idiot. I go to radio station and say, 'Look, ninety-two percent of American have no idea where Central America is or what's happening there, at least,' and they go, 'Yes, but, uh, tell us about your new hairstyle....'"

Ratatouille (2007)

Kazdy moze varit. Takze aj ja! Chce niekto moj cookie? Noup?

Paprika (2006)

Paprika je jeden z mala svieznych filmovych zavanov, ktore som videla tento rok v ramci animovanych filmov. Jeden z mala, ktory nasiel hranicu medzi zaujimavych, netradicnym pribehom na jednej strane a zmysluplnym(v ramci moznosti) vysvetlenim na strane druhej. Pribeh vas dokonale vtiahne do atmosfery, zvyraznenu skvelym hudobnym podmazom. Film kladie fantazujuce otazky, ale realne vo svojim dosledkoch... PS: Paprike, venovane od Sangrije:)

Příběhy ze Zeměmoří (2006)

Nie, uz ziadne slovne spojenia typu : Goro sa na (ne)potatil. Postavy su v mnohom nepochopitelne, niektorych vyznam nie je vobec vysvetleny, ale na druhej strane, taky pocit som velakrat mavala i v Hayao-vych filmoch (i ked v urcite mensje miere). Pribeh ma vsak nadhernu animaciu a uzasnu atmosferu, postava Kumy ako zapornej postavy je vynikajuca. Pomale tempo...mi vobec nevadilo, dokonca mi ani neprislo az tak pomale. Chyba je v tom, ze som necitala kniznu predlohu a doteraz neviem, ci film bol akesi volne pokracovanie knih Ursula le Guin, alebo nedaboze spracovanie ktorejsi knihy. Mozno preto bol divak ochudobneny o vyznam niektorych rozhovorov, co vsak nebol az taky vazny problem.

Dracula (1931)

Zvlastne, ze pred 70 rokmi ludia vobec logicky nerozmyslali(vo filmoch, ako inak).