• Krátkometrážní

Život Briana (1979)

Nejlepší počin z dílny Monthy Pythonů. Parodie na církevní pokrytectví a nesmyslná dogmata, která je ve své hluboké podstatě dost podobná Canterburským povídkám, ačkoliv k vyjádření názorů používá moderní humor, v době Chaucera zcela nemyslitelný. P.S. Od té doby, co jsem film viděla, si někdy říkám, jestli bych taky neměla zkusit vylézt na balkon a nechat ostatní, aby mě oslavovali. Člověku se hned zlepší nálada. :-)

Mary a Max (2009)

Jaké to je, vyrůstat jako dívka s vědomím, že máte na čele znamínko hnědé jako hovínko? Jak žijí lidé s Aspergerem, když už jim nikdo blízký nezůstal? A jak může fungovat vztah mezi dvěma takovými lidmi? Mary a Max vám to rádi ukážou. Tenhle film je mezi animáky zcela ojedinělý, což je velká škoda. Propracovaný příběh, kterému animovaná podoba dodává ještě něco neuchopitelného navíc, co by v hraném filmu asi chybělo a s největší pravděpodobností by se tak stal jen průměrným filmem mezi dalšími podobnými. Takhle se ale jedná o úžasný snímek, který vás naprosto dostane.

Pianista (2002)

Nádherný film, který se zcela vyrovná knize. Roman Polanski ve svém (alespoň pro mě) nejpovedenějším filmu a Adrien Brody ve své životní roli ukazují, že ani v hrůzách války není vše černé a bílé a že naděje umírá poslední, alespoň pro ty, kteří si to zaslouží. Scéna s německým vojákem u klavíru je nezapomenutelná...

Smažená zelená rajčata (1991)

Neuvěřitelně pohodový film, který dokazuje, že ty nejlepší filmy nemusí mít složitou zápletku, akční děj ani vyloženě hvězdné obsazení. Někdy prostě stačí, když film vyvolá mírný úsměv na tváři a zlepší náladu. Vyzkoušejte Smažená zelená rajčata pro lepší den. ;-)

Match Point - Hra osudu (2005)

Nemůžu uvěřit, že tohle natočil Woody Allen. Ale odmítám tu polemizovat o tom, jestli víc obdivuji jeho klasické filmy, nebo tenhle nový (a v jeho režisérská filmografii s největší pravděpodobností zcela ojedinělý) styl. Už obehrané téma milostného trojúhelníku dostává ve Woodyho rukou zcela nový rozměr a posouvá dějiny kinematografie zase o kousek dopředu. Scarlett Johansson je opravdová dáma (potvora nebo naopak chudinka?) z vyšší společnosti, jejíž obsazení do filmu bylo tou nejlepší volbou.

Dokonalý trik (2006)

Hugh Jackman a Christian Bale rozehrávají hodně vysokou hru, která vás vzruší, vtáhne do děje a nenechá po celé dvě hodiny spustit oči z obrazovky. Dokonalý trik je skutečně plný dokonalých triků, kouzelnických, hereckých, režisérských i scénáristických. Ano, takhle si představuji dokonalý film.

Prokletý ostrov (2010)

Leonardo DiCaprio se neomylně posunul na druhou příčku mého seznamu nejoblíbenějšcíh herců (hned za Johnnyho Deppa). A jestli jsem byla unešená z jeho Počátku, pak absolutně nevím, jak zpracovat tohle. Bohužel víc hvězdiček už dát nelze. :-) Prokletý ostrov má všechno, co si můžete přát u mysteriózního thrilleru. Nikdy jsem neviděla nic podobného, ale doufám, že těmto mistrovským kouskům ještě neodzvonilo a Scorsese a/nebo DiCaprio nás ještě mnohokrát překvapí obdobným více než příjemným způsobem. Naprosto nepředvídatelný a do detailu promyšlený děj, perfektní atmosféra, mrazení v zádech i přes kapky potu stékající po páteři... Já chci ještě!

Počátek (2010)

Asi největší překvapení roku 2010. Počátek je film, který musíte vidět a nejlépe vícekrát, abyste ho dokázali plně pochopit a ocenit. Trojice Nolan - DiCaprio - Zimmer dokázala vytvořit něco zcela nového, strhujícího a v podstatě neuchopitelného, až z toho jde hlava kolem.

Batman se vrací (1992)

Budu se opakovat, viz komentář k filmu Batman z roku 1989... Nesnáším tyhle kultovní superhrdiny moderní doby, ale když se toho ujme Burton, nestačím zírat. A baví mě to!

Ospalá díra (1999)

Nezaměnitelná burtnovská atmosféra, ze které vás ale tentokrát bude slušně mrazit. Depp je prostě nenahraditelný, dokáže se stylizovat do jakékoliv role. Ospalá díra je děsivá, temná, napínavá a skvěle hudebně podložená... prostě další lahůdka od mistra Burtona, klaním se!