• Krátkometrážní

Titanic (1997)

Brečící romantická klasika, které k úplné dokonalosti chybí větší důraz na to, že Jack a Rose nebyli jediní, kteří katastrofu zažili (a většinou bohužel nepřežili). To jen tak na okraj, když už má film přes tři hodiny... Nicméně herecké výkony DiCapria a Winslet jsou bezchybné a Cameron nám tu předkládá další ze svých kultovních filmů. P. S. 3D projekci jsem neviděla a vidět nechci, podle mého názoru je zbytečné a Titanicu to může jedině ublížit.

Auta (2006)

Auta jsou sympatický animák, který rozhodně není jenom pro děti a jenom pro chlapečky. Tradiční příběh o frajerovi, kterého změní pravá láska a přátelství obyčejných lidí převedený na mluvící auta, z nich nejlepší je podle mého názoru stejně Burák. :-D

Koralína a svět za tajnými dveřmi (2009)

A máme tu další z hrstky filmů, které se vyrovnají své knižní předloze. Dokonce mi tentokrát ani nevadí, že si tvůrci trochu pohráli a děj knihy sem tam pozměnili. Coraline je nejlepší Gaimanova kniha a v pohyblivé podobě také předzvěst toho, že Selick může dobře fungovat i sám o sobě, nejen ve dvojici s Burtonem. Krásně temný animák, který má do filmu pro děti hodně daleko (nebo se pletu a děti by ho s úsměvem přijaly? - možná že je to na stejné úrovni jako Alenka v říši divů... posuď te sami). Nicméně je to film, ke kterému se ráda občas vrátím. Už jsem ho viděla tolikrát, že mě ty knoflíkové oči skoro neděsí. :-)

Vincent (1982)

Jeden z prvních kraťasů Tima Burtona, který sice úplně nedosahuje kvalit Frankenweenieho, ale i tak je nádherně morbidní, ulítlý a ve své bláznivosti pravdivý. :-)

Střihoruký Edward (1990)

Existuje snad kultovnější fantasy snímek, na který jsme všichni jako starší děti koukali, kdykoliv ho v televizi opakovali? Dvojice Burton - Depp tady ukázala, že jejich spolupráce bude zcela o jedinělá... a s odstupem času tohle můžeme jedině potvrdit. :-) Střihoruký Edward je vtipný, dojemný a hlavně originální. Haló, tady Avon, je někdo doma? :-D

Planeta opic (2001)

Tak mě má láska k Burtonovi opět přivedla k filmu, kterému bych jinak obloukem vyhnula. A opět toho nelituji. Sice to není typicky burtonovské, ale nepostrádá to klasický režisérův nadhled a smysl pro humor, což je myslím důvod toho, proč se mi to tak líbilo. :-)

Velká ryba (2003)

Fantazie a barvičky = Tim Burton. Neznám moc filmů, které by předčily svoji knižní předlohu, ale Velká ryba mezi ně 100% patří. Nádherný film plný perfektních kostýmů a vtipných scén o jednom neobyčejném životě umírajícího obyčejného starce...

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

A máme tady opět netradiční pojetí animovaného filmu, jehož tvůrcem není nikdo jiný než Tim Burton. Jak on to dělá, že putuje skrz naskrz žánry a vždycky se mu podaří vytvořit něco jedinečného, aniž by pozapomněl na svůj originální rukopis, to je mi záhadou. :-) Viktor a Viktorie jsou vlastně takoví novodobí Romeo a Julie, akorát trochu víc kostnatí. Povedený film s úžasnou hudbou Dannyho Elfmana, který není příliš originální ve svém příběhu, ale ve zpracování rozhodně ano.

Příšerky s.r.o. (2001)

Pixar přišel s něčím novým a zcela neokoukaným a já se opravdu bavím. James a Mike jsou geniální postavičky, které mě vždycky rozesmějí a zlepší mi náladu. Ach jo, moje dětská strašidla rozhodně takhle krásná nebyla... :-)

Život brouka (1998)

Roztomilý animák, který je na konec 90. let opravdu vymakaný. Broučci jsou rozkošní, zápletka pohádkově klasická, zpracování kvalitní - oproti řadě současných animovaných výtvorů se mi tenhle líbí daleko víc...