• Krátkometrážní

Temnota dětské duše (2006)

1. Mám pocit, že se s názvem sekli jak američtí tvůrci, tak čeští překladatelé - ať jsem se snažila jakkoliv, ani jedno jsem ve filmu prostě nenašla. Ano, dům je ponurý, ale asi stejně, jako každý jiný dům takové velikosti, skoro prázdný, v zimě a na samotě. A temné dětské duše? Měl v tom filmu vůbec někdo temnou duši?! 2. Leelee Sobieski mi nevadí, i když její výkon rozhodně na Oscara není. Zato ostatní zvolení herci, včetně dětských (především tedy Flora) - proboha, to snad většina původního hereckého obsazení onemocněla a oni museli na rychlo shánět náhradníky. Jinak si to neumím vysvětlit. 3. Konec jsem nepochopila, ostatně jako mnoho dalších tady, jak vidím v komentářích. Na druhou stranu musím říct, že o filmu neustále přemýšlím, a proto zvedám hodnocení ze dvou hvězdiček na tři. Možná si nakonec doplním celkový obrázek přečtením knihy, třeba mi to potom bude jasnější. Takhle jsem shlédla sice atmosférický, ale neuvěřitelně stereotypní, neoriginální a místy zmatený snímek, který má mnohem lepší název, než obsah... Update: Ani po přečtení novely si nejsem jistá tím, jak bych interpretovala otevřený konec. V tomhle ohledu mi proto mnohem víc vyhoval jiný remake, Návrat mrtvých z roku 2009.

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Tenhle film se spolu se Střihorukým Edwardem postaral o to, abych se do Burton naprosto zbláznila. Karlík a továrna na čokoládu je jeden z mála filmů, které jsem viděla, aniž bych předtím četla knižní předlohu. Přesto mám pocit, že její atmosféru ztvárnil Burton dokonale a snad ji ještě umocnil. Vynikající požitek pro všechny smysly, jakoby si to užívaly dokonce i mé chuťové buňky... ;-) Co ve mně zůstává, je trvalý pocit vypadnout ze šedi velkoměsta a dostat se do tohoto barevného ráje.

Batman (1989)

Burton dokáže i z tak protivného námětu, jakým je pro mě batmanovský kult, udělat film na pět hvězdiček. Miluju jeho ztřeštěné postavy, barvy, kameru, hudbu... prostě všechno ;-) Když se k tomu přidá Jack Nicholson, máte o zábavu postaráno. Snad jediný film (spolu s Batman se vrací), na který jsem schopná koukat z dnešní záplavy hrdinů s nadpřirozenými schopnostmi a smyslem pro trestání zla.

Bezstarostný sex (2007)

Komparace genderových a "životně-zkušenostních" stereotypů. To je první definice, která mě po zhlédnutí filmu napadá. K lepšímu celkovému hodnocení mu chybí především více nadsázky a lehkosti. S nadsázkou to chápu - tvůrci očividně nechtěli vytvořit další variaci na nehorázně pubertální Prci, prci, prcičky. Ale chybějící lehkost je pro mě záhadou - jinak se totiž jedná o příjemný a vzdušný film, u kterého se nebudete nudit ani vás neurazí, a to dokonce ani tehdy, jste-li puritánštěji založení. Rozhovory i samotné akty jsou přísně realistické, což je sice fajn, ale rozhodně ne originální. Zkrátka dobrá průměrná komedie, vhodná pro večery ve dvou (ano, plní svůj účel navození lechtivé a úsměvné atmosféry). Dávám hvězdičku navíc za hlášku: "Chceš se předtím ještě chvíli líbat?" "Ne, myslím, že už víc nezvlhnu." ;-)

Sophiina volba (1982)

Tento film byl pro mě jedním z největších zklamání vůbec. Knížky miluju víc než filmy a právě Styronovo dílo Sophie´s Choice patří mezi moje nejoblíbenější kousky vůbec. Dlouho jsem se odhodlávala zhlédnout filmovou adaptaci, tuším, že v té době jsem knihu měla přečtenou již po šesté. Neměla jsem to dělat. Film na jednu stranu bez jakékoliv invence kopíruje (samozřejmě značně zjednodušený) děj knihy a na druhou stranu se vůbec nepokouší o navození atmosféry, která činí knihu natolik jedinečnou! Možná kdybych knihu nikdy nečetla, byla bych výkonem Meryl Streep nadšená a film jako takový zařadila někam mezi průměrné filmy, které rozhodně neurazí. Takhle ovšem dávám z lítosti jednu hvězdičku a pana Pakulu prosím, aby se již nikdy nepokoušel o adaptaci knih, především pak takových, které staví na atmosféře filozofických úvah a myšlenkových pochodů...

Orphan (2009)

Na tenhle film bych se na základě názvu a žánrového zařazení nikdy nepodívala. Přesvědčilo mne ale poměrně vysoké hodnocení a některé komentáře dalších uživatelů. A rozhodně to nebyla chyba. Orphan je jedním z největších překvapení na poli hororu, protože stokrát omleté téma ďábelského dítěte v domě, náležející dnes už pouze béčkovým hororům (bohužel), pojal zcela novým, originálním způsobem. Škoda jen, že si to překvapení schovává až na samotný konec filmu, a vy tak máte celou dobu pocit, že vlastně koukáte na filmovou klasiku, která je sice dobře natočená, ale vůbec ne původní. Na druhou stranu, možná je díky tomu výsledný dojem z filmu mnohem silnější...

Blbec k večeři (1998)

Když potkáte někoho nepříliš rozumově vybaveného a on to o sobě neví, dost často to bolí. Pokud však má tenhle člověk dobré srdíčko, zamilujete si ho, ať chcete nebo ne. A když se k tomu přidá schopnost zkazit, na co sáhne, máme v rukou francouzských tvůrců postaráno o jedinečnou zábavu. Vynikající film pro večírek v jednom s pizzou a vínkem, jen pozor, abyste ho v záchvatech smíchu nerozlili na postel :-) Blbec k večeři je dokonalým představitelem žánru francouzská situační komedie, a narozdíl od mnoha filmů podobného ražení se na něj můžete podívat vícekrát a stále vás pobaví.

Svěrací kazajka (2005)

Pro mě jeden z nejlepších filmů, byť trochu vykradený Londonův The Star Rover (Tulák po hvězdách). Jenže jak téma cestování časem zpracovat jinak, aby to nepůsobilo kýčovitě a směšně, že. :-) Adrien Brody patří mezi mé herecké favority, ačkoliv po sobě neustále zanechává dojem polského židovského válečného hrdiny, jak ho známe z Pianisty. Pokud však tento pocit v sobě dokážete potlačit, dojem ze Svěrací kazajky to ještě umocní. Keira Knightley to podle mého názoru s roztomilými a hezounkými kukuči dost přehání, ale v tomto filmu se to až na několik okamžiků (přemýšlení v autě, jestli ho sveze nebo ne apod.) nechá vydržet a celkovou atmosféru to nenarušuje. Svěrací kazajka si vybrala osvědčené filmové efekty pro témata cestování v čase a psychiatrické léčebny a podala nám je v novém, efektním a více než zajímavém balení, které vás donutí o filmu přemýšlet klidně i několik měsíců po jeho zhlédnutí!