Hra smrti (1978)

3 hvězdy za Bruce. Původní Hra smrti, jak bylo prezentováno v dokumentu Warrior's Journey o Bruce Lee, měla vypadat docela jinak. Kdyby ji Bruce stihl dotočit, určitě by to byl další z jeho velkých úspěchů. Film celý je až na těch závěrečných 15 minut blbost, neúcta k mistrovi.

Číslo 5 žije 2 (1988)

Pro mě jednoznačně velmi podařené pokračování mluvícího Čísla 5, byť v krapet odlišném kabátě. Konec je mnohem dojemnější než v jedničce, až slzu musel člověk zamáčknout.

Číslo 5 žije (1986)

Milé, rozmilé, film mého dětství. Ale až v dospělosti, kdy jsem si ho pustil, tak jsem pochopil všechny ty vtípky a narážky. 5 hvězd bez mrknutí.

Bruce Lee: Cesta bojovníka (2000)

Tento dokument byl pro mě šok. Vyrůstal jsem na filmech s Bruce Leem, četl jsem o něm na internetu, žral jsem prostě všechno, kde byl Bruce Lee. Nikdy by mě ale nenapadlo, že film "Game of Death" je de facto slátanina a že Bruce Lee ho ve skutečnosti zamýšlel udělat úplně jinak. Když potom začaly ony původní tři akční scény, tak to bylo něco neuvěřitelnýho. Bruce je sice už 40 let po smrti, ale přesto jsem s ním viděl vlastně nový film. Nevím, hodně to na mě jako na fanouška Bruce zapůsobilo. Potom si člověk říká "kéž by ještě žil a dokončil Hru smrti. Určitě by předčila i Příchod Draka." Je mi z toho smutno, ale zároveň nám tu zanechal odkaz, ze kterého budou inspiraci čerpat i děti našich dětí. Vždyť ovlinil nejen svět bojových umění, ale i filozofii, film, kulturistiku, dokonce i hudbu. Bruci, kéž se s tebou jednou setkám a zatrénujeme si spolu.:)

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Po Tenkrát na západě, Vinnetoua nepočítaje, můj druhej pravej western a první film s Clintem Eastwoodem, kterýho sice znám jako herce, ale žádný film s ním jsem ještě neviděl. Byl-li tento snímek jeho katapultem mezi holywoodské hvězdy, tak se ani nedivím. Jeho sympatický zjev spolu s nezaměnitlným hlasem dělají z něho kovboje, jemuž se někdo těžko vyrovná, snad s výjimkou Ch. Bronsna. Má to akci, má to napětí i vtip. Na film se s chutí ještě určitě podívám.

Lesní duch (1981)

Po několika letech jsem si pustil klasiku, díky které jsem jako malej capart nemohl usnout - strašidelný ksichty a démon bloudící lesem mě stále pronásledovaly v nočních můrách. Je fakt, že v tý době to musela být pecka. Ale dnes mi to tak strašidelný nepřijde. Spíš jsem se soustředil na "herecké" výkony aktérů a uvozovky sem opravdu patří. Myslím, že Ash zpočátku ani neměl být hlavním hrdinou, je neschopný cokoliv udělat, natož se s démony poprat, není to zkrátka ten Ash, který si v dalším díle uřízne ruku, místo ní si namontuje motorovou pilu Husqarna a ve druhé chlapácky zatočí brokovnicí. Všechno zpočátku musí za něj oddřít Scotty. Na druhou stranu Scotty tak nějak zapomněl hrát. Nejlíp to dokazuje scéna, ve které jsem vyprskl smíchy, když na zemi sebou pocukává rozřezaný tělo Shelly, Ash se krčí u okna, Scotty drží sekeru a následuje konverzace: "Scotty? (Ash, roztřesenej jak osika)" "Jo? (Scotty, zeptá se stylem jako kdyby očekával, že se ho Ash zeptá: Jak se máš?)" Co se to děje? (Ash, rozřezaná holka se před tebou cuká a zabil ji její kluk, to se děje).":D V daných situacích herci prostě neadekvátně reagují. Nikdo sice nemá rád, když ženský ječí (a mužští taky), sotva kolem nich proběhne nějakej brouček nebo krysa, ale naprostej ignor v situaci, kdy například Scottymu duch unese holku, je až zarážející. Navíc, ve chvílích, kdy démon (nebo nedej Bože strom) někoho svírá, se aktéři moc nebrání, jen stojí jak ovce na porážku a nechají sebou zametat podlahu (někdy doslova). Jedna hvězda za Bruce, druhá hvězda za masky a třetí hvězda za to, že to je prostě Evil Dead. Mám tuto sérii rád, ale dvojka podle mýho názoru jednoznačně předčí jedničku.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Jedním slovem - PECKA! Expendables No.2 smetla ze stolu většinou psané pravidlo, že nová pokračování filmu jsou jen horší a horší. Je pravda, že chvílema jsem viděl, jak si film dělá srandu sám ze sebe, aneb obrovské výbuchy, přehnané akce, všechno vychází tip ťop - ale kdybych na tohle nebyl připravenej a netěšil se na to, pak bych na film vůbec nechodil.:) No scéna s Chuckem Norrisem byla prostě nejlepší, jakmile se na plátně objevil, celý kino se začalo řezat do kolen, mě nevyjímaje. Konečně film, kde Chuck Norris hraje sám sebe.:) A na Arnoldovo legendární "I'll be back" se taky jen tak nezapomene. Je škoda, že do týmu JCVD nepřidali alespoň ještě jednu známou postavu, nadhodím třeba Bolo Yeunga nebo Wesley Snipse (to by byl záporák pro T. Crewse, jen co je pravda). Snad ve třetím pokračování. Jedna věc je ale jistá - tímto dílem se mi splnil dětský sen vidět trojici Schwarzík, Sly a van Damme po kupě v jednom filmu. A pak že se zázraky nedějí.:)

Grave Encounters (2011)

Film na tři a půl hvězdičky, ale nakonec jsem se přiklonil k menšímu hodnocení. Proč? Horory natáčené "amatérskou kamerou" jsou mému hororovému srdci blízko a už po shlédnutí traileru jsem věděl, že tenhle snímek bude pro mě povinností. Co se tedy pokazilo? Především (a za to horor nemůže) jsem se na film díval s více lidma, tudíž napínavá atmosféra byla jaksi pasé. Nebo tam ani vůbec není? Těžko říct. Očekával jsem lekačku za každými dveřmi, ale furt nic nepřicházelo. S tou "napínavostí" to přepískli, člověka to omrzí když čeká bububu, ale pořád se nic neděje. Začátek i prostředek filmu se mi líbil, samé jemné náznaky duší přítomnosti, ale jak film gráduje, duchové jsou čím dál přehnanější. Někdy míň znamená víc. A konečně do třetice, nelíbilo se mi rejžování takových originalit jako Záhada Blair nebo REC, viz překotné útěky, rozhovory typu "To byl tvůj nápad, je*u vás všecky!" nebo vana, odkud se vynoří duch a sevře ve svým objetí jednoho z aktérů. Celkově, film s nevyužitým potenciálem. Dal se z toho udělat horor, při kterým bych si aspoň třikrát vyměnil trenky a nakonec bych si postavil židličku ke zdi a zíral nepřítomně do ní. Škoda.

Počátek (2010)

Jeden z posledních filmů, které jsem musel shlédnout aspoň třikrát, abych pochopil tu snovou spleť. V kině to na mě naprosto zapůsobilo, což jsem si ověřil hned následující noc, co se mi zdál sen o točící se káče. Mimochodem, až dodnes používám ve snu trik s hodinama.:) Tudíž vše, o čem film je, nejsou bláboly, ale je to reálné a pravdivé (tedy snad na to sdílení snů), což film v jistém smyslu posouvá ještě před Matrix, který je (podle mého) čisté sci-fi. Ten konec je naprosto dokonalý, není to takový ten druh otevřeného non-happy-end konce, kdy např. záporák vstane a ztratí se, po zničení všech nestvůr zbyde v tmavém koutě ještě jedno vejce atd. Člověk si zkrátka může domyslet buď velký happy-end nebo velký bad-end. To je zlatý hřeb, který jen potrvzuje kvalitu a nadčasovost Počátku.

Věc: Počátek (2011)

Popravdě jsem od tohoto filmu čekal naprostý propadák a radši jsem se nepřipravoval na nějaké supr oslnivé podívání. Jsem už dost skeptický ohledně nově točených remaků. Tenhle remake (no vlastně prequel, ale víme, že ty remakový ambice tam jsou) mě příjemně překvapil. Zpočátku jsem čekal, že to bude film točený jak přes kopírák, čili stejné postavy, stejné osudy, stejné scény atd. Asi první věc, která mě vyvedla z omylu, byla třeba scéna s vrtulníkem, smrt černošského herce (opravdu jsem čekal, že on a Carter přežijí, jako v původní Věci :)), prohlížení plomb a celkem překvapivý konec - to mě přesvědčilo, že je to možná podobné, ale ne stejné, což se mi líbí. A líbí se mi i návaznost na původní Věc (1982), chvilkama jsem věřil, že v úplně poslední scéně si tam nějakou cameo roličku ztvární Kurt Russel, což myslím by byla naprostá bomba.