• Romantický

Kniha přežití (2010)

Tak a máme to tady zase. Film, který patří k tomu nejlepšímu, co bylo v roce 2010 natočeno (zpětně si teď z fleku nevybavuji lepší film pocházející z tohoto roku) a co to nevidím?! Modré hodnocení a mizerných 63%. Ach jo. Na jednu stranu slyším dnes a denně kritiku přímočarých romantických komedií (kde je všechno tááák ohrané a nudné) a když tady konečně máme film, u kterého je třeba zapojit mozek, slyším co? No kritiku, co jiného. To, co teď napíši, už mám v hlavě delší dobu a tohle je první film, u kterého cítím, že tomu tak skutečně je. Myslím, že počet udělených hvězdiček bude do jisté míry ukazatel toho, jak tomu kdo porozuměl. Už jsem měl tento pocit několikrát i u jiných snímků, ale tady je to jak pěst na oko. Nulový příběh? Málo akční? Chudé prostředí? Agitka? Reklama na Bibli? Ale kdepak. Asi jsme sledovali jiný film. Příběh byl jasný a dokonale výstižný bez zbytečného protahování, co víc si přát. Akční části filmu byly taktéž výborné, vše na mě působilo velmi realistickým dojmem. To bylo koneckonců zapříčiněno hned několika faktory: úchvatným vizuálním zpracováním (do sebemenších detailů promyšleným a vymakaným prostředím, kostýmy, barvami obecně - klobouk dolů pánům režisérům!), perfektní hudbou a velmi dobrými hereckými výkony. Doslova. A co se náboženství týče? Proti křesťanství nic nemám (ne, vážně nejsem zapřisáhlý pánbíčkář) a kostel doopravdy nepatří mezi budovy, které bych navštěvoval každý den cestou do školy. Přesto si myslím, že je škoda odsoudit film, který se točí kolem obrazu Ježíše a Bible obecně jen z toho důvodu, že poukazuje na něco, co v dnešní době každému nevoní. A to nutno říct, že tak originální motiv Bible jsem ještě v žádném filmu neviděl! Jestli je tento film nečím výjimečný, tak právě svou originální podstatou (= nevšedním zpracováním jednoho z nejznámějších historických motivů v historii lidstva). Takže pro všechny kritiky vzkazuji: pro příště se prosím oprostěte od zažitého stereotypu kde vše křesťanské = špatné a uvidíte, jak je ten svět krásný a jak vám bude veselo. Ne vše křesťanské je vždy špatné…a já děkuji osobě, která mě nevědomky na tento film přivedla, že mi pomohla otevřít oči, abych si to sám uvědomil :)

Jeden den (2011)

Ajéje, tady se kritikou nešetří. A jak tak vidím, nic nového pod sluncem, argumenty jsou pořád tytéž: kniha byla lepší, dabing je špatný, americký remake nemá na originál, klišovité romantické scény, přeslazený závěr atd. To tady čtu dnes a denně. Je třeba si uvědomit, že jsme v žánru romantických komedií a tady už prostě nic zcela originálního vymyslet nejde (a Jeden den je zrovna ten typ romantické komedie, který se o originalitu snaží, tak tu kritiku o klišovistosti vážně nechápu). Komu se tento žánr nelíbí, nechť šáhne po jiném a je po problému. Proto těm z Vás, kteří Jeden den ještě neviděli, vzkazuji: vůbec se nenechte vyvést z míry a neberte zdejší kritiku příliš vážně. Jak se říká: Haters Gonna Hate! Podle mě je to super film, úplně úžasný vztah dvou lidí, perfektní chemie mezi nimi. Moc jsem jim přál, aby jejich kamarádství přerostlo ve vztah a stal se z nich pár. Dokonalý pár. Možná to bylo tím, že jsem byl v kině a tam je přeci jenom hudba o něčem jiném než doma ve sluchátkách, ale i hudba mě tady úplně okouzlila. Nevím, 73% mi přijde dost málo, já dávám plný počet a počítám, že si tento film ještě několikrát zopakuji. Stojí za to! :)

Zpátky do školy (2009) (seriál)

Ideální tramvajový seriál. Délka každého dílu cca 20min, zaujme, pobaví, nic víc od toho nečekám. Co mě potěšilo je fakt, že se jedná o seriál z prostředí VŠ, takže pro mě dost aktuální téma. Je sice pravda, že takovým způsobem studentský život na českých VŠ opravdu neprobíhá, ale berme to aspoň jako ochutnávku Ameriky a další z důvodů, proč se jako čeští studenti cpát na Erasmus. Ale odbočil jsem. Velmi oceňuji poměrně inteligentní humor a narážky, to se dnes jen tak nevidí. I když je ústřední postavou takový novodobý Stifler, žádné nechutnosti se neodehrávají. Jsem zatím v první sérii, tak těžko můžu soudit, zda kvalita upadá či nikoliv. Soudě ale dle toho, co jsem prozatím viděl, mám pocit, že se bude spíše stupňovat. Takže palec nahoru, jen tak dál. Doporučuji :)

Princ a pruďas (2011)

Poslední dobu se vážně nechápu. Jak jsem se vůbec odhodlal pustit si něco takového? Co se to stalo s mým vkusem? To už jsem opravdu neměl v notebooku nic lepšího na mé sobotní ráno s filmečkem v postýlce? Ajo, už vím. Stačilo jedno nevinné, nenápadné doporučení jedné osoby a já jsem jak mávnutím kouzelného proutku naprosto učarován čekal celý týden, abych si našel chvilku času a mohl zhltnout film, který TA osoba zajisté viděla a u kterého se snad také alespoň trochu bavila. Ať už je to tak či onak, já se bavil určitě. Bylo to ztřeštěné, vulgární, místy hodně kontroverzní, přesto jsem si nemohl pomoct a nasmál se až až. Nevěřím vlastním očím, nechápu, co se to se mnou děje, ale já si nemohu pomoct a musím zvolit vysoké hodnocení. Jo to je tak, když vás jiná osoba úplně učaruje a vy pak děláte věci, o kterých jste si mysleli, že nikdy nebudete. :-*

Úterý po Vánocích (2010)

Místy beznadějně utahané, rozvláčné a možná až moc obyčejné. Přesto všechno je to velmi reálný a jedinečný film, který ve mně zanechal několik silných pocitů. Plně souhlasím s komentářem od "Aelita", v pár slovech vystihla přesně to, co já bych zde pižlal na dvě strany. Moc a moc otázek zůstává nezodpovězených a je jen na každém z nás, jak se k jejich řešení postaví. Tento film určitě doporučuju (sice to není zrovna jeden z těch snímků, který byste si chtěli pustit o Vánocích v rodiném kruhu pro navození té správné vánoční atmosféry - jak by se možná mohlo na první pohled z názvu mylně zdát), ale své kvality rozhodně má.

Pan tělocvikář (2007)

Možná až moc průměrný film, ehm, podprůměrný. Ale s tím do toho vlastně jdete. Jediné, na co jsem se já těšil, byl "Stifler". Čekal jsem, že jeho šarm opět zapůsobí a on mě svým pověstným humorem strhne. Bohužel, nestalo se. Děj byl strašně jednoduchý, 90% lidí bude schopno po prvotním seznámení s příběhem předpovědět, jak to dopadne. A to určitě není dobře. Vtipy vázly, atmosféra houstla, nebavil jsem se. Hudba nula. Jedna hvězda za pokus udělat oddechový snímek na téma "nenáviděný učitel tělocviku", takového jsme ve svém životě zažili asi všichni. Ale je to vážně škoda, potenciál zde zajisté byl. Mr. Woodcock byl protivný až hrůza, stejně tak jako tento film. Nedoporučuji, ztráta času.

Bláznivá holka (2008)

Původní verzi jsem neviděl (asijské filmy moc nemusím), takže hodnotím čistě na základě amerického remaku. A vlastně to řeknu i stručně. Skvělý film! Nechápu, proč má tak nízké hodnocení. Možná jsem trochu neobjektivní, nevím, ale mně se fakt líbil. Ono většina z nás bude asi neobjektivních, protože řekněme si to narovinu - kdo se na tento film nedíval z toho důvodu, že v něm hraje Elisha Cuthbert? Tak vidíte, je nás většina :) Nicméně opravdu velmi pěkný a poutavý romantický příběh, mnoho myšlenek a citací, skvělý závěr. Myslím, že je v dnešní době více než třeba vyzdvihovat filmy s pěknou romantickou zápletkou, neboť lidské hodnoty se mění a pojem "romantika" v pravém slova smyslu se bohužel z dnešních mezilidských vztahů poněkud vytrácí. A je to škoda. Tady to je ale podle mě dost dobrý film, minimálně solidní nadprůměr ve své kategorii. Takže se nenechte odradit slabým hodnocením, vykašlete se na porovnávání s originálem a jděte do něj. Já mu s radostí dávám 5 hvězdiček. :))

Tmavomodrý svět (2001)

Neskutečné! Tohle že je český film? V tom případě putuje v mém osobním žebříčku rovnou na vrchol mezi nejlepší české filmy, který jsem kdy viděl. Tak skvělý scénář jsem už dlouho neviděl. Neskutečně emotivní a reálný příběh, skvělá romantická zápletka, luxusní hudba. Nevím, válečné filmy nepatří mezi mé oblíbené a tak se v tomto žánru příliš nevyznám, ale jedno vím určitě. V průběhu jsem vůbec neměl tušení, kam děj směřuje, byl jsem šíleně napnutý a hltal každou sekundu tohoto filmu. I když závěr byl mírně klišovitý, nic mi nemohlo zkazit výsledný dojem. Vždyť už jen začátek celého filmu, jak seděli Ondřej Vetchý a Linda Rybová v letadle, byl naprosto dokonalý. Půlminutová romantická scéna a já jim okamžitě a bezmezně propadl. Když se nad tím zpětně zamyslím, těžko si představit lepší romantickou scénu (a to nutno podotknout, že vše probíhalo v rámci "slušnosti", přesto byl romantický náboj neuvěřitelný a byla to přesná ukázka toho, jaká chemie by měla mezi dvěma zamilovanými lidmi fungovat). A to byl pouze začátek. Nemá cenu vypisovat vše, co mě poté zaujalo, bych byl nucen přepsat půlku scénáře. A to si troufám říct, že mě jen tak něco nezaujme. Pan Svěrák si prostě pohrál se vším, včetně detailů, a proto to diváci musí zákonitě ocenit. Film jsem právě viděl podruhé a zdá se mi, že zraje jak víno. Rozhodně je o čem přemýšlet. Ostatně jak bylo řečeno "rána na duši bolí více než na těle". Nerozlučné přátelství dvou vojáků, klasický konfikt situace jedné ženy a dvou mužů, vše vsazeno do autentického prostředí tehdejší doby. Nevím, jak vám, ale mě zde nechybělo prostě nic. Mělo to náboj, mělo to šťávu, písničky mi hrají v hlavě ještě teď. Teda pane Svěrák, to se Vám vážně povedlo!

Dorian Gray (2009)

Ach jo, tak toto je velké zklamání. Trailer byl pecka a samotný film? Slabý odvar. Příběh Doriana Graye je všeobecně známý a uznáváný. Jeho autor jakbysmet. I proto mě tento film lákal. Z části za to samozřejmě může také Colin Firth, který mě uchvátil už v Králově řeči a já se těšil, že mi předvede další kousek ze svého hereckého umění. A toho jediného jsem se vlastně dočkal a to jediné jsem si užil. Jinak se mi nelíbilo téměř nic. Těžko jsem v tom hledal nitky originální verze příběhu, moc těžko. Když se nad tím tak zamyslím, ono ani nebylo kam je umístit. Po většinu doby jsme měli možnost sledovat Dorianův nezkrotný sexuální pud, orgie, hodně zvrácené. Až moc. Nemyslím si, že toto byla originální Wildova pointa. Přesně jak tu už někdo psal a dokonale to vystihl! Bylo to teda wild, ale s Wildem to mělo pramálo společného.

Lásce na stopě (2001)

Velmi příjemná záležitost. A i když se nejedná o bůhví jak dlouhý film, zanechal ve mně hned několik pocitů a námětů k zamyšlení. Pravda, je to takový ten klasický styl romantických komedií "počkat si do konce a všechno dobře dopadne", nicméně něco je v něm přece jen jedinečného. Ať už ta nezapomenutelná vánoční atmosféra (možno sledovat kdykoliv jindy samozřejmě), krásná hudba a velmi dobře zvolené herecké obsazení (Kate je tady hříšně okouzlující). Opravdu moc pohodový film. A jedna věc je jistá. Když zasáhne osud / náhoda, nedá se nic dělat a člověk musí poslechnout hlas svého srdce. Zní to klišovitě, možná až moc dospěle a v praxi to samozřejmě není tak jednoduché, nicméně tady jsme jasně viděli, jak by to mělo vypadat. A i když to byla víceméně pohádka, zrnko pravdy na celé té myšlence určitě bude. Na druhou stranu je třeba dodat, že v souvislosti s tímto přichází jedna věc, za kterou jsem nucen odebrat jednu hvězdičku. A to je fakt, že takto před svatbou utíkat od oltáře a rozpomínat se na staré lásky, oživovat staré vazby a city, se prostě nedělá. Být třeba v kůži oné nevěsty, necítil bych se zrovna nejlépe. Takže za toto jedna hvězdička dolů, cítím, že to není úplně v pořádku, a proto si nemohu dovolit maximální hodnocení. Rozhodně se ale nenechte odradit. Jedná se o velmi dobrou romantickou komedii, která si určitě zaslouží vaši pozornost. :)