Rozchod Nadera a Simin (2011)

Najlepší scenárista je aj tak život. Pomerne jednoduchá, ničim nekomplikovaná dráma zo života ocukrená dávkou precíznosti a výborných hereckých výkonov, zobrazujúca vzťahy a osudy menšej skupinky ľudí, ktorých do rozporu dostali negatívne ľudské vlastnosti, túžba po pomste a výhre. Radím medzi TOP5 drám ktoré som doteraz videl.

Vyměřený čas (2011)

Ďalšia naháňačka, skrývačka, útek dobra pred zlom, staré známe otrepané. Znie to ako nuda a povedzme si úprimne, nebyť takto originálnej myšlienky (dĺžka života zobrazená v digitálnych číslach, vrytá do ruky? hm, to znie dobre), aj by to nuda bola. Naozaj, film drží nad hladinou len spomínaná originalita - sledovanie odpočtu dodáva primeranú dávku napätia - spolu s hlavnými hercami. Dávam silnejšie tri, proste to mohlo byť o dosť lepšie, potenciál tohto filmu ostane navždy nevyužitý.

Gomora (2008)

Tiahnúci sa film o ničom, no zároveň o niečom. Vzhľadom na fakt, že to nemá poriadny dej a film je v podstate iba zobrazením reality a sveta, ktorým títo ľudia žijú, bolo tých viac ako 130 minút pomerným utrpením. Áno, aj z filmu bez príbehu sa dá urobiť slušná 130-minútovka, no tu sa to vôbec nepodarilo. Chaos, nuda, bez atmosféry, bez tempa.

Moneyball (2011)

Nie ste fanúšikom športu? Nefandíte baseballu? Nevadí, aj tak si to pozrite! Toto je totiž film, ktorý diváka zaujme od svojej prvej minúty a svižné tempo v spolupráci s Bradom Pittom, udržia film na tejto vlne počas celého trvania (i keď práve rozmýšľam, či je ten pomalší záver plusom, alebo je práve naopak, na škodu). Nálepka „based on a true story“ tomu pridáva ďalšie zelené body, človek po dopozeraní nevie, či sa má skorej rozplývať nad skutočnosťou tejto udalosti, alebo nad tým, čo práve videl. Najlepší film roku? To neviem ...bolo to ale MAXIMÁLNE pôsobivé.

Nezvratný osud 5 (2011)

Úvod zapôsobil, otvoril oči dokorán a totálne vtiahol do deja, až som si myslel že sa mi tak neobľúbená filmová séria môže zapáčiť. Potom to ale prišlo - sled nudných, patetických, rutinných udalostí, z filmu sa postupne vytrácala akákoľvek logika a úplne to stratilo šťavu. Ani akčnejší záver (ktorý bol mimochodom totálne odboku / nijak nesediaci do príbehu, ale najmä atmosféry) tomu nijak nepomohol. Napokon, aspoň vieme čo sme sledovali - starú známu Final Destination.

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Je ťažké pre film ako tento napísať scenár? No, nemyslím si. Pridajte k tomu zvučný názov, ktorý do sál pritiahne obecenstvo v každom prípade, zopár kvalitných hercov, dych vyrážajúce scenérie novodobej kinematografie, veľké plátno a show sa môže začať! Mission: Impossible ani tento krát nesklamala, na opačnej strane ani nijak nevynikla. Tempo je stupňované takmer počas celého trvania filmu, no po Dubaji rázne opadne, film sa následne vezie na pomalšej vlne, ktorú sa opäť snaží pozdvihnúť záverečná scéna ala „Mission Accomplished,“ bohužiaľ ale, nie je to to pravé orechové. Ten úplný záver absolútne nechápem a nepodporujem, prečo chce niekto dať akčnému thrilleru poslednú bodku vo forme romantiky?! Prečo?!!! Všetká tá technika, všetky tie hračky, s ktorými sa agenti „hrali“ je zachytená na výbornú, milovníci sci-fi si bezpochyby prídu na svoje, skvele pobaví aj pomerne častý, svojský humor, ktorým je film poprepletaný (áno smiala sa celá sála, škoda len že v nej nebolo viac ako 15 ľudí ...ale to som trošku odbočil :)), súhra hlavných hercov funguje. Tak mi niekto dočerta povedzte, prečo z toho nemám o dosť lepší pocit?!

Love (2011)

Herecké výkony v tomto filme asi nemá moc zmysel hodnotiť. Na slovenské pomery VYSOKO nadpriemerný film určený mladšej skupine divákov. Malo to hlavu, malo to pätu a aj napriek tomu, že bol scenár často krát nedotiahnutý a „deravý,“ film pôsobí dobrým dojmom a dáva znať, že slovenská novodobá kinematografická scéna predsa len za niečo môže stáť.

Život Davida Galea (2003)

Nevtiahlo ma to do deja natoľko, aby som na záverečné zistenie zízal s vypleštenými očami a spadnutou sánkou, aj napriek tomu že bolo naozaj nečakané. Niečo tomu chýbalo, celé to na mňa pôsobilo priemerným dojmom... neviem ako to opísať, proste si myslím že sa z takto originálneho a zaujímavého scenára dalo spraviť lepšie a efektnejšie divadlo.

Bratři z donucení (2008)

Niekomu tento druh „humoru“ sadne, mne teda rozhodne nie. 90% scén na mňa pôsobilo skôr trápnym dojmom, aj keď (pravdepodobne) mali byť vtipné. Jedným slovom - STUPIDITA.

Traffic - Nadvláda gangů (2000)

Ale jo, svojským spôsobom zobrazené príbehy ľudí žijúcich nad a pod najfrekventovanejšou hranicou sveta, ktorí majú ale jedno spoločné - pohybujú sa vo svete drog, každý však na opačnom konci lana. Napriek tomu že téma takmer volá po napätí a akcii, film na mňa pôsobil skôr oddychovým dojmom a bol príjemným priblížením tejto tematiky. Del Toro to zahral viac než dobre.