Následuj svůj sen (2011)

Pre mňa ako fanúšika Reds vcelku očakávaný film. Nemôžem ale nevyjadriť sklamanie nad tým, akým smerom sa film ubral. Umelo tvorené emócie hrajúce na city, náhle striedanie smutných momentov s tými šťastnými. Nechápem takisto prečo musíme byť vo filme zobrazujúcom úspešnú históriu klubu svedkami niekoľkých úmrtí len preto, aby film nasilu dostal dávku negativizmu. Tri hviezdy lebo je to o Reds, inak by to bolo za dve.

Půlnoc v Paříži (2011)

Preafektovaná sr*čka venovaná intelektuálom. Fajn, možno tvrdý výraz, mňa tá historická prehliadka umelcov ale vcelku iritovala. Prehliadka Paríža? Kdeže, jedine že vám stačí vidieť zopár tmavých ulíc. Slabšie tri, vcelku nechápem čo tento film robí medzi oskarovými nomináciami.

REC (2007)

Efektný horor zavretý medzi steny niekoľkoposchodovej bytovky, prezentovaný očami dvoch pre vec zapálených redaktorov a okom ich kamery. Práve dobrý nápad, tmavé chodby a miestnosti dávajú tomuto filmu tú onú potrebnú dávku napätia, ktorá mnoho hororom chýba. Sú horory v ktorých zombie vyznievajú poriadne pateticky až komicky, pre REC to ale v žiadnom prípade neplatí a niet pochýb o tom, že film zaujme a uchváti aj hororového fajnšmekra. Za seba môžem povedať, že som bol v poriadnom napätí, a to nie len počas záverečnej scény.

Million Dollar Baby (2004)

Nejak som počas sledovania nepociťoval to klišé, ktoré sa tu ale určite nájde, jednoducho ma výrazne zaujal silný, aj keď až možno prehnane hrdinský, príbeh. Príbeh z telocvične, ktorý ponúka pohľad na svet z dvoch, totálne odlišných, strán, príbeh o životných úspechoch a náhlych pádoch. Film vyžaruje emóciami, ktorým nenápadne no s veľkou mierou dopomáha vedľajšia postava Morgana Freemana, postava akéhosi atmosferického rozprávača príbehu.

Přední linie (2011)

Bohužiaľ film neponúka tak tvrdé zobrazenie vojny ako by mal, v konečnom dôsledku teda divák v druhej časti filmu, kedy sa režisér zameral skôr na tú emociálnu stránku, nežije s dejom tak ako by sa patrilo a emócie pretrvávajú (zväčša) iba vo filme. Z toho dôvodu by som uvítal skrátenie inak veľmi rozťahaného záveru filmu.

Hugo a jeho velký objev (2011)

Hugo je rozprávkou. Pre mňa ale otázkou ostáva, či táto rozprávka zaujme svojim obsahom aj dospelého človeka, alebo naopak ostane sladkým divadlom najmä (alebo výhradne) pre deti. Po prvom pozretí sa skôr prikláňam k druhej časti vety, Hugo ma okúzlil svojou vizuálnou stránkou, kamera a zábery ktoré pripravia diváka na veľkolepé divadlo sa po krátkej dobe dostanú do krvi, človek ich prestane preciťovať a začne intenzívnejšie vnímať príbeh. A tu nastáva problém, príbeh Huga je až príliš mdlý, rozprávkový, jednoduchý a bez väčších zvratov. Tečie si až do cieľa ako taká pokojná rieka, na ktorej prúde by som ale uvítal nejaký ten vodopád. Nevýrazný príbeh, Oscary sú ale rozdané správne.

Železná díra (2011)

Milovník prírody akým som aj ja, by takéto dokumenty uvítal častejšie. Možno je to ale práve dobre, že niečo takéto uvidím naozaj len zriedkakedy, pretože je to v konečnom dôsledku balzámom na dušu. Presne o tomto to je, sila priateľstva, divoká príroda a túžba po nespútanom dobrodružstve. Krásne scenérie, kolmé steny, vodopády, poriadna dávka napätia a adrenalínu, príjemný komentár - to je Trou de fer, dokument ktorý vám ukáže pravé hodnoty života.

Jeden musí z kola ven (2011)

Výborná „detektívka“ oblečená do kostýmov 80tych rokov, postupom času do seba zapadajúca ako také puzzle. Postavy ktoré sa spočiatku zdajú byť menej výrazné nadobúdajú, tak ako minúty plynú, svoju hodnotu a opodstatnenie, až spolu vytvoria skvostné divadlo s pútavým príbehom majúcim svoju myšlienku a atmosféru. Záverečný soundtrack filmu dodáva poriadnu dávku vítazstva, ktorú je naozaj cítit a ktorá vyčarí úsmev nie len na tvári Smileyho.

Umělec (2011)

Ak do novodobej kinematografie, kedy sme svedkami skvelých filmov plných ultramoderných efektov a v opačnom prípade aj nezmyselných fantasmagorií, prinesiete čiernobiely nemý film majúci hlavu, pätu a hercov, ktorí svoje role zvládli na výbornú, nemôže to byť na škodu. A presne o to v Artistovi ide, do ničoho sa nehrnie, no ponúka výnimočnú podívanú. Pre mladšiu generáciu príležitosť nahliadnuť do žánru, ktorý možno nikdy nevideli, pre ostatných príjemná spomienka na časy, kedy o 3D a slow motion nebolo chýru ani slychu.