Bloodshot (2020)

Když si přečtete v zajímavostech co a o čem cca by tak asi měl být Bloodshot, může se to zdát jako zajímavý a celkem slušný materiál na serii filmů (klidně i seriál) Jenže Vin Diesel neumí poznat tu hranici kdy už to není ani směšně zajímavé (Rychle a Zběsile jakékolivčíslo .... kdy jen čekáte jakou ptákovinou překoná tu poslední a je to k smíchu) ani zajímavé ale jen trapné a později i nudné. Neupírám tomu snahu představit nám "novou" látku na pár filmů, jenže to by k tomu musel být puštěn někdo jiný a ne tento neherec. Scéna v tunelu mohla být zajímavá, kdyby se nezačalo sloumoušnovat a kdyby se přestal hrdina tvářit jako když potřebuje na velkou ale teď nemůže protože hraje. Ta parta okolo je taky celkem nic moc - Eiza zaujme jen asi ve 2 scénách protože je to hezká žena, ti další nemají čím a kde - což ani nevyčítám hercům ale prostě scénáři. Budeme zlí a drsní protože je to tady napsaný. Kdyby .... tak to mohlo být i třeba za 3 hvězdy ale na víc jak 2 to nevytáhne prostě nic. Za tunel, krásnou Eizu, výtahovou scénu a za příjemně záporáckého Guy Pearce, dávám 2. A po vééééélmi dlouhé době a se studem ve tváři musím chcanechca souhlasit z verbalem "přiměřeně zábavná průměrná scifi kokotinka s lacinými efekty, na kterou se ale v případě nouze podívám znovu mnohem raději než třeba na ten Naftův přiblblý šroťák" Pokud někdy vznikne dvojka, což asi jo (Po FF 10, kromě Riddicka nic jiného nemá a dvojku Bloodshota sliboval už několikrát), tak doufám že to zkusí s jiným rejžou a jinýma scénáristama.

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

NoTyVoleJako .... Už vůbec nevím kdo je to ten Grindelwald a proč ho hraje už třetí herec (nulová snaha to vysvětlit třeba tím že vypadá jinak aby unikl soudu) nebo proč se to jmenuje "Fantastická zvířata" když je tu zvíře jen jedno a i to je tu asi 9 a půl vteřiny. Svět Harryho Pottra mám svým způsobem rád ale tohle je asi jako ten dodatek prokleté dítě, kdy se drtivá většina lidí snaží tvářit že to neexistuje. Pokud první a druhý díl měly prázdný děj a stalo se tam houby, tak tohle může alespoň představit kouzelníky jako vymatlané fašisty kdy místo té báby co kandidovala na řiditelku světa kouzel, v pohodě lidi akceptují že vítězem se může stát "Hitler" jen proto, že se mu pokloní nějakej zakrslej jelen, nebo co to bylo. NoTyVoleJako ... Ono už v těch 7 knihách (a 8 filmech) bylo naznačeno že kouzelníci moc IQ nemají ale tohle snad je už i na tyhle "lidi" trochu moc.

Black Adam (2022)

Konečně to vylezlo ven i na blešáckých stránkách v češtine a v HD takže jsem na to mrknul (ono to už asi vylezlo dávno ale úplně jsem zapoměl že to existuje) Chtěl jsem k tomu napsat i pár slov ale když jsem po půl hodině a asi 32 000 slovech klikl na "přidat recenzi" tak mi to tu stránku znovu načetlo a co jsem napsal zmizelo. Psát to znovu nebudu. 1 hvězda za tu partu kterou vede Pierce Brosnan. Digibordel je ještě více digibordelovej, postavy jsou tu v podstatě všechny zbytečný - na co potřebuje ta černá furie "susajd skvot" když má celou dobu tyhle lidi - a co se týká lokace, klidně to mohly natáčet v maďarsku v kamenolomu a ušetřily by tak půl rozpočtu. DC má celkem potenciál, jejich postavy a komiksy znám i já a to vím o komiksech nula nula nic ale takhle se to dělat nedá.

Vyzvednutí Titaniku (1980)

Knih od C.Cusslera mám doma 16 a jsou to krásné dobrodružné romány. Film je udělaný tak aby cca zhruba byla řešena (a řečena) myšlenka z knihy ale co si budem. Přečtěte si knihu, je toho v ní více  a ten Titanik má celkem zajímavou roli (nejen tu která je zmíněna ve filmu) Kdyby to měly natočit podle knihy, byly by to 3 filmy po 3 hodinách. Dopadlo to zhruba stejně jako Sahara (od téhož autora) Prostě Hollywood neuměl nikdy moc adaptovat knihy. 2 hvězdy ale jen za to že ty knihy mám velmi rád a samotný film není až takové peklo jak by se mohlo zdát. Na "svoji" dobu je to udělané vlastně docela slušně.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Že Marvel půjde časem směrem dolů se čekalo už od EndGame, že se bude horšit chápání děje bylo jasné po 2 seriálu kde se řešily i filmové věci. Že to půjde tak rychle jsem ale nečekal ani já a to nejsem fanda a nemyslím že by si Marvel zasloužil takovou "slávu" jakou ve světě zažívá. Už Endgame měl líný scénář (zachráníme svět když změníme minulost) Dr. Strange a ten mnohavesmír dojel na "nulový" děj a o 4 Thorovi a 2 Panterovi snad nemá smysl se nějak zmiňovat. Quantumania je shluk divnosti, bizáru, nudy, chaosu, nechápavosti a prázdnoty, což je na jeden film (od MARVELU !!!!) těžko pochopitelný mix. Paul, Evangeline a Jonathan se snaží a to se dá ocenit ale když ani tahle trojka nemá v podstatě jak a co zachraňovat ohledně scénáře, je něco hodně špatně. Celý vizuál je místy i dost přeplácaný a hodil by se spíše někam do Star Treku (popřípadě už zde zmiňovaných Star Wars) a občas se to prolne z ne úplně vymazleným PlayStation demem k nějaké hře. Uvidíme kam se posuneme v dalších příbězích (i ty potitulkovky byly divný) protože třeba Thunderbolts a nebo Avengers : Kang Dynasty, můžou ještě něco nabídnout z pohledu "je to nový a hrají tam zajímavý herci" Upřímně doufám že se ke starým známým už vracet nebudeme (ještě snad ta slečna Iron-manová může trochu zaujmout kvůli nástupnictví ale ani jí už moc nevěřím)

Já jsem Groot (2022) (seriál)

Kromě čtvrtého, alespoň trochu úsměvnému, dílu si to může zasloužit maximálně 2 hvězdy a to i v případě že jste malé děti. Animace je hodně odfláknutá a je k nepochopení proč, když jedna episodka má asi 3 minuty - protože přes minutu jednou titulky jak k velkofilmu - takže působí jak z 20 let starého pokusu ohromit CGI. V téhle stopáži to nabídne jen to co asi můžete čekat (v podstatě takové vystřižené scénky z filmu, nebo tak něco, prostě bonus) a jinak to nemá co víc říct protože na to není čas. Je to opravdu pro velmi malé děti a nebo někoho kdo má Groota hodně rád. Mohlo by to být na 3 ale za tu opravdu špatnou animaci dám jen 2. Tady je Groot spíše za hajzla než za trošku hloupějšího nemotoru, což je škoda.

The Gray Man (2022)

Tak před 20 - 30 lety, by to byl film roku a mohl by klidně zapadnou vedle Arnoldových, Slyových a VanDammovských věcí ale už nejsou zlatý "osumdesátky a devadesátky". Akce je občas nepřehledná, zmatená a není poznat co se děje a komu, tempo je taky zvláštní kdy máte pocit že se něco děje ale ve filmu to vyznívá jako oddechový večírek kluků s vodníma pistolkama, sem tam se podaří zahláškovat a sem tam to vykouzlí dobré scény ale v celku je to prapodivný mix akce, komedie, dobrodružství, špionské napínačky a moralizování. Chris Evans a jeho "porno" knírek to sice kapku vytahuje nahoru a psychopata si evidentně užívá ale jinak taky nemá zrovna svůj vrchol herectví jak uplatnit. Ryan Gosling se sem i docela hodí ale jeho nemsrtelný agent je pozůstatek starých akčních ikon kde se do něj netrefí ani profi jednotka z 10 metrů. Na začátku ve vězení jsem BíBího Thortna ani nepoznal, ale je to sakra sympaťák který dospěl svým vzhledem k týpkům kteří jsou prostě do těchto rolí jak dělaní (Conneryho Ramius v Honu na ponorku) Děj je těžko popsatelná matlanina asi 8 filmů a i když zrovna nenudí tak nenabízí zase nic moc nového. Asi 3 hvězdy ale zase na druhou stranu tohle pustit do svět a a dělat že je to akčňák roku mi tahá trochu ruku abych dal jen 2. Nechám 3, vyloženě špatné to nebylo a akce ušla.

Na seznamu smrti (2022) (seriál)

Trochu roztáhlý akční film, kde se problémy řeší více do detailu. Souhlasím s názorem že by to klidně mohlo mít o 2 díly méně. Chris Pratt je v pohodě a dá se mu ten voják s problémem věřit ale občas mi přišlo že by se tam asi více hodilo kdyby si s Taylorem Kitchem ty role prohodily.

Otec náš (2022)

Téma je to silné, to nebudu nijak popírat ale tento dokument je velmi zvláštně vyprávěn a prapodivně se dívá na ty oběti a jejich okolí. Nevím jestli to byl přímo záměr autorů ale už díky hudbě jsem cítíl deprese a celkově na mě padla taková blbá nálada. Rozumím tomu o čem to je - znám rodinu která má 3 děti, z toho jedno adoptované a 2 kvůli dárci - můžu i chápat že jsou z toho ti lidi dost v háji a mají vztek a cítí jakýsi hnus a zradu a nevím co ještě, na druhou stranu je velice zvláštní - což já nemůžu nikdy pochopit a nechci to zlehčovat - že mají ty deprese a vztek až poté co je jim tohle řečeno. Ta rodina se nijak nezměnila, dítě je pořád jejich, bez ohledu na to že to prostě bylo jinak, a je sice pravda že byly podvedeni ale pořád jsem z dokumentu nechápal tu stísněnost a deprese a jakoby najednou někdo řekl "a teď už nejste rodina a ty půjdeš do děcáku protože nejsi naše" Prostě to na mě působilo že z těch obětí / dětí / rodin chtějí prostě udělat kauzu za každou cenu a když už tady máme takové prase a hovado, tak to využijeme a v podstatě zničíme tisíce rodin. Strašně uměle naroubovaný smutek. Nevím jak bych se zachoval já ale nemyslím si že kdyby mi bylo třeba 20 + že bych se z takové informace totálně zhroutil a měl deprese a potřeboval bych pomalu psychologa atd. Nevím jak to hodnotit. Pokud jako téma, tak asi 3 za to že se snaží na tyhle věci poukazovat i jinak než v bulváru. Pokud jako dokument tak odpad protože takle by se to dělat nemělo. Přišlo mi to jednoduše až moc tlačené na sílu a občas jsem měl pocit že ti lidi to nacvičovaly třeba 30x aby v té dané scéně byla ta smutná tvář podaná v tom nejtemnějším světle. Když se přenesu přes tuhle snahu to podat co nejtemněji a nejdepresivněji, říkám si  "no, dobře, a co dál ?" Peníze jako odškodné z nej nevytáhnou, i kdyby dostal trest smrti a nebo doživotí, stejně se nic nevyřeší a zjistit kolik toho vůbec napáchal je v podstatě nemožné. Neříkám že takové dokumenty nemají smysl a nebo že to téma nemá sílu ale na rovinu si řekněme že i když se tyto věci budou řešit veřejně a pomocí dokumentů a článků, nebude to mít žádný velký dopad na nikoho jiného než na ty děti a rodiče. Je otázka jestli bych já jako syn, chtěl vědět jestli jsem původu neznámého, nebo výsledek nemocného pána. A komu to dávat za vinu ? Mamince že se nechala oplodnit ? Tatínkovi že nemá dostatečný "materiál" ? Pořád jsou to moji rodiče bez ohledu na to jaké byly okolnosti ne ? Nebo jako najednou řeknu "no tak to jste jako rodiče posraly a já teď jdu pryč protože nejste moji rodiče"  Tohle téma je velice citlivé. Dám 2 hvězdy. Zpracování  bylo otřesné a působilo tlačené na sílu (Netflix / tituky nebo možnost mít mluvený překlad)

Zlouni (2022)

Trefa do mého vkusu. Je to vtipné, je to hravé, má to myšlenku, má to dobrej příběh a sympatické postavičky od pavouka až po šéfku policajtů. Animace byla velmi dobrá, dialogy povedené, "vrtění" bylo sice v závěru v prázdném skladišti malinko na sílu ale fungovalo a celkově film se prostě povedl. Lipičské komedie mám rád a tahle parta byla sympatická. Nejvíc mě pobavil začátek v kavárně a oslava narozenin. Sarkastické hlášky, dobírání postav, kamarádství (piraňa je boží mameluk) tady fungovalo snad ještě lépe než v Dannyho parťácích. Pátou hvězdu ubrala ta hloupá vsuvka s morčatama. Jakoby tvůrci najednou uhnuly k úplně jinému filmu a pak se zase vrátily zpátky. Malinký plusový bod si zaslouží i dobře zvolené hlasy, kdy mě třeba nijak neštvala Akwawaflina, která mě v Chang-Chim neskutečně otrávila a nedalo se na ni ani dívat. 4 zasloužené hvězdy a doufám že bude druhý díl. Dodatek : jako padoucha jsem úplně na první dobrou tipnul lišku s tím že je to prostě liška (ano, předsudek) (Viděno na stránce s filmy / titulky)