Zem spieva (2017) (pořad)

"Veľkolepá folklórna šou" Zem spieva. Len škoda, že nie je ani tak veľkolepá. Veď na tom maličkom pódiu sa sotva zmestí väčší ľudový súbor a to ešte na ňom má aj tancovať. Moderátorská trojica je viac trápna ako vtipná a to ma znervózňovalo už od prvej časti. Porota sa snaží pôsobiť odborne, no tvária sa až príliš sucho, akoby ich to hodnotenie ani veľmi nezaujímalo. Folklór mam veľmi rád a aj tu sa mi niektoré vystúpenia zvlášť pozdávali, no celkovo táto šou nemá potrebnú energiu a humor, ktorými by pritiahli moju pozornosť na každý jeden diel relácie, čo je veľká škoda. Na druhej strane chválim Núňeza, že sa do tejto šou vôbec pustil, lebo takéto niečo na Slovensku chýbalo. Len škoda toho prevedenia.

CHIPS: Bláznivá hlídka (2017)

Od komédie Nekecaj a pádluj! sa Dax Shepard stal mojim obľúbeným komikom. Milujem tie jeho veľké biele zuby. Ten jeho priblblý výraz tvare a nezávislácku povahu. Takých ľudí mám rád aj v reálnom živote. Tých čo neriešia zbytočné veci, čo si vedia spraviť srandu z iných ale hlavne sami zo seba. Toto síce nebola komédia úplne podľa mojich predstáv, ale nasmial som sa až-až. Dax už má za sebou celkom zaujímavé režisérske skúsenosti, keďže sa nejedná o jeho režisérsky debut. Na obraze to bolo naozaj vidieť. Na mňa niektoré scény boli trošku drastickejšie a dialógy trochu vulgárnejšie, ale dá sa to odpustiť, keďže príbeh mal tempo a zaujímavé humorné momenty.

Únos (2017)

Jedna sa o obstojný slovenský film a taktiež o skutočný príbeh. Veľmi sa mi páčila kamera a scenár. Ten síce obsahoval dosť vulgarizmov, ale dalo sa to počúvať. Kramár, Ondrík a Heriban síce nie sú moji obľúbenci, no v tomto filme zahrali svoje úlohy výborne. Aj keď negatívne postavy sa hrajú ľahšie, títo traja potvrdili, že im dokonalo sedia. Hlavne Ondrik vie dobre zahrať vyšinutých psychopatov a tu to len potvrdil. Mladí herci ako Plevčík, Hartl nehrali zle, no bolo miestami vidieť, že to pre nich bolo veľké herecké sústo. Režisérku musím pochváliť, že na základe jednej fiktívnej postavy (novinárka - Poláková) dokázala prerozprávať skutočný príbeh únosu Michala Kováča ml.. Čakal som ako vykreslí tie všeobecne známe prepojenia predsedu vlády, tajnej služby a mafie. Bol som veľmi milo prekvapený a zároveň potešený ako hravo to zvládla. Na druhej strane som miestami čakal, že viac pritlačí na pílu. Myslel som, že viac rozoberie samotný únos a trošku mi chýbalo aj väčšie odkrytie podsvetia mafie a jej vzájomná spätosť so SIS-kou. Teší ma, že sa vo filme objavili scény z nitrianskej kalvárie. Prekvapilo ma, že sa vo filme objavilo pomerne dosť kresťanských motívov. Aj keď to niekedy vyznelo, že sa vykresľovali ironicky, myslím, že dodali filmu potrebnú atmosféru.

Noční jízda (2013)

Nemám nič proti filmom, kde sa prezentuje jedna hlavná postava bez vedľajších účinkujúcich. No sledovať hodinu a pol na telefonujúceho Toma Hardyho bolo pre mňa ako za trest. Možno som nepochopil pointu, ale som toho názoru, že dôležite veci sa neriešia cez mobil neskoro večer. Toma Hardyho mám rád a v tomto filme podal dobrý výkon. Kedže sa cely dej odohrával v aute, tak som si myslel, že dialógy budu nosne a posunú tento film hore. Ako sa zdá podľa komentárov a hodnotení, tak aj posunuli, no mne frázy typu: "Jo, budu tam brzy, když bude klidnej provoz." Jo, nic se neboj, tu stavbu dokončím z lásky k betonu. "To liti betonu zvladnem, neboj". "O všechno se postarám, len se snažim udelat spravnou vec". Na mňa tie kecy nezabrali, aj keď sa medzi tým objavili vážnejšie a rozumnejšie dialógy. Scenár bol dosť ťažkopádny a plytký. Viem, že režisér chcel ukázať príbeh o tom, ako keď si chlap pokazí život a potom cíti, že to musí dať všetko stoj čo stoj do poriadku, aj keby mal prísť o rodinu a prácu. Celkovo to bol podľa mňa príliš komorný snímok bez emócii. Dúfal som, že zaver filmu sa vystupňuje a mňa to odrovná. Nič také sa, bohužiaľ, nestalo, no aspoň firma BMW môže byť rada za nepriamu, ale celkom peknú filmovú reklamu.

M. R. Štefánik (1969) (TV film)

Na dobu vzniku veľmi kvalitný dokument o M.R.Š. Vysoko vyzdvihujem rozhovory s generálom Jozefom Martinom Kristínom a Markízou Giulianou Benzoni, Štefánikovou snúbenicou, ktorí osobne poznali Štefánika. Páčili sa mi unikátne dobove zábery zo života a pohrebu MRŠ, ale aj fotky z jeho ciest a astronomickej činnosti. Zazneli slová a vety, ktoré sa nemuseli komunistom páčiť a to je na tomto krátkom dokumente obdivuhodné. Na druhej strane mohol režisér Kamenický poskytnúť viac detailných informácii. 4,5 * ( https://www.youtube.com/watch?v=y8zHJKD76dI )

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Už pred samotným zhliadnutím filmu som mal tušenie, že by to mohol byť film mne šitý na mieru. Pozitívne ohlasy a hodnotenia som bral s rezervou. Mňa najviac tešilo, že sa jedna o vojnový film a príbeh podľa skutočných udalostí, čiže žánre, ktoré vo filme najviac uznávam a vyhľadávam. Ďalšou pluskou bol jednoznačne kvalitný režisér, čo Gibson určite spĺňa. Tiež som pozitívne bral jedného hlavného hrdinu okolo, ktorého sa rozkotúľal cely dej a o ktorom som čítal knihu. Teória bola jedná vec a sledovanie filmu druhá. Čakal som kvalitný film a myslím si, že som dostal oveľa viac, ako som dúfal. Bola to jedná veľká filmová krása. Ja vlastne ani neviem čo by som tomuto filmu mal vytknúť, lebo sa jedna podľa môjho názoru o jeden z naj vojnových filmov určite a jeden z naj filmov vôbec. Najväčšiu obavu som mal paradoxne z herca Andrewa Garfielda. Jeho filmy nemám odsledované a jediné filmy s nim čo som videl boli Sociálna sieť resp. Hrdinova a zbabelci, kde na mňa pôsobil dosť neutrálnym hereckým výkonom, keďže sa jednalo o stvárnenie vedľajších postav. Celkovo mi bol ako herec nie veľmi sympaticky. No v tomto filme mi jednoducho zapasoval a vôbec mi neprekážal, ba priam naopak, si ma získal. Čaro tohto filmu je podľa mňa v tom, že všetky jeho dejové línie sú namiešané v ideálnom, dalo by sa povedať dokonalom pomere, a čo je dôležité, nijako sa nerušia, ale plynulo na seba nadväzujúcu resp. sa doplňujú. Či už časovo, alebo obrazovo. Myslím hlavne Dossov detský život ovplyvnený otcom, vojnovým veteránom a alkoholikom, bratovou nehodou a kresťanským poznaním. Následne na to režisér jednoducho nadviazal jeho romancu so šarmantnou zdravotnou sestrou a jeho poznanie pomáhať druhým, práve takouto lekárskou službou. Ďalšie plynule prepojenie bol výcvik vojakov, väzenie, súd a samotný boj na Okinawe. Veľmi sa mi páčilo s akou precíznosťou tvorcovia rozobrali každý aspekt Dossovho života. Film ponúka veľa silných momentov. Mne osobne sa veľmi páčila scéna, ako otec prišiel zachrániť syna na súdne pojednávanie. Ďalšou znamenitou stránkou filmu bola samotná romantická časť. Tá na mňa veľmi zapôsobila. To s akou jemnosťou Gibson dokázal pracovať pri vzájomnom spoznávaní Dossa a zdravotníčky Dorothy bolo jedným slovom KRÁSNE. Autori romantických filmov by sa pokojne mohli od Mela učiť, ako sa má nakrúcať nenútená, netlačená, neperverzná romantika. Musím vysoko oceniť, že sa vo filme neobjavila erotická scéna, iba jej jemný náznak. Tá sa prosto do tohto filmu nehodila a zbytočne by ho pokazila. To ako tvorcovia citlivo rozobrali prvú časť filmu, sa v tej druhej naopak dokonalo vybúrili. Okinawa bol masaker nad masakry. Ani deň D vo vojakovi Ryanovi jej podľa môjho úsudku nekonkuruje. To prosto nejde. Bolo to tak reálne a naturalisticky natočene, že sa viac asi ani nedalo. Tu by som chcel oceniť hlavne kameramana, ktorý to natočil dokonalo. Hlavne zábery na detaily strieľajúcich pušiek, samopalov a taktiež snímanie z pohľadu vojaka Dossa. Ja nie som zástanca prehnanej brutality vo filme, a nepotrebujem v každom zábere vidieť odtrhnuté nohy, prestrelenú hlavu a telo roztrhané granátom, aby som si vedel domyslieť realitu. No tu mi to nevadilo, ba priam si to pýtalo ukázať, ako to bolo v skutočnosti, bez pozlátka. Po Umučení Krista som to od Gibsona aj tak trochu očakával. Musím sa priznať, že so mnou trhlo od ľaku trikrát. Tie ľakačky vo filmoch nemám rád, preto som aj prestal pozerať horory. Tu ich bolo dosť, ale to sa dalo čakať. Hlavne ma dostala ta scéna, keď si Doss zdriemol v zákope a snívalo sa mu, že ich prepadli Japonci. To ako sa Japonskí vojaci vyrojili, a v akom počte na druhý deň, bolo veľkolepé epické bojové predstavenie. Ani sa tým Američanom nakoniec nečudujem, že zhodili tie atomovky, lebo inak by Japoncov asi neporazili, aj keď ani to ich neoprávňovalo ich použiť. Na samotnom japonskom ostrove sa odohrali najzásadnejšie pasáže filmu. Okrem samotných bojov a záchranných prác Dossa, sa mi páčilo poukázanie na vojaka s prezívkou Hollywood, kde sa z namysleného a sebavedomého muža stal bojazlivý a boja neschopný vojak. Myslím, že podobná scéna bola aj v Zachráňte vojaka Ryana, ale tu to bolo lepšie zobrazené. Trošku ma mrzelo, že vojak Smitty, tak rýchlo a bez veľkých emócii zomrel. Tak či tak austrálska dvojka Bracey a Palmer ukázala, že im patri budúcnosť. Obaja sú sympatické a neokukne tváre s veľkým hereckým talentom. Pri záverečných scénach som len čakal, ako sa to bude hemžiť americkými vlajkami sem a tam z každej strany, ale na počudovanie nič také hrozne to nebolo. Ani spomalene zábery na heroického hrdinu s gýčovou pomalou hudbou, kde okolo neho všetko vybuchovalo ma nerozhodili. Na záver pridať rozpomienky skutočného Dossa a jeho druhov bol dobrý nápad. Samotný Desmond sa nepovažoval za hrdinu, čo mi je veľmi sympatické. Ostatní jeho parťáci sa z neho smiali, že je zbabelec a slaboch, no mne skôr prišiel ako odvážny a nebojácny. Lebo isť do boja so zbraňou je relatívne pohodlné, no isť len s lekárničkou a bibliou, a prežiť je priam zázrak. Boží zázrak. Takto vnímam cely Dossov životný osud. Tento film sa v budúcnosti určite stane vojnovou klasikou. Mel Gibson je niekedy čudák, alkoholik a kresťanský fanatik, no tak ako celkovo naservíroval tento film, kde poprepájal vojnu s romantiku, náboženský prvok s realitou, hrdinov aj slabochov, víťazov aj porazených, krásu s brutalitou, minulosť nadväzujúcu na budúcnosť, by dokázal nakrútiť s takou bravúrou, len málokto. Gibson je výborný herec, no pre mňa je ešte lepši režisér. V mojich očiach obhájil svoje režisérske remeslo a právom ho mám medzi obľúbenými režisérmi. U neho nemám film s horšou známkou, ako sú 4 hviezdičky. Ešte raz klobúk dolu PÁN režisér Gibson.

John Wick 2 (2017)

Kto nevidel jednotku, nech dvojkou nezačína. Dvojka plynule nadväzuje na Johna Wicka. Mne osobne sa veľmi páči hlavne forma týchto filmov. Všetko vyzerá tak štýlovo. Vkusné obleky šité na mieru, krásne a legendárne auta, luxusné hodinky, kvalitne pitie, blikajúce bary plné hudby. Filmy pekne dotvára hustá a temná atmosféra. V jednotke sa mi veľmi nepáčil až príliš plytký dej, ale to mi až tak nevadilo. Viac ma škrelo to večné vykresľovanie, že dobrý, silný, múdry a šarmantný Američan postrieľa zlých, škaredých, mafiou nasiaknutých Rusov. Inak bola aj jednotka veľmi super, hlavne čo sa tyká bojových scén. Kedže nie som veľký fanúšik Matrixu musím uznať, že Keanu Reeves nikdy nebol môj obľúbenec, no tieto filmy mu neskutočne sadli. Po jednotke som si ho začal viac všímať a keď som videl ako trénuje na druhy diel (https://www.youtube.com/watch?v=tpr8oqyjKIc / https://www.youtube.com/watch?v=7yk73gmKPtA ) hneď si ma získal. Je to veľmi šikovný a obratný chlapík. Klobúk dolu pred ním, že si dokázal skoro všetke kaskadérske scény odohrať sám. To čo v tomto filme všetko postváral bolo neskutočné a určite to chcelo hodiny driny. Tu by sa zapotil podľa mňa aj skutočný kaskadér. Keanu je prosto štýlový zabijak. Páči sa mi jeho charizma, drsný vyraz a tiež ako vychytal ten špecificky spôsob držania zbrane tesne pri hlave. A to jeho tasenie zbrane do pohotovostného režimu nemá chybu. Prosto nerobí to ako amatér a vyzerá to dosť profesionálne. Komu sa páčila jednotka, ten bude dvojkou ohromený, lebo je to o level a možno aj o dva vyššie. Viac akčných scén, viac bitiek, viac mŕtvol a viac krvi. Celkovo to bolo aj na mňa dosť drsný film, kedže niektoré vraždy boli dosť detailné. Samozrejme, čo sa týka deja JW2, tak ten už bol o niečo hlbší a aj nepriatelia Johna Wicka boli viac sofistikovanejší, ale čo bolo hlavné, bolo ich oveľa, ale fakt oveľa viac. Zloduchovia boli snáď všade a v závere filmu boli na každom kroku aj po troch. Veľmi sa mi páčilo, že sa vo filme objavili známe tváre ako Laurence Fishburne (ten dostane podla mňa dôležitú rolu v tretom diely), ale hlavne starý taliansky kovboj Franco Nero. Z tých menej známych ma zaujal Riccardo Scamarcio a Ruby Rose. Filmu by som vytkol len par prestrihov, ktoré mi veľmi nesadli: Taktiež aj scénu kde sa Wick bije s Ruby Rose. Neviem, mne osobne sa veľmi nepáči keď v akčňákoch chlapi bijú ženy, ale budíš: Naproti tomu musím vyzdvihnúť bitky medzi Wickom a Commonom. Obe spĺňali najprísnejšie kritéria. Dlho som rozmýšľal či dať plný počet hviezd, ale nakoniec dávam 4. To iste som riešil aj pri jednotke, kde som rozmýšľal nad štyrmi a dal som 3. Oba filmy sú kvalitné, akciou priam napumpované, kde si divák nemôže odfúknuť, no stále mi tam niečo chýbalo. Pevne verím, že Johnovi Wickovi 3 budem môcť dať 5 hviezd, lebo tam už mu pôjde po krku asi každý občan zemegule, kedže úplný záver dvojky bol len akási predpríprava na ďalší Wickov masaker. Ja ako veľký fanúšik akčných filmov som si každý zaber na veľkom platne užil a doporučil by som to každému pozrieť rovnako v kine, prípadne na veľkej telke. Lebo ako sa hovorí, príliš veľa akcie na malý televízor :D Už teraz sa teším na ďalší diel. Dúfam, že bude zrealizovaný a dúfam, že príde čoskoro.

Zajatci předměstí (2011) (seriál)

Fajn seriál, aspoň mne veľmi sadol. Je veľmi krátky (25 min.) čo som vnímal pozitívne. Na to akú má Rebelka z predmestia krátku časovú stopáž, vie diváka vtiahnuť do deja, zabaviť a priniesť celkovú výpovednú hodnotu jednotlivým dielom. Tento seriál ťaží hlavne z rôznorodosti charakterov a bizarných situácií, ktoré sú miestami až pritiahnuté za vlasy. Veľmi ma zabával jemné ironicky humor Tessy Altmanovej, ktorá ťažko niesla sťahovanie z Manhattanu do Chatswinu. Neskôr to v každom diely porovnávala a patrične okomentovala. Herečka Jane Levy je veľmi sympatická a má pomerne veľký herecký potenciál. Ten momentálne dokazuje, kedže je obsadzovaná už aj do celovečerných filmov. Tessa, George, Dalia, Dallas, Ryan všetci boli fajn, no najväčší showman bol pre mňa jednoznačne Alan Tudyk alias Noah. Ten mal dostať viac priestoru, hlavne v tretej sérií. Škoda, že seriál trpí nevyrovnanou dávkou humoru. Niektoré časti boli super, iné horšie a tretia séria bola najslabšia, kedže sa viac-menej len umelo zakončoval seriál. Na záver musím povedať, že slovenský dabing je lepši než česky, ale dá sa to zniesť aj v češtine. 1. a 2. séria 75% 3. séria 60%.

Všechno nebo nic (2017)

Táto česko-slovenská komédia je presne ako jej scenáristka a "spisovateľka" Eva Urbaníková. Kto Evitu niekedy videl, pripadne čítal jej knižky pre ženy, tak presne vie, ako bude film vyzerať. Pre mňa osobne je ona len bláznivá ženská. Tým, že píše veľa o sexe a nerealných zamilovaných vzťahoch, tak jej to väčšina jej čítateliek baští. Jedna sa hlavne o mlade, rozmarné ženy, ktorým stroskotali vzťahy, no napriek tomu sa tvária ako nezlomne a nezávisle ženy. A teraz k filmu. Musím povedať, že som sklamaný, znechutený, ba priam až zhrozený. Tento film je plytký, prízemný, prvoplánový, od reality milé vzdialený a nechutný. Čakal som nejakú tú erotickú scénu, no to čo predviedlo duo Ferencová a Urbaniková bolo nevkusné. Sex vo filmoch mi absolutné nevadí. Nie som žiaden puritán ani "sexofób". Ako mladý muž si erotickú scénu, ktorá je vkusným spôsobom vsadená do filmu, rád pozriem. No tu mi to prišlo až príliš silene. Dať sex do každého piateho záberu, nie je pre mňa umenie. Kapitola sama o sebe sú vzťahy medzi hlavnými protagonistami. Buď som naivný alebo hlúpy, ale ak takto to funguje aj v realite, tak to dovi dopo. Podľa môjho skromného úsudku je to vyfabulované až do nebies. Byť trikrát zneužitá (aj sexuálne) a napriek tomu sa k nemu vrátiť, je viac než choré. A to môže byt láska slepá, zhulena aj nemá. Celkovo musím uznať, že tento film nie je určený pre bežných divákov ako som napr. ja. Ale tí čo majú radi seriály ako Sex v meste alebo Zúfalé manželky, pripadne minuloročný "hit" 50 odtieňov sivej si možno prídu na svoje. Film je skôr pre nezávislé páry, ktoré žijú bez mravných hodnôt a v nezáväzných vzťahoch, aby si utvrdili že žijú "správne". Keby to bol americky film, tak by som sa nim ani barz nezapodieval. Zdalo by sa akoby Evita a spol. chce dobehnúť západ nechutnosťami, perverznosťou a vulgarizmami. Každému nech sa páči, ale ja ďakujem, neprosím. Dve hodiny viem zabiť aj lepšie. Dve hviezdy sú viac-menej z milosti. Tie dávam za hercov, hudbu, filmové priestory a hlavne za humor, na ktorom som sa parkrát dobre zasmial. Tešil som sa, že to bude klasická, humorno-romantická komédia, no bola to bieda. 1,5 *

Zázračný nos (2016) (TV film)

Veľa grafických trikov, ale málo pointy. Pekní herci, ale málo hereckého talentu. Veľa snahy, ale slabý výsledok. Žiaden humor, žiadna poriadna scéna, žiadna duša. Dopadlo to podobne, ako pred rokom Johankino tajomstvo.