Kamarád do deště II - Příběh z Brooklynu (1992) odpad!

hahaha, dobre som sa na tom trápnom filme zasmial... tesne po Revolúcii '89 bolo v móde, aby každý bol "mafiózo" :) každý chcel mať Forda Sierru alebo Escort, nosilo sa to zo zahraničia ako ojazdené, kradnuté, Kriste, tie trapasy, vznikali prvé "masážne salóny", agenti ŠtB privatizovali hotely a reštaurácie, jediný rozdiel s komunizmom bol vtedy ešte len v tom, že sa podpultový tovar dostal na povrch ako legálny. Celé to obdobie bolo o tom, že každý chcel byť "amerikánec", alebo "japončik" :D bol to trapas, a dnes sa mi filmy z toho obdobia javia ako úbohé a smiešne, od začiatku do konca, úbohá angličtina, hudba musela byť samozrejme v angličtine, bejbe, ok, lejde, senk jú, holka v okuliaroch na diskotéke po bozku Tofiho odpadne (pokus o napodobnenie amerických filmov, kde sa smejú z nespoločenských sociek a biflošov), príkladov je plno, o čo sa pokúšali? Mysleli si, že to niekto kúpi v zahraničí? Každopádne to predali aspoň tu, lebo jalový dav na to pekne naivne skočil. Však už len názov toho "nasilu" filmu že... "z Brooklynu". :P Stačí mi pozrieť si 5 minút z posledných scén filmu, a vidím tu slabotu....

Mentalista (2008) (seriál)

Jednoduchý spôsob ako priemernému divákovi priniesť v súčasnosti moderný spôsob vyšetrovania kriminálnych príbehov, a to cez sledovanie psychických reakcií, reči tela, reči tváre podozrivých, v tomto prípade dosť plytkým a neemocionálnym spôsobom tak, aby sa odviedla pozornosť od skutočnej zločineckej mašinérie "nad" americkým snom. Vrahom totiž je vždy nejaký mafián spodiny, alebo psychopat, alebo americký idiot, či človek nikto. Ale nikto nesleduje to, čo je podstatné, a čo sa vo svete (počnúc Amerikou) deje. Uspávanka pre priemerného Američana, a zároveň aj Austrálčana, keďže hlavný hrdina je z Aussie, bude sa to sledovať aj tam, no a keďže polovicu európskych televíznych staníc vlastnia americké korporácie ako Time Warner atd, bude to sledovať vlastne celý svet, cez CBS, čiže očko v systéme. (Chcem vás týmto pozdraviť.) Americký priemerný blbeček verí týmto lacným príbehom, ktoré sa nachádzajú dnes všade v každej televíznej ságe, v každej "telenovele" pre tých, čo majú radi jemnú akciu v zmysle pochytania "zlých ujov" s kockatými americkými pištoľkami, a čo si o sebe myslia, že sú "inteligentní" (čo žije asi každý jeden človek v tejto sebeckej a narcistickej ilúzii o sebe samom), je to pre všetkých, čo nechcú príliš veľa rozmýšľať, ale potrebujú nasúkať pre nich nezrozumiteľné fakty, s konečným riešením v priznaní alebo v "psychic" odhalení. Je to ale priemerné, a myslím, že ani herci by sa neurazili ani kebyže im to poviete do tváre, ale keď sa náhodou so Simonom stretnete, povedzte, že jeho herecké kvality nie sú zas až tak zlé. Nie je to kvalita Tonyho Shalhouba, ani Tim Rotha, ale celkom milý je v tej svojej póze ufňukaného chlapčeka, ktorému nesmiete vziať jeho autíčko na diaľkové ovládanie. :-) Vždy si niečo z hlavného hrdinu vezmem, tak tu som si vzal toto. Inak je herecký štáb nula bodov, ten číňan "Čo" je úplne bez mimiky, podobne aj Rigsby, tuctové kscihty, o to horšie, že maju "macho" štýl. Do "psychic!" seriálu treba vyberať úplne ináč, podľa emočnej inteligencie, a nie takto brakovo, takže by som dal producentom cez prsty kalkulačkou ! Agentka Lisbonová tiež nepatrí medzi "zamilovateľné", tie jej úškrnky nie je príjemné ani sledovať, a keď sa tak tvári aj v posteli, díky pekne. :-/ Hercov vybrali bezducho. Príbehy sú vcelku jednoduché, čo osobne nemusím, ale komercia to dnes vyžaduje, ale ide to dolu vodou poviem vám, pred 10 rokmi bol Monk, a dnes je to toto? Smutné. Ale nechcem seriál až tak zatracovať, niekedy mi tu a tam príde nejaká epizóda aj príjemná na zhliadnutie. Ale väčšinou nie. Red John bude nejaký šéf v FBI alebo CBI, alebo dokonca aj viacero páchateľov kvázi-vrchnosti, samozrejme hodia na zločinca typu skorumpovaný viceprezident nejakej filiálky, ktovie či nie tej samotnej, kde pracuje Jane, aj keď pointa ako sa to celé narafičilo bude spadať do sekcie "nepravdepodobné". Samozrejme skutočnej vrchnosti sa to nikdy nedotkne, taký seriál by skončil ako Lie To Me. Čo stojí za zmienku je, že všetky tieto americké seriály naparia fakty dosť rýchlo, čím sa skresľuje realita situácií, prihrávajú si teórie a vždy všetko pekne vyriešia, no ale seriál má 40 minút. Dnešné sledovanie ľudí cez GPS a informácie z databázy robia detektívov nudnejšími, a divákov sprostejšími.

Já, robot (2004)

Až tak kvalitné, ako to tu ľudia ohodnocujú, to nebolo. Priveľké množstvo akčných scén, čo ma vždy odrádza, a ani nesledujem potom film s očami na stopkách, a radšej si šetrím zrak; efektov do bludu, čo by sa ale dalo pochopiť, keďže ide o science-fiction, a hoci je tam myšlienka od Asimova, a nepamätám sa, či ju Asimov predkladal presne tak, ako je písaný scenár filmu, ale mne sa to až tak nepáčilo, ako som dúfal, že sa mi páčiť bude. Klasický spôsob ako ohúriť dnešných ľudí : technológia a ešte raz technológia, plus stále lepšie triky, a známe zákony robotiky (asi jediné, to posledné, čo Asimov do filmu prispel). Ľudia nie sú až tak dobrí, takže roboty mali v jednom pravdu, a to, že vedieme vojny a serieme všetko tak, ako nemáme, a preto chceli revolúciu. Samozrejme na druhej strane sa mýlili, lebo žiadny ľudský život nemá byť obetovaný pre vyššie dobro - otázkou by bolo ale, či naozaj by to ľudia v kritickej situácii dodržali. Som si istý, že NIE, lebo deštrukcia je u ľudí silnejšia, v zmysle, že inštinkt prežiť je citeľnejší než sa ľudia snažia o sebe sami tvrdiť, a potom dôjde ku najhoršiemu. Film ma vôbec neočaril, tak si tie 4 a 5 hviezdičkové hodnotenia strčte niekam. Podľa mňa to ľudia hodnotia pozitívne len preto, lebo sú hlúpi a takýto science fiction im stačí na ich jednoduché mozgy, a tí inteligentnejší si to vážia najmä preto, že je za tým meno Asimov, a predsa takého génia nemôžu odmietnuť, čo samo osebe je smiešne. V podstate to bol slabý a neemocionálny film, podľa mňa sa dá vytrieskať z tejto myšlienky o láske robota oveľa viacej, a vôbec uvažovať hoci v najhlbšom nočnom sne o tom, že by sa TOTO mohlo stať akousi klasikou sci-fi, je naivné. Žiadna pohodička. Slabotka kamaríde.

Narozen 4. července (1989)

Na to, že je to film ovenčený Oscarmi, je to slabé. Ten film som si dlhé roky - až donedávna - nepozrel, a možno som ho vidieť ani nemal. Roky som si vždy hovoril, že si to pozriem, ale neriešil som to, ale minule to išlo v telke niekde, tak som sa prinútil, a bola to strata času. Stále som čakal na niečo silné, ale nič neprišlo, ani herecké výkony, ani Tom Cruise, len jeho klasika - Tom nie je veľmi emocionálny herec, skôr to hraje na chlapáctvo, čo sa do tohto filmu možno aj hodí, ok, ale inak nič moc herecký prejav ani jedného herca/herečky. Príbeh je silný, ale nie je tak dobre zobrazený ako som čakal. Smutný príbeh človeka, ktorý sa zamiloval, a v mladíckej nerozvážnosti šiel do vojny bojovať za vlasť, oklamaný ilúziami americkej vlády, korporácií, najmä zbrojných firiem podporujúcich vojsko, ktoré verbuje nič netušiacich mladých ľudí, ktorí prišli do života predsa prežiť lásku, a nie sa nechať zavraždiť vo vojne za neskutočné ideály a za zisk megafinančných inštitúcií podporujúcich vojnu. V tomto je film myšlienkovo silný, najmä keď Kovic prizná, že "ho nikdy nezasunul", čo je smutné, a vyvoláva pocity súcitu, ba až hnevu na tento systém, ktorý tu máme. Akurát teraz je na svete množstvo vojen kvoôli korporátnej oligarchii, a Amerika je dnes akurát v stave krízového režimu, a to všetko preto, lebo 90% svojich finančných istôt použil národ ne nezmyselné vojny, aby mali korporácie zisk v podobe vlastnístva irackej ropy, afganského ópia, v snahe získať nadvládu na celým svetom. A kde to siaha, do rodinných klanov, ktoré nebudem menovať. Preto je film silný, lebo ukazuje realitu, ale nie je prirodzene natočený, Kovic so svojim nerealistickým prejavom na konci filmu je trápny, no proste, toto sa režírovať ani nedá, pretože sa nedá poukázať na skutočných nepriateľov. Tých, ktorí sú za všetko zodpovední, lebo to nie je vláda USA, ktoré je na vrchole, a filmy tohto žánru sú najmä o tom, že vinia politikov, ale vina je v národe, ktorý to naivne podporuje, a najmä v mafiánskych klanoch, ktoré sú niektoré vyššie než všetko, kam dovidíme, sú to mafie kráľovských rodín, bankové mafie vlastniace celé národné banky... atď. Preto takéto filmy potom vyznievajú trápne a nedozreto, ale možno sa to v tom období nevedelo, keďže nebol intertet. Oliver Stone pre mňa nie je až taký dobrý režisér, viac menej si získal meno, možno pár kontroverznými filmami, ale obrazy sú nudné, hudba nie je jeho, a hercov má preto, lebo má za sebou bohatých producentov. Ale vyobrazenie filmov nie je až tak dobré, napríklad tento film je dramaticky úplne slabý. Filmy sú väčšinou o chlapských témach, čo je už dosť otrepané, väčšinou politicko-ekonomické témy, ktoré všetko, vrátane Wall Street nie sú dotiahnuté, lebo to nie je burza, kde sa dejú najšpinavšie veci, to nie je o firme, ktorá bola za babku predaná a kúpená, ale o tom, že celé národy, kontinenty, sú v rukách bankových mafií, korupcia siaha vyššie než sa zdá, a než to Stone dokázal vo svojich filmoch naznačiť, o čom možno ani nevedel, a možno jeho inteligencia nie je až tak bravúrna. Ale vidieť, že patril ku generácií proti vojne vo Vietname, čo sa cení, a za čo si ho vážim, ale myslím, že je producentmi financovaný a filmovo podporovaný najmä za svoju naivitu veriť tomu, že "za to všetko môže nejaký blázon vo vláde, ktorý sa tam dostal nešťastnou náhodou". Možno aj preto v posledných rokoch už nič politického nenatáčal, lebo mu "doplo skade fúka vietor"..... Film hodnotím priemerne, ale Kovica je mi ľúto, ako osobnosť to musí byť fakt silný človek, keď sa pustil do toho tak odvážne.

Navždy mladý (1992)

Podľa mňa je to hrozne nudné, Gibson je slabý herec bez emocionálnej inteligencie, nedomyslené, bez nápadu, respektive úplne ukradnutý, tisíckrát sfilmovaný nápad, jedna veľká nuda a gýč. Ale pre jemné povahy s priemernou inteligenciou, ktoré majú rady sladké romantické filmy, to môže byť zaujímavé, ak si chce niekto oddýchnuť pri nedeľnej večernej pohode s americkými čipsami a pepsikolou... . Ale inak klasický gýč bez idey.

Čokoláda (2000)

Celkom milý film, trošku nerealistický, trošku priehľadne romanticky patetický, lebo v realite to takto presne nevyzerá, ale ono to tak muselo byť spravené, aby to bolo trošku rozprávkové, nie príliš dramatické, s dobrým koncom, kde láska a dobro zvíťazí, kde vľúdne vysvetľovanie je vždy spôsobom ako zmeniť zlých na dobrých. Kde moralisti aj tak budú musieť uznať, že svet nie je o ich konzervatívnych smiešnych sebanásilníckych pravidlách, ale o pôžitkoch, ktoré si môžeme a máme dopriať, a tým sa myslí aj sexualita, hoci v tomto filme je to priamo metaforizované na čokoládu. Skvelé herečky, v tom čase ešte nie hviezdy, skvelé prostredie v malej nenápadnej dedinke, kde nič nie je úplne skutočné, a predsa je všetko tak ľudské a prirodzené. A tak môžeme povedať, že je to pekné. Symbolika nespútanej povahy ľudí, ich sexuality, vášní, lásky, symbolika nespútanej povahy ženy ako veternej vlčice, a aj niekoľkých mužov, ktorí dokážu ženu pochopiť, a preto aj milovať. Príbeh, ktorý sa končí dobre. V podstate milý film, ktorý som náhodne videl v alternatívnom kine pre 12 ľudí, kde som zašiel úplne náhodne, lebo som si chcel vychutnať niečo príjemné, sladké s bozkami frajerky :D a dostal som aj čajík a keksíky (v cene lístku). :-))

Vlak života (1998)

Akože toto bol skvelý film, vynikajúci inovatívny nápad, absolutné nový, komediálne typicky židovsky zahraté, absurdne a krásne, skutošne nerealisticky, a preto priam rozprávkovo, samozrejme, že je to iné ako Jakubiskové filmy, ale dalo by sa to v niečom porovnať, asi v tom, že každá situácia, ktorá už-už vyzerá na spadnutie, sa proste začne inak vyvíjať, než je to očakávateľné, napríklad tá situácia s cigánmi s ktorými sa stretnú, a tiež sú prezlečení za nacistov, no proste nenápadný a krásny film. Akurát dnes som volal s kámošom sediac v parku cez mobil, a mi vravel o tom filme, tak som si ho našiel v archíve. Škoda že to bol len sen, ale inak sa to skončiť nemohlo, bol to sen blázna, ktorý stál pri svojej poslednej chvílke pri drótenom plote a sníval o inej minulosti, a inej budúcnosti. :-( Komicky a s humorom vyjadrená myšlienka strašných vecí, ktoré sa diali, v zmysle, že ak už nie je iná možnosť, je ešte možnosť snívať. Myslím, že to bol jeden z najlepších filmov, aký som v poslednej dobe videl. :-*

U-Turn (1997)

Odteraz si myslím, že je asi snom každého amerického alternatívneho filmára urobiť film o malom americkom mestečku, kde každý každého chce zabiť a vypadnúť stamade. Hovorí sa, že "na každém šprochu pravdy trochu", alebo v slovenčine "na každej veci čo sa šušká, je trošku pravdy", a preto si začínam myslieť, že toto, čo vidíme v takýchto filmoch, v podstate nie je ani fikcia, ale skôr to, čo sa deje, len v prehnanejšom rozmere. V takých mestečkách asi je realitou to, že niekto niekoho zabil, ale sa to ututlalo, keďže šéfuje tam na hlavu chorý šerif, ktorý ako jeden z mnohých preťahuje miestnu šlapku, na ktorej si každý zgustne, a ktorá chce utiecť, ale všetci jednajú tak, aby utiecť nemohla,atď, proste príbeh ma neprekvapil, v ničom, taká klasika, ktorá bola moderná vo filmoch deväťdesiatych rokov, spolu s filmami ako Seven, vtedy bolo v móde písať knihy a robiť filmy o psychopatoch,takže pre tých čo nemajú radi krváky, kam spadám napríklad aj ja, to nedoporučujem, a najmä nie pred spaním, ja osobne mám rád alternatívu a divné filmy, ale krv nemusím. Film je plný zvratov, náhlych zmien, vždy sa niečo deje, a vždy to postupne degraduje a upadá, ľudia viac šialenejú, každý je úplný schizofrenik, meniaci názory, každý každého klame, každý každému niečo sľubuje, čo nikdy nesplní, najmä žena odrbuje mnohých mužov s tým istým sľubom pre každého, a ani nevie, koho vlastne miluje, miluje to čo nenávidí, seba samú, každého chce, a s každým spí s negatívnym bizarným pôžitkom, de facto realita niektorých žien, skazených a zneužitých lások, to dáva filmu drsný dramat, herecké výkony sú výborné, Penn (1-), Phoenix (1*), A na moje prekvapenie aj Lopezová zahrala dobre (1-2). Záver ma tiež prekvapil :-), hoci 5 minút pred koncom som ho taký už tušil. :-) No a ďalšia vec - ľudské osudy. Čoraz viac si uvedomujem,že to, čo sa nachádza v ľuďoch, čo ani nevieme, je tak desné a drastické, smutné a súciteniahodné, že som každodenne čoraz viac šokovaný, a film je preto aj na zamyslenie. Je skôr pre mňa na zamyslenie než na pobavenie. Vhodné bolo, že som si pozrel najprv jednu polovicu filmu, a potom, druhý deň, druhú, uznávam ten objektívnejší pohľad takto, keď sa vyresetujem, a potom môžem hodnotiť objektívnejšie. Najprv by som film zatratil,no potom som mu dal malú šancu. Inak to síce ani nemohli asi urobiť, ale bolo tam príliš veľa krve. Ale zamyslel som sa, a uvedomil si, ako žijú niektorí ľudia, hoci realita nie je tak prehnaná.

Zabiji Nixona (2004)

Sean Penn je pán herec. Ale ako doslovne Pán Herec. Neviem, ale všetky filmy čo natočil stáli za to. Zase skvele odohrané. Myslím, že je každému jasné, o čom je tento film, povedané je to jednoducho a prirodzene, úprimne, a skutočne. Kapitalizmus je dnes u konca, a nezaslúži si ďalej existovať. Podvody, obchody, klamstvá, bábkové vlády. Kapitalizmus je výmysel 19.storočia, je to len vyústenie z feudálneho otroctva s inou nálepkou. Stále existujú "vyspelé demokracie", kde vládne kráľ alebo kráľovná. O tom je tento film, úprimná spoveď o svete kde žijeme, a o človeku na dne, ktorý sa už jednoducho nedokáže vylízať z toho, kde spadol, kam sa dostal, rozbitá rodina, stratená práca, zničený americký sen, jeden z desiatich percent ľudí, ktorí sú na dne a majú sa zle.Niečo na štýl filmu "Voľný pád", povedané inak, ale v podstate je to o tom istom. Myslím, že som ten film už videl, ale len jeho koniec, pamätal som si finálnu scému na konci v lietadle. Zaujímavé je, že exekutívnym producentom je Leonardo DiCaprio, v podstate šušniak. :D Proste film stojí za to ho vidieť, všetci vieme o čom je tento svet, aj kde je chyba, a niekto sa odváži aj povedať pravdu priamo a otvorene. Obdivujem odvahu. Samozrejme hlavný hrdina nie je výlučne pozitívna postava, je to šialenec, a tak to aj treba chápať. Ale šialencom sa nestal zo dňa na deň, aj to je treba si uvedomiť.

Angel-A (2005)

Dávam tomu viac bodov, lebo to nebolo slabé, ale ani nie som šokovaný kvalitou. zalúžilo by si to 3, ale dám mu 4. Myslím, že myšlienka filmu sa mi páčila najviac, a keďže mám tendencie sa zamilovať do príbehov o kontakte tohto a iného sveta, hocijakého fiktívneho (nemusí byť nevyhnutne svet anjelov), tak som si vlastne domýšľal celý film, niečo iného primyslel, a niečo navyše dokreslil, aby sam mi to páčilo, niečo viac než čo tento film celkovo ponúkal. Inými slovami, bez môjho domýšľania scén, a istej myšlienkovej kreativity by sa mi film až tak veľmi nepáčil, človek má tendencie vidieť subjektívne veci inak, možno niekedy lepšie, než v skutočnosti sú. Vždy tie otázky etiky a najmä situácie kde nie je na výber zapôsobia na myseľ, a možno aj spojenie drsného sveta so svetom iluzórnej fantázie ma dostanú do víru myšlienok. Možno je trošku aj gýč robiť filmy o anjelovi strážnom, je to dosť otrepaná téma, ale možno je chyba len v prevedení, vizualizácii, možno v dialógoch, ktoré sú príliš dnešné (lebo svet iluzórnej fantázie nemôže používať dnešný slang.. možno...), možno mi chýba surrealizmus, možno prestrihy do snov, možno viac lásky, a menej prostitúcie, len trošku vybalancovať, a najmä neposrať to umylými krídlami, na konci, keď odlieta, a možno mi chýba zlý koniec, alebo zobudenie sa do reality, kde bude André buď zmenený, alebo sa vôbec nezmení, to je jedno, ja by som to na Bessonovom mieste urobil inak, hoci by som sa nepustil myšlienky vytvoriť takýto film. A možno by som to nerobil čiernobielo, ale sépiou. :) Ale nebolo to zlé, popremýšľal som si, a precítil niektoré momenty. Chyba je, že sa film prenesie do novej roviny. roviny zmeny, až v poslednej tretine, čo ukončuje film rýchlo a fušerácky, Jamel nie je presvedčivý v prejave lásky, možno bolo dobré vybrať do hlavnej úlohy mrzáka, ale zas nie tak mrzutého. Nie je emočne na tento film stavaný, hoci vyvoláva súcit, čiže to, čo mal vyvolať. Niektoré scény sú fakt divné, to ako zmláti holka troch gangstrov, to ako ich mláti na hajzli, to ako André presvedčí toho úžerníka, aby mu odpustil dlhy, celé je to rýchle a odbabrané. Možno mala holka fakt s tými hajzlovými blbcami kefovať, možno fakt mohli nastoliť otázku, či čistý človek môže byť prostitútkou za daných okolností, možno mal film skončiť len ako Andrého sen počas pádu z mostu, možno nemala byž ani anjel, ale len štetka, ktorá ho presvedčí, že je anjel, a možno to tak aj bolo :) nechajme to, príliš dlhý komentár... :))