Dokonalý trik (2006)

Koukejte se pozorně, protože je to hodně spletité a tajemné. Kdyby nebylo, zbude z toho filmu pramálo. Je to Fantasy, takže nečekejte prozrazení reálných kouzelnických triků, všechno je podřízeno scénáři a stylizaci. Soundtrack je nevýrazný. Zato kamera je perfektní, má to ojedinělý střih, tempo, a originální, podmanivou atmosféru. Perfektní Hugh Jackman, kupodivu snesitelný Bale, typický "rádcovský" Michael Caine, krásná Scarlett Johansson, uplakaná Rebecca Hall, překvapivý David Bowie, a kupodivu člověka hrající Andy Serkis.

Jumper (2008)

Je to připitomělé, je to akční, je v tom zase Samuel L. Jackson, má to dobrou výpravu. :-)

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Protože jsem šel na posledního Harryho celkem se zpožděním, prostě jsem se neudržel a zeptal se předem dvou lidí, jaké to bylo. Jen větu, nebo dvě. Protože mi snížili očekávání, šel jsem do kina (na 2Dčko, anglicky) klidný a připravený na nejhorší. A zas tak špatné to určitě nebylo! Čtvrtá hvězdička je tedy za to, že mě film (alespoň ze začátku) neštval a nechal mě si ho užít. Moje vlastní nostalgie se mi postarala o hluboký prožitek. Možná je to tedy nostalgií, ale nějak mi hrozně sedl vizuální styl filmu a lokace. V jeskyních, u jezera, v zasněžené ulici, všude jako bych byl s nimi. Bradavický hrad mi připadal živější a reálnější, než kdy jindy. Hudba nadprůměrná, ale trochu se opakovala. Postupně jsem se nicméně utvrzoval v tom, že mě ten film vlastně příjemně překvapuje. Dokonce i "suše" zahrané a natočené dojemné scény, mě dojaly, prostě proto, že už to všechno končí. Mělo to dokonce i pár dobrých hlášek (Neville: "Yeah?You and whose army?", a taky "I feel like I can spit fire!", nebo McGonagallová: "Yes, boom!"). Napětí tam bylo, ale jakoby negradovalo, bylo od začátku konstantní. Osudový zlom pro mě přišel přesně když začal Nevillův "srdceryvný" proslov. Od té chvíle dál mě Yates bombardoval jedním zklamání za druhým. Odfláknutou smrt hlavních postav jsem ještě nějak otupěle přešel, ale ten závěr s Voldemortem? Chápu, že se nám snažili dát o něco víc, než bylo v knize, ale výsledný efekt je přesně opačný. (SPOILERY) Na knížce bylo krásné že se všechno zastaví, Harry k Voldemortovi promlouvá, už naprosto beze strachu, klidně, Voldemort se ho naopak poprvé opravdu bojí. Co dostaneme ve filmu? Voldemort do Harryho KOPE(!), snaží se ho zardousit svým pláštěm a lítají spolu v obětí po hradě. Alan Rickman mě poprvé zklamal, připadalo mi, že své umírací scéně nedal všechno. A co filmu neodpustím je způsob smrti mojí milované Belatrix, neměla se rozpadnout odfláknutým 2D efektem na prach, měla prostě umřít! Asi to má za to jak blbě zabila Siriuse, to byl podobný problém. To samé s Voldemortem, ale alespoň ne tak odfláknuté. Před dovětkem o 19 let později jsem byl varován, takže jsem se smál "jen" vousatému Malfoyovi a přišlo mi fajn, že je k tomu hudba z jedničky. Alespoň jsem si mohl pomyslet - kruh se uzavírá...

Odpočítávání (2010)

Chytré, syrové, napínavé, originální, zajímavé. Drsňák Samuel L. Jackson plus Trinity. Nízký rozpočet prospěl komornosti filmu. Ošklivé, ale ne-přehnané scény mučení, morální dilemata sahající o kapku hlouběji, než jsme zvyklí. Geniálně hrající Michael Sheen. Dokonce i český dabing je relativně povedený. Co chtít víc? Zajímavé komentáře: Tom Hardy, larelay, honzii

Souboj Titánů (2010)

Všechno bude větší, rychlejší a přehnanější. Je to taková oddychovka na nedělní odpoledne. Zmizelo napětí a "depresivní" atmosféra originálu a nahradila ji dnes tradiční "drsně temná image". Obrazově pěkné, slušné efekty, výprava. Nová Medůza se mi líbila. Nechápu ale, proč tam museli přidat džina. Worthington je zase Jake Sully, Ralph Fiennes je zase Voldemort, oběma jsem fandil. Akce je taková připitomělá, ale nenudí. Relativně dobrá hudba. Zajímavé komentáře: honzii

Život v jednom dni (2011)

"Tohle není jen Váš obvyklý dokument". Fascinovala mě ta představa, že se tolik zajímavých, krásných a smutných věcí stane za JEDEN DEN. Jasně, je to logické, asi jsem to vždycky věděl, ale tenhle film vám to jako první dokáže! Není to přehnaně klišovité, ani přehnaně depresivní. Střídání tempa mezi rapidmontážemi a oddychovými pasážemi se po hodině a půl ohraje, ale nevadí. V žánru dokumentu to u mě zvítězilo.

Strom života (2011)

Kýčovitý film o bohu, stvoření světa, životě, rodině a dospívání, který se usilovně snaží být hodně hluboký a meditativní (a dlouhý). Brad Pitt je pozoruhodný v roli "typického" otce, kterého v určitém věku chcete zabít... Kamera je zajímavě "líná", otáčí se za herci až se zpožděním a krásně nehmotně pluje vzduchem. Obrazové výjevy z evoluce mě neurazily. Bavilo mě ten film analyzovat, utvářet si názor. Kdykoli bylo v záběru slunce, házelo velmi specifický lens flare. Myslím že to také měl být odkaz na Boha. Pokud hledáte odpověď v křesťanství, zkuste tenhle film. Pokud čekáte "další film s Bradem Pittem", nejspíš odejdete z kina, když se objeví první dinosaurus.

The Runaways (2010)

Příjemná retro atmosféra podložená pěknou hudbou kapely. Snaží se to vypadat drsně, ale tajně to drsné není. Místy trochu nudné, ničím vyloženě originální. Nedostatečná gradace a bez závěru. Dakotě Fanning jsem to prostě nevěřil, zato Kristen Steward mě příjemně překvapila. Michael Shannon byl taky supr. Několik opravdu mile vtipných momentů. Stojí zato vidět.

Zaslaná pošta (2010) (TV film)

Lacině vypadající, ale skvěle obsazené. Víceméně chudý svět, ale s příjemnou atmosférou. Dobrý scénář, ale nedostatek humoru. První část zábavná, druhá potom jaksi prázdná. Nudné montáže s jednotvárnou hudbou, ale i zábavné scény občas s hudbou nadprůměrnou. Clarie Foy bezvadná.