Půlnoc v Paříži (2011)

Další typický Woody Allen, tentokrát o nostalgii, poněkud "mělčeji" a méně depresivně. Velmi příjemný filmový zážitek, herecké obsazení je perfektní (hlavně Alison Pill mě dostala). Woodyho tentokrát hraje Owen Wilson a musím říct, že překvapivě dobře. Kamera je moc pěkná, komediální střih a vtipné dialogy fungují. Jen mě mrzí, že se Woody Allen nepouští do riskantnějších pokusů o inovaci svého stylu, ale v čem si je jistý, to mu prostě funguje na 100%.

Čtyři pokoje (1995)

Kupodivu mě nejvíc zprudil Tarantino. Možná kvůli stoupajícímu očekávání, že bude lepší než všichni předešlí. První povídka přinese nahotu, nějaká ta nevkusná srdíčka a jeden nečekaný moment s Valerií Golino u kterého jsem vyprskl smíchy. Navíc miluju její přízvuk, takže taky tím jsem se zabavil. Druhá povídka je napoprvé celkem zábavná, ale zpětně mi přijde nejslabší, zapomenutelná, s nejasným sdělením. Třetí (Rodriguezova) povídka je konzistentní dílo, jehož všechny složky komediálně fungují (herectví, kamera, několik střihově velmi vtipných momentů). Dokonce i hudba, která mi jinde jenom lezla na nervy tady přispívá k dobrému výsledku. Čtyři hvězdy s přehledem. A co přinesl Tarantino? Nesmyslné pohledy do kamery, plnou hubu keců a slabou pointu. -- -- -- -- P.S. Tim Roth se hýbe jako kreslená postavička.

Na pokraji slávy (2000)

Jako příjemně atmosferický zážitek s rockovou kapelou 70. let to funguje. Jako film moc ne. Přijde mi, že nedokáže srozumitelně vykreslit motivace postav, ani význam jednotlivých scén. Hlavní hrdina je se svou neurčitou mlčenlivostí opakovaně prokládanou "sladkým" úsměvem příliš nečitelný. Penny Lane je dokonce úmyslně matoucí. A matka je pro změnu otravně přehnaná. Vážně míněné části vyzní neurčitě komicky, úmyslný humor naopak poměrně lacině. Poselství film ale předal a to subtilněji než The Boat That Rocked.

Harry Potter a jeho 50 nej (2011) (TV film)

Tak tohle je vážně katastrofa. 50 rádoby nejpovedenějších, otřepaných momentů z Harryho Pottera. Opravdu příšerný dabing, který zničil i tu minimální výpovědní hodnotu dokumentu. V české verzi navíc vystřiženy názory fanoušků (i když je v úvodu komentář slibuje). Jedna hvězdička za to, že je to něco s Harry Potterem.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Jako zfilmovaný komiks fajn, ale jako filmový zážitek to moc nefunguje.

21 gramů (2003)

Pozoruhodný film o tom, jak je život krutý a paradoxní. Má jeden moment na konci, který je geniálně zvukově řešený.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Asi tři ty zpívající scény jsou geniální, ale zbytek pokusů je spíše otravný. Celková stylizace a muzikálová hravost sice většinou funguje, ale skrývá pod sebou nudný příběh se samoúčelným násilím a negradujícím zakončením.

Hrdina (2002)

Nejpoetičtější akce a vizuál, jaký je možné udělat bez složitých triků. To, jak film zachází s barvami je neuvěřitelné. Zajímavé komentáře: Galadriel

Útěk do divočiny (2007)

Z filmařského a hereckého hlediska to nic úchvatného nepřináší. Hodný, chytrý kluk odhodí svoje materiální vlastnictví a snaží se splynout s přírodou. Potkává samé hodné lidi a když odchází, všichni vždycky brečí. Obraz a hudba je sice fajn, ale většinu informací, citů a poučení obstarává polopatický voiceover, dopisy a jeho deník. Ale když to můžete podepřít heslem "podle skutečné události", všechno je najednou reálnější a uvěřitelnější. A já si to prožil a stálo to za to. Pokud navíc máte rádi Kristen Stewart, přidejte si hvězdičku. Ale je tam jen chvilku.

Tenkrát na Západě (1968)

Je to jak filmové cvičení na téma napětí, trvající dvě a půl hodiny.