Kate (2021)

Hej, má to scenár, u ktorého človek vidí za roh až na koniec už pred úvodnými titulkami. Ale je to skvele natočené, má to tempo, surovú akciu, super vizuál a Mary. Ja fakt neviem, na čo sa tu miestni everymani hrajú a čo viac od akčného filmu čakajú. Ja som si počvachtal.

Lásky jedné plavovlásky (1965)

Som strašne rád, že konečne doháňam svoje resty u Formana. Nikto iný nedokázal zachytiť trápnosť vyprázdnených dialógov a českej/slovenskej nátury tak, ako on.

Jaká je cena života (2020)

V inom termíne premiéry by sme otvorene hovorili o klasickej “oscar bait” - nekontroverzne spracovaná citlivá téma podľa skutočných udalostí so sľubným hereckým ansámblom. Film je však úplne bez príchute, emócií i drámy, neponorí sa do právnych ani filozofických otázok, ktoré sa tu samé núkajú, a dej redukuje na prosté defilé historiek pozostalých. Pre milovníkov Pošty pre teba to svoje čaro má, ale potenciál zápletky film ani zďaleka nenaplní.

Bloodshot (2020)

Ak by to vyšlo v roku 2002, možno by som si z toho nadšením ušpinil spodné prádlo. Ale prísť s takto neinvenčnou, klišoidnou a vážne sa berúcou zlátaninou v roku 2020 je pre mňa nepochopiteľný krok a prachy vyhodené do luftu (ako ukázal aj tragický box office). Chápem, že to bola stávka na istotu, ale Valiant vstupuje do červeného oceánu, kde bol tento recept vyskúšaný už nespočetne veľa krát a obrúsený do dokonalosti. Ak sa v ďalších filmových pokusoch niečo radikálne nezmení, budeme mať na stole ďalší filmový vesmír, ktorý to veľmi rýchlo zabalí.

Sebevražedný oddíl (2021)

Konečne. Gunn zase konečne točí poctivé erko bez zásahov štúdia. Idris Elba má konečne super úlohu v áčkovom filme, ktorý nestojí za hovno. Harley Quinn je konečne nevyspytateľnou a charizmatickou postavou, ktorá je sexy aj desivá zároveň. Konečne niekto opustil marvelácke formulky a priniesol originálny pohľad na superhrdinov, ktorý je svieži a zábavný. Bolo to jasné už po Shazamovi, Joker to potvrdil a Gunn to teraz spečatil – cesta pre DC nie je temný a trápne klišoidný snyderovský vesmír, ale jednotlivé, silné autorské pohľady na známe i neznáme postavy. Dúfam, že sa tohto receptu budú držať, lebo ja v prepojenom seriálovom univerze až takú pridanú hodnotu nevidím.

Pig (2021)

Ak by John Wick nebol zabijak, ale kuchár. Dojemný príbeh o tom, ako dvaja muži rôzne zapĺňajú dieru vo svojom živote, sa maskuje ako revenge movie. Zručne narába s diváckymi očakávaniami v rámci tohto žánru a aj napriek artovému tempu vie neustále udržiavať jemné napätie. K tomu, aby to fungovalo, veľkou mierou prispieva Cage a jeho nepredvítateľná intense poloha. Toto mi skvele sadlo.

Deep (2021)

Dynamický strih a nápaditý dej nezaprú inšpiráciu Edgarom Wrightom, ale vrstvenie nezmyslov, barličiek a céčkových hereckých výkonov tento sympatický film zrážajú dole. Škoda, ale plynie to rýchlo a svižne.

Vanilkové nebe (2001)

Názorná ukážka toho, ako doslovnosť zabíja umenie.

Bo Burnham: Inside (2021) (pořad)

Čo najviac cením je 'production value' a neuveriteľná vynaliezavosť pri natáčaní v uzavretom priestore – film je napriek karanténnym a rozpočtovým obmedzeniam po vizuálnej stránke svieži a originálny. Čo už je horšie je obsah – lepšie kúsky s podareným sociálnym komentárom (napr. reaction video) tu striedajú prázdne a prvoplánové skeče (napr. facetimovanie s matkou). To, že je film nevyvážený a dramaturgicky rozpadnutý, neospravedlní ani sebareflexívne varovanie na začiatku. Čo ma však bolí najviac sú monológy o podlomenom psychickom zdraví. Burnham je mi sympatický a verím tomu, že nutne neprehráva, ale nabieha si týmto na vlastné vidle. Svoju kariéru komika postavil na téme autenticity komédie a opakovane dokazoval, že diváka dokáže vodiť za nos a vytvárať pritom dokonalú ilúziu improvizácie. Ak teda niekto strávi 15 rokov budovaním svojho brandu na de facto klamaní diváka v záujme jeho pobavenia a poučenia o fungovaní byznysu, ťažko môže zrazu zafungovať autentická výpoveď o vlastnom psyché. Aj preto sú moje pocity rozporuplné. Kto vlastne si, Burnham? Rád si na odpoveď počkám.

Mare z Easttownu (2021) (seriál)

Mohol to byť priemerný celovečerák, ale vďaka zručne využitej veľkorysej stopáži je to úchvatný seriál. Už dávno som nevidel tak poctivo rozohranú detektívku, kde funguje všetko – pozadia postáv, ich vzájomné vzťahy na malomeste, ich motivácie, cliffhangery, poctivé a zmysluplné rozuzlenie a uspokojivé zakončenie všetkých načrtnutých dejových liniek. Kate Winslet skvelá v každom zábere. Ľudia, ktorí Mare porovnávajú s povrchnou, vo vnútri prázdnou a diváka podvádzajúcou Pustinou, musia mať vážnu poruchu vnímania.