The Changeling (1980)

Na rozdíl od mnohých mladších příběhů o strašidelných domech tento skoro čtyřicet let starý snímek stále funguje. Moc se mi líbilo, že hlavní postavou nebyla mladá žena, jak je v poslední době zvykem, ale starší muž. Díky tomu jeho chování v různých situacích trochu jiné, což bylo osvěžující. Strašení se obešlo bez nešvaru střih - hlasitý zvuk - rozmazaný záběr, ale pěkně poctivě se budovala znepokojivá atmosféra. Výsledek trochu kazí závěr, kdy se duch začne chovat bez vysvětlení násilně, ale to se v rámci žánru dá prominout.

To (2017)

Je to už nějaká doba, co jsem knihu od Kinga četla... Ale pamatovala jsem si, že se jednalo o parádní horor. Buď jsem byla příliš mladá, nebo se autorům filmu cosi nepovedlo. A nebo už mám od té doby jiná kritéria. Film se mi zdál místy přehnaný, místy nezajímavý. Nevtáhl mě a rozhodně jsem se nebála. Škoda. Snad málo Pennywise? Nevěrohodné herecké výkony? Těžko říct...

Thor: Ragnarok (2017)

Tohle už byla opravdu spíš komedie, než film o superhrdinech... Ze severské mytologie zůstala jen chatrná kostra. Hel by měla být Lokiho dcera, když už... Zasmála jsem se, ale příště prosím raději na vážnější notu. Jednu hvězdičku navíc za výtečně použitou Immigrant song k podkreslení finálního střetu.

Thor: Temný svět (2013)

Jsem překvapena mnohými výhradami... Pro mě tedy dramatický oblouk, postavy i jejich motivace fungují velice dobře. Konečně se dostáváme Lokimu trošku pod kůži a konečně se Thor vrátí k Jane dřív než za dva roky:-)... Jistě, není to žádný Bergman, od marvelovky očekávám zábavu a té se mi dostalo.

Scream Queens (2015) (seriál)

Mírně, ale jen mírně morbidní, plné poťouchle černého humoru ("Ty půjdeš první tati, a potom Pete"), hrátky s hororovými klišé, strašně nesympatické titulní Scream Queens, které ale nemůžete tak úplně nesnášet, protože jsou taky úžasně zábavné, jalový a narcističní rádoby alfasamci, jejichž IQ je na úrovni rostoucí trávy, ale bez nichž by to nebylo zdaleka tak zábavné - zkrátka, Ryan Murphy a spol. se vyřádili a přišli se seriálem, který mi dokonale padl do noty. Obsazení hororové královny Jamie Lee Curtis je skvělý tah - jakkoliv jsou její mladší kolegové a kolegyně zábavní, ona jasně vede.-) P.S.: Jak si tady čtu komentáře, zjišťuji, že někteří nepochopili, že se jedná o komedii/parodii. Takže, děti: není to horor. Je to komedie pro znalce hororů. Vážně. Fakticky že jo.

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Jak už psali jiní, oceňuju, že film je sice násilný, ale bez laciných nechutností. Na účinku to neubírá, spíš naopak. Některé scény - jako třeba krmení dědečka - jsou úžasně groteskní. A jak už psal Arthur Conan Doyle, groteskní je přestupeň hrůzostrašného. Marylin Burns se stala mou oblíbenou final girl.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Z mého subjektivního pohledu a když se mi to trochu rozleželo v hlavě - musím dát nejvyšší hodnocení. Za prvé proto, že jsem nedávno ohodnotila většinu dílů Noční můry v Elm street čtyřmi hvězdičkami (a uvědomuju si, že mé podivné zaujetí postavou Freddyho Kruegera to ovlivnilo víc, než by bylo zdrávo), za druhé proto, že jak tvůrci pracovali s postavami, silou, fiktivním univerzem... zkrátka, bylo to výborné.

Noční můra v Elm Street (2010)

Objektivně vzato to nebyl špatný film... Až na to, že nový slizký pedofilní Freddy je jen chabý odvar zabijáka z původní série. Až na to, že hrdinové jsou značně neschopnější než byla ať už Nancy, nebo vlastně kdokoliv v původní řadě. Vytratila se určitá snová poetika, kterou Noční můra navzdory vysokému počtu úmrtí v prvním dílu měla. Freddymu sice vložili do úst skoro stejné hlášky, ale díky naprosto jinému kontextu vůbec nepůsobí hravě, ale spíš odporně a činí z Freddyho dost odpudivou postavu. Což je vlastně u většiny hororových padouchů kýžený efekt, ale s Kruegerem se divák u těch vražd mohl dřív i trochu zasmát. Když o tom tak uvažuju, přitažlivost Freddyho Kruegera jako hororového antagonisty spočívá v tom, že je sice velmi děsivý a skoro neporazitelný, ale přestože své oběti rozhodně nezabíjí bezbolestně, není zdaleka tak brutální, jak by mohl být padouch s jeho možnostmi. Žádné vivsekce zaživa, žádné vyřezávání orgánů za plného vědomí majitele, jako měl ve zvyku například Hannibal Lecter. Freddy Krueger byl zlo, ale docela přijatelné zlo (navíc s určitou elegancí a vtipem). Ale tato jeho verze pojatá naprosto špatně.

Freddy versus Jason (2003)

No, upřímně: ve svém přirozeném prostředí Freddy nemá konkurenci. Má šarm, uměleckou kreativitu, skvělé hlášky a neotřelý módní styl... Jason je v podstatě jen tupá, nezastavitelná síla. Takže dokonce ani když je Krueger násilně vyrvaný ze své snové kotelny na břeh Crystal lake, uhraje s ním Jason nanejvýš plichtu... A to ještě s unfér pomocí dvou smrtelníků. Slušné tři hvězdičky. Škoda, že Englund si svou nejslavnější roli po účasti v tomto snímku už nikdy nezopakoval. ...a Freddy měl vyhrát!

Freddyho smrt - Poslední noční můra (1991)

Asi půjdu proti proudu, ale mě se to dost líbilo. Ujeté, přes čáru, občas neskutečná prdel, občas i strašidelné - prostě noční můra, jak ji máme rádi.