Spectre (2015)

Zatím nejlepší výkon Craiga coby Bonda. Celé ladění filmu je příjemně old-schoolové. Skvěle jsem se bavila a žádného nípání se ve vlastním nitru jsem si nevšimla; naopak nikdy se mi nezdál Craigův Bond tak svižný a schopný jako špion, jednající na vlastní pěst.,

Dr. No (1962)

Marná sláva, Connerymu nesahají ostatní Bondové ani po paty. Měl eleganci i živočišnost, byl věrohodný v bojových scénách i ve smokingu. Film jako takový není nijak mimořádný. Některé scény působí skoro úsměvně - podmořské sídlo dr. No, "osahávání" hrdinova těla prostřednictvím tarantule, dekontaminční sprchy... Ale každá série musela někde začít a já jsem díky šarmu hlavního hrdiny ochotna odpustit dějové nedostatky.

Poslední nás zachrání (2015)

Je to mnohem víc komedie než horor. Ale já se dobře pobavila a děj druhého dílu by mě rozhodně zajímal:-) Když je dvojka mnohem lepší než jednička...

Grave Encounters (2011)

Fajn horůrek o bandě nevěřících pseudolovců duchů, kteří ke svému vlastnímu překvapení na skutečná strašidla narazí. Pěkný přerod vysmátých pozérů na lidi s trochu napnutý nervy po totálně vyděšené jedince. Líbil se mi značně pochmurný závěr, který navíc na rozdíl od většiny moderních hororů nabídl i jakési vysvětlení. Jen proto, že má televizní štáb sebou kamery, nemusí se jednat o subžánr found footage - kdyby tam nebyly, výsledek by byl prakticky stejný. Zkrátka stará dobrá vyvražďovačka ve strašidelném domě.

Pod zemí (2014)

Pod zemí dost možná není strašidelné v tom pravém slova smyslu, je to spíš než horor ponurý příběh o jednom nevydařeném (nebo vydařeném?) hledání archeologického superúlovku. Ale právě proto, že se neobjevují obvyklé propriety dnešních hororů, a protože má cosi jako myšlenku, se mi tak líbil. Není to film, u kterého mám chuť si rozsvítit, ale jeho atmosféra se mi tak dostala pod kůži, že bych se nejraději do té Paříže rozjela sama. Nebo aspoň do Jihlavy...

Klub rváčů (1999)

Klub rváčů je tak slavný film, který se stal měřítkem kvality jiných, že jeho pointu nemůžete neznat. Přesto je tak dobře natočen, že jsem si ráda počkala, jak to s tím Tylerem vlastně bylo. Ze dvojice herců je sice slavnější Brad Pitt, který byl v době vzniku na vrcholu své popularity, ale pod kůži se mi mnohem víc dostal ztrápený a vyšinutý vypravěč Edwarda Nortona. On ty nejednoznačné týpky opravdu umí. Pitt není špatný herec, ale na první ligu nemá. Příběh samotný je ve svém konci možná malinko nepravděpodobný, ale myslím, že Fincherům umělecký záměr nebyl vyprávět realistické drama, jako spíš vyslovit určité myšlenky a vytvořit určitou náladu. A to se mu povedlo.

Slečna od vody (1959)

Děj je prostinký. Mladá dívka se v parném letním dni marně snaží nastoupit do tramvaje, až jí to přestane bavit a vyrazí z Palackého nábřeží do Modřan,kde máme možnost vidět dobovou plážovou módu různých stylů a ještě přírodní okolí Vltavy v Modřanech - bez cyklostezek a golfových hřišť. Je to pěkné, čiší s toho letní pohoda, snad jen ta romantická linka působí trochu úsměvně. Dala bych za tři, ale vzhledem k tomu, že místa děje znám důvěrně, zvyšuji na čtyři.

Paranormal Activity (2007)

Několik znepokojivých záběrů tam bylo, ale strašně mi vadilo chování toho páru. Ona byla od začátku nesympatická, on si snad myslel, že na ducha párkrát zařve a bude pokoj? Tedy nevím, ale pokud se vám v domě dějí divné věci, které na vás dokonce fyzicky útočí, každý normální člověk by vypadl dřív, než řekneš exorcista. A když hlavní postavy nelitujete, ale neopak jim tu smrt škodolibě přejete, je jasné, že film jako horor nefunguje.

Requiem pro panenku (1991)

Kašlu na to, že se děj filmu dost odchyluje od reálného příběhu. Pro mě jeden z nejsilnějších filmových zážitků mého mládí. Říkám si, jestli by něco takového mohlo vzniknout dnes, kdy se točí instatní "pohodové" filmečky bez přidané hodnoty. Naprosto úžasná a ještě neokoukaná Geislerová, stejně dobrá Hrzánová, a ústřední hudební motiv se mi trvale zaryl do mozku.

Tři bratři (2014)

Pohádka pro dnešní uspěchanou dobu, kdy se v rámci jednoho filmu stihnou zrychleně odvyprávět tři známé příběhy. Škoda, že se Svěráci radši pořádně nesoustředili na jakýkoliv z nich a nenatočili nám novou pohádkovou klasiku. Ona ani ta Popelka s Libuškou nebyla první zfilmovanou Popelkou na světě... Ale co, bratři jsou sympaťáci, princezny (nebo spíš princezna a většina ženských hrdinek) půvabné, a k tomu cválá Vojta Dyk na bílém koni zasněženou krajinou - těch 90 minut se dá přežít:-)