500 dní se Summer (2009)

Široko daleko nejpravdivější film o výšinách i nížinách lásky. Mám pocit, že ať napíšu cokoliv, budu jen opakovat to, co tu už bylo řečeno. Všichni jsme to zažili a nikdo se nepoučil a ani nepoučí... Jen dodám: nikdo ještě nezmínil dvojici Tomových kamarádů: McKenzie byl k zulíbání, držkatý Paul spíš na facku, ale dohromady tvořili opravdu úžasné křoví.

Chirurgové (2005) (seriál)

Hodnocení je pro první a druhou sérii: Jestli Grey´s Anatomy něco opravdu umí, tak je to vystupňovat napětí. V zásadě sice využívá ty nejprvoplánovější triky(všechno to střílení na chirurgy a výbuchy a podobné katastrofy, co se vždycky týkají někoho z týmu; pochybuji, že v nemocnici je takové vzrůšo) a bez toho technického zpracování by to byla jen obyčejná telenovela, ale co... takhle to bere dech. Zajímavější, než ER, skvělé obsazení(pořád se nemůžu rozhodnout, koho mám nejradši, nebo spíš jestli je tam někdo, kdo je mi nesympatický ;), parádní soundtrack... Tenhle seriál je droga. Nemůžu se dočkat dalších dílů a doufám, že si tu kvalitu udrží.

Normal (2009)

,,Rodí se zrůdy, nebo je vytváříme?" Fascinující studie zla v jeho samé prapodstatě. Hodně jsem se bála, že půjde jen o plytkou hloupost s hezkým obalem, ale byla jsem příjemně překvapena, kam až film nakonec zašel. Příběh byl v zásadě jednoduchý, to ano, ale kladl otázky velmi palčivé a podle mě velmi důležité. Poslelství je jasné: Máme to v sobě všichni. Záleží jen na tom, jak dobře jsme schopni to ovládat. Co se týče vizuálu, musím souhlasit s Tetsuem, několikrát mě napadlo slovo Impresionismus. Kontrast založený na komplementárních barvách, rozházená, často téměř rušivá kompozice(v mnoha případech působící jako protiklad některým až nepřirozeně souměrným záběrům), rozostření obrazu... dává to tušit, že filmaři s formou snímku pracovali trochu jinak, než Amerika, která v tomto stylu natočí každý druhý film, protože červená, černá a bílá jdou hezky k sobě... Hudba byla perfektní a výborně podtrhávala celkový dojem. Celkově velmi příjemné překvapení. Skoro se mi nechce věřit, že tohle natočili Češi... P.S.: Brutalita ve filmu byla příšerná, ale myslím, že v kontextu s celým filmem... MĚLA být příšerná. Protože v okamžiku, kdy na nás takové věci přestanou působit, je konec.

Ďáblova lest (2009) (seriál)

Slušné, ale ten konec to pohřbil. Každopádně lepší nadprůměr. Filtry nepůsobily zdaleka tak šíleně jako v Kriminálce Anděl, herci skvělí(Geislerová by měla hrát policistky častěji), jen kdyby scénáristé vymysleli uvěřitelné racionální vysvětlení, bylo by za víc. Takhle jsou to horší čtyři.

Myšlenky zločince (2005) (seriál)

Seriálová guilty pleasure, i když zjišťuji, že čím dál víc lidí z mého okolí tento seriál sleduje... Okrajový CBS mainstream, který na rozdíl od svých slavnějších bratříčků(všechny tři Kriminálky) nemá tak velkou fanouškovskou základnu, což je pravděpodobně zapříčiněno tím, že se od výše zmíněných dost odlišuje. Stavba seriálu je poněkud jiná: 80% stopáže se skládá ze samotného profilování, sbírání střípků a probíhá většinou velmi klidně. Veškerá akce se pak soustředí do posledních cca deseti minut, kdy dojde k odhalení a dopadení pachatele. Profilování je návrat k trochu starosvětštějšímu způsobu vyšetřování, vyšetřovatelé až na výjimky nepoužívají žádné vychytané hračičky, a v zásadě to není takové vzrůšo, jako jiné seriály. U složení týmu se může zpočátku zdát, že tvůrci trochu přestřelili(excentrická Garcia, geniální Reid), ale když přistoupíte na jejich hru, můžete se docela slušně bavit. Chemie mezi herci funguje na jedničku, postavy se vyvíjí(Hotch, JJ a hlavně Reid, který z neustále usměrňovaného dětského génia první řady dospěl v naprosto samostatného a plnohodnotného člena týmu) a osobně si myslím, že právě postavy jsou spolu s profilováním nejsilnější stránkou seriálu. Obsazení je skvělé. Pro příklad: Mandy Patinkin, který konečně ukázal nějaké charisma a napravil si tak reputaci po fiasku jménem Chicago Hope. Matthew Gray Gubler, kterého obdivuji nejen jako herce a moc pěkného chlapa, ale i jako všestranně nadaného umělce. A konečně Thomas Gibson, jehož Hotch se pro mě stal prototypem federála. Neznám jeho minulost z Dharma a Greg, ale musím říct, že jeho Aarona Hotchnera naprosto zbožňuji ;) Jak už řekl rscott: na plný počet to není, protože kvalita dílů dost kolísá, takže projednou umírním své sklony k nadhodnocování a dám 4*. Ale jsou to silné subjektivní čtyři hvězdy ;) P.S. Myšlenky jsou jeden z těch seriálů, kterým český dabing opravdu OPRAVDU škodí. Takže pokud máte možnost, zvolte originál, protože dabing to degraduje tak o dvě hvězdy.

Kriminálka Miami (2002) (seriál)

Narozdíl od Las Vegas se na tuhle odnož CSI podívám víceméně jen kvůli případům samotným. Technicky je to skvělé, lokace jsou atraktivní(i když mi občas přijdou trochu ,,přebarvené"), případy zajímavé, ale má to jedno veliké mínus: vyšetřovatelé mě jako charaktery nechávají naprosto chladnou. Chybí tomu ta duše, kterou Las Vegas dává Grissom a jeho tým.

Macross Frontier (2007) (seriál)

Luxusní animace, hudba Yoko Kanno a milostný trojúhelník zabalený do akčně-scifisního hávu. Mecha sice nejsou můj šálek čaje a myšlenka ,,písní proti zlým mimozemšťanům" byla dost padlá na hlavu, ale jako celek se mi to líbilo. Ne tak moc, abych to musela vidět znovu, ale líbilo. Něco mezi 3* a 4*(spíš k těm třem)

Milionářská bydlení (2004) (seriál)

Náhodou jsem na tento pořad narazila... a už se neodtrhla. Bydlení v Moskvě a okolí je neuvěřitelné. Celou dobu jsem si říkala, že pro toho agenta, evidentně člověka s příslušným vzdělání, to musí být docela utrpení... Kopie carského paláce? Panebože... :D

Wolf's Rain (2003) (seriál)

Zimní anime. To je vše, co mohu říct na svou obhajobu, poté, co jsem tento skvost uprostřed minulého parného léta odložila s tím, že mě to nějak nebere. Teď uhodily mrazy, začal padat sníh, noci přichází brzy a já zvládla Wolf´s rain za dva dny. Nádhera. Naprosto úchvatné. Nádherná kresba, krásně tragický příběh, skvělé postavy... a hudba! OSTčko mám v mp3jce už od toho minulého léta. Yoko Kanno je geniální a její hudba dokáže nádherně podtrhnout scénu, dobarvit atmosféru a nebo vás prostě jen dostat do kolen při samotném poslechu bez obrázků.Hmmm... Mám nějak málo hvězdiček. ***** za seriál + ***** za hudbu. P.S. Ty opakovací díly jsem prostě přeskočila ;)