Anatomie pádu (2023)

[KVIFF 2023] Velká síla. Film, kde už pak nejde ani o nějakou záhadu, ale prohloubení lidské mysli a o tom, kam až jsme schopni zajít. Mrazivé, neuvěřitelná Sandra Hüller, komplexní postavy se svými příhodami a linkami. Finále asi až moc spletité, ale velice hutné. Jeden z hajlajtů.

Red Rooms (2023)

[KVIFF 2023] Artová drtička, která kombinuje menší artovou neakčnost a uměleckou hodnotu. V něčem otravně mrazivé a silné. V nějaké fázi asi moc nečitelné, ale i tak silné.

Hypnóza (2023)

[KVIFF 2023] Další ze série skandinávských lehkých filmů, které prohlubují nějaké lidské podstaty, jsou v něčem prosté, pomalé a někdy těžko na čtení. Pro změnu v něčem i vtipné a úderné. Takový minimalismus. Je to dost podobný případ jako Nejhorší člověk na světě, který byl za mě v něčem dost chaotický a zcestný. Zde ten otisk také cítím, ale trochu jinak. Trochu lépe.

Pornomelancholie (2022)

[KVIFF 2023]  Snaha o něco. Je zajímavé, že film je vedený jako dokument. V tom případě jsem přestal chápat pojem dokument. Případně i film. Epizoda ze života pornoherce, která nemá moc žádný motiv ani závěr.

Citlivý člověk (2023)

[KVIFF 2023] Hodně ambiciózní film. Už tím, že je tak nekonkrétní až surrealistický, že to jde tvrdě mimo mě. Vždy, když jsem si myslel, že se chytám, tak to šlo do kopru. Silná bláznivina, která mě moc nedokázala oslovit. Docela čekaně.

Úsvit (2023)

[KVIFF 2023] Češi vrací úder. Film z minulosti. Takový, který je strašně obrazově vymazlený až běda a navíc má pointu i do dnešní doby. Je fakt, že nějaké střihy jsou docela zvláštní, film působí trhaně. Königův výkon občas zvláštní. Křenková pro změnu přesně doplňuje různé situace. Konfrontace s Issovou docela zajímavá, ale nešťastná, že poselství za tím je spíše negativní. Osobně vzato hodně povedený český film, který by mohl a měl rezonovat. Jen občas trochu až moc na sílu působila lokalizace textů na angličtinu.

Imago (2023)

[KVIFF 2023] Polsko letos pouze jednou na KVIFF. Velká škoda. Tento film byl kupodivu svým stylem a pojetím nejvíce inspirativní pro moje osobní práce, ale podobně jako u mnoha, film postupně ztrácí dech. Do nějaká části se svatbou hezky vše klape, ale pak už film nemá takovou sílu.

Protivník (2023)

[KVIFF 2023] Trochu schizo. Film by měl jasný spád a docela silný příběh, kdyby se zbytečně nerozdvojoval na několik kolejí a nemlžil. Když se do toho až moc začalo míchat orientace a neorientace, tak to začalo ztrácet drive. Až neuvěřitelně zbytečné zahozené.

Královnin gambit (2023)

[KVIFF 2023] S láskou film ještě někdy uvidím. Ke konci nešlo nic a usnul jsem. Bohužel bych řekl, že pokud finále nebylo nijak extra strhující, tak nejde o nijaký extra dobrý historický příběh.

Infinity Pool (2023)

[KVIFF 2023] Atmosféra - zajímavá. Počáteční styl dobrý. Pak už se to rozjede hodně tvrdě. Ze sekce bizárů jsem spíš pro něco ve stylu právě Karaoke Blues. Zde jsem se stejně jako bavil, tak byl i znechucen. Zvláštní kombinace. Hlavní outcome je zajímavost, že Skarsgård se hlasem i mimikou strašně podobá fotrovi. Zajímavá reklama na Hrvatsko.