• Romantický

Láska je láska (2012)

Už dlouho se mi takhle nelíbil český film. Je milý, sympaticky optimistický, hřejivý. Jsem ráda, že konečně někdo nemá za potřebí točit svoji výpověď o normalizaci, případně pod názvem "tragikomedie ze současnosti" ukrývat stokrát viděnou nudu s pár dokola se opakujícími herci, kdy nakonec nevíte, co zrovna sledujete. Zde je až na Vetchého se Stašovou (tím ovšem nijak nezpochybňuji jejich herecký um) příjemný pohled na neokoukané tváře vesměs opravdu talentovaných herců, které jako třešničky na dortu jistí Eliška Balzerová a Petr Nárožný. Trochu jsem se bála, do čeho může tenhle film sklouznout, kdy řeší problémy hned dvou menšin a pak ještě handicapovaných, ale režisér, scenárista i všichni ostatní nějak dokázali vtisknout celku identitu, opravdovost a výsledkem je film, který rozhodně není hloupou anekdotou nebo karikaturou. Určitě všem doporučuji.

Hrůza v Connecticutu 2: Duch Georgie (2013)

Sice nevím co mají severoamerický Connecticut a jižanská Georgia něco společného. Ani jsem bohužel neviděla první díl (ale byla jsem ujištěna, že na něj "2" nenavazuje). Je to z prostého důvodu, že jako snadno vylekatelný člověk nemůžu koukat na horory sama a vždy čekám na nějakou soucitnou a dobrou duši, která se podívá se mnou, a i pak kolikrát přes clonítko nekoukám, pokud začne být hudba příliš děsuplná, připadně optimistická. Pro podobně postižené jedince, kteří se rádi bojí, ale zároveň se snadno vystraší, se nebojím dát filmu 4 hvězdičky, co se týče děsuplné a strašidelné atmosféry. Protože tyhle hvězdičky za strach, mrazení a husí kůži jsou asi u hororu nejsměrodatnější. Samozřejmě pokud by to člověk pitval, asi by našel mouchy, ale já osobně jsem na to neměla ani pomyšlení. Možná bych jen zkrátila obě scény s hledáním dívky, které byly trochu zdlouhavé. Neznámí herci jsou zcela poplatní tomu, že v hlavní roli je vlastně ZLO, i když Heidi se mi zdála celkem přesvědčivá. Pointu jsem uhodla dopředu, překvapení se tedy nekonalo, ale určitě povedený horor.

Lovelace: Pravdivá zpověď královny porna (2013)

Průměrně natočené, s minimem zapamatovatelných scén či hereckých výkonů. Ano, Amanda hraje naivky dobře, v posledních scénách, kdy o své porno kariéře jako Linda vypráví je hůř autentická a hodně jejímu výkonu pomáhá namaskování (a také délka, kterou takto stráví). Přesto mi film díky příznivé stopáži víceméně svižně uběhl, je fajn, že ne vždy autoři za každou cenu chtějí dodržet dnes "moderní" dvouhodinovou délku, protože to kolikrát snímku ublíží. Bohužel musím z průměru ubrat kvůli "happyendu", zejména, co se týče Lindina vztahu s matkou, SPOILER, ve stylu, nedovolila jsi mi se vrátit domů, i když jsem tě prosila, musela jsem poslouchat svého psychopatického manžela/pasáka a nechat se od něj mlátit, ale teď už vím, žes to tak nemyslela, kdyžs mě viděla mluvit v televizní show. To už na mě bylo trochu moc a vlastně mi to zkazilo celý zážitek z filmu. KONEC SPOILERU Neříkám, že tenhle film je úplná ztráta času, vlastně je to docela zajímavá exkurze do sedmdesátých let (ale rozhodně ne do pornoprůmyslu, český podtitulek může být zavádějící), je to spíš ono neurazí-nenadchne.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Docela nervydrásající, vypjatý komorní snímek. Filmy, které se zabývají holocaustem či tábory většinou nemusím, ale tenhle mě chytil od prvního okamžiku. Moc pěkně obrazově pojatý, líbily se mi kostýmy i herecké výkony, jedno s druhým dávaly dohromady ucelenou podívanou. Dětští představitelé rolí mi přišli věrohodní a sympatičtí, nejen ústřední dvojice, ale také "pravá německá dívka" Gretel (sestra hlavního hrdiny), která při lekcích dějepisu vstřebává ideologii vůdce, jsou uvěřitelní. Některé okamžiky mi způsobily mrazení - jako u dokumentu o pracovních táborech, který Bruno tajně zhlédne. Naivní víra, že jeho otec je správný voják, ne ten, co bere lidem šaty. Dlouho spíše tušená pravda, jak se to má s velitelovou matkou. Bohužel některé dějové zvraty (a podle mě sem patří i ten zásadní finálový) jsou trochu neohrabané a nepříliš dobře zapadají do plynutí příběhu. Proto 4 hvězdy.

Oktoberfest (2006)

Příjemná komedie, u které mi nevadila ani občas košilatý a obhroublý humor, naopak jsem se od srdce zasmála. Možná to citlivějším povahám nepřijde vtipné, ale pokud se chcete trochu nekorektně pobavit, mohlo by to s tímhle filmem vyjít. Nebudu rozebírat karikaturu Němců nebo nesmyslné popíjení na plný úvazek. Prostě se nad tím filmem příliš nezamýšlím, ale jako zábava na večer či odpoledne to celkem ujde

Lásky čas (2013)

Napadá mě jediné: obrovské zklamání. Mám ráda romantické filmy a ty Richarda Curtise zvlášť, tak jsem se na jeho nový autorský film moc těšila. I kvůli Gleesonovi, který se mi líbí a je mi sympatický. Jenže... Začíná to tedy slibně: hezké exteriéry, mile zvláštní rodinka, zakřiknutý plachý mladík. Brzy následuje odhalení rodinné schopnosti, která tvoří hlavní zápletku. Kluk se vrátí napravit jeden okamžik, pak dále okouzlit lásku svého života, což mu nevyjde...a bohužel to nudí. Nečekala jsem záchvaty smíchu a co do poetiky jsem až tak zklamaná nebyla, ale je to prostě rozvláčné, nijaké, nezajímavé. Neměla jsem vůbec náladu to dokoukat a po půlhodině film vypla. Zatím zklamání roku.

Válka nevěst (2009)

Anne Hathaway už dokázala, že umí hrát, a to i hezké a milé dívky jako Ella Enchanted, nicméně zde je velmi slabý příběh. Nechápu, co Američané mají s těmi grandiózními filmovými svatbami, kdy za ni utratí skoro tolik, co za malý byt, jen aby tam mohl být altánek, jezírko, superhotel atd. Dejme tomu, že to patří k jejich tradici, stejně jako povinné tleskání úplně cizích lidí, když konečně hrdina dostihne svou milou. Takže tu bohužel dvě hlavní hvězdy nemají o co opřít svoje postavy - jsou nemastné neslané a podle situace se buď kouzelně smějí, nebo se štěkají a dělají si naschvály na úrovni Sám doma (modré vlasy mě pobavily, asi je to nejsilnější vzpomínka na film). Navíc, pokud je nejvýraznějším povahovým rysem hrdinek jejich rozdílnost, pak mám dojem, že by ta slabší ve vztahu prostě ustoupila, a nezačala jednat stejně dominantně. Konec pak svým twistem do toho nezapadá. Máme se všichni rádi, a basta. A ještě, sice chápu, že film sleduje vztah Anne a Kate, ale přece jen, je o svatbě(!), a ti mužští protagonisté by neměli být jen do počtu.

Holky na tahu (2012) odpad!

Neuvěřitelně blbý film, což jsem vzhledem k obsazení i slibné výchozí situaci opravdu nečekala. Není to vůbec legrace, spíš mi bylo trapně, i za herečky, jaké hlouposti jim scénář předepisuje. Filmu chybí jediná sympatická postava, vůbec se na to nedalo dívat, vypla jsem to po 15 minutách - neobstojí to ani jako "kulisa" k vaření či domácím pracím, ke kterým si většinou pouštím nějaké odlehčené, někdy i slabší komedie.

Labutí princezna (1994)

Pěkná pohádka. Je tu napětí (pro ty menší, mladší), láska, hezké písničky a vtipná zvířátka.

Viktorie a Albert (2001) (TV film)

Moc pěkný film, na TV i celkem slušná výprava. Takový exkurz do historie, zvlášť pro ty, co se o ni nikdy moc nezajímali jako já. Takže sice nevím, jestli se vše shoduje s pravdou, ale každopádně jsem se dozvěděla hodně o královně Viktorii a o tomto období britské historie.