• Krátkometrážní

Tetsuo (1989)

Jeden z najdivnejších filmov, aké som kedy videl, pri ktorom ma napadajú iba dve možnosti ohodnotenia: nula a 100. Mňa to dostalo originalitou (môžem bez váhania povedať, že erekcia takýmto spôsobom vo filme použitá ešte nebola) a šialeným čiernobielym spracovaním. Keď ale od filmu potrebujete hlavne dej a vadí vám surealizmus (vo veľkom množstve), vypnite to radšej už cez úvodné titulky.

Povídky z New Yorku (1989)

Coppollova poviedka “Život bez Zoe" - 60%, Allenov "Oidipus dnes" - 60%. Ale Scorseseho "Lekcia" je geniálna. Nick Nolte hrá najlepšie jak dokáže, úžasná kamera, hudba... 100%. Taká škoda, že z toho nevznikol celovečerný film.

Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec (1989)

Gambonov Albert Spica sa s prehľadom radí medzi najodpornejšie zrúdy filmovej histórie a každý ho musí zákonite nenávideť. Mal byť oscar preňho a za Nymanovu nadpozemskú hudbu. Výtvarná stránka tiež super, že ani nevnímate tie prvoplánové nechutnosti a jak je väčšina postáv plocho napísaná. Môj prvý Greenway a vo výsledku som spokojný. Nerozmýšlať, vnímať hudbu a obrazy.

Všichni říkají: Miluji tě (1996)

Z Allenových filmov jeden z tých z najväčšou koncentráciou slávnych hercov. Poteší hlavne rozkošná (vtedy 21-ročná) Drew Barrymore a výborný Tim Roth. Muzikál Woodymu až tak nesadol, ale má to pár skvelých miest. Najviac sa mi páčilo, ako “nevtieravo” dokáže Allen ľuďom vnucovať svoje politické názory. Republikáni sú mozgová príhoda americkej spoločnosti. :)

Happy Birthday (2001)

Krátky film, ktorý je súčasťou poviedkového "On the Edge.” V podstate brak, ale hlavne vďaka hlavnej predstaviteľke (a plejáde hereckých hviezd v pozadí) sa nato fakt dobre pozerá.

Proměna (2009)

Monica Bellucci a Sophie Marceau konečne v jednom filme. Bohužiaľ vo veľmi slabom, umelecky sa tváriacom akože horore, kde väčšinu času neviete, čo sa vlastne deje a keď konečne príde pointa, je to jedno veľké sklamanie. Premárnená príležitosť, ktorá sa už nebude opakovať.

Logorama (2009)

Panáčik Haribo na návšteve zoo dráždi leva MGM slovami "little pussy.” Neďaleko odtiaľ zoberie Ronald McDonald rukojemníkov a jediní, kto ho môžu zastaviť, sú zástupcovia zákona značky Michelin. Viac nenapíšem, lebo nechcem spoilerovať, ale hlavne ten vesmír bol úplne dokonalý. Neviem si predstaviť, kto niečo takéto dokáže vymyslieť, ale má všetok môj rešpekt. Ps: Aj vám ten záver pripomenul Dr. Divnolásku?

Na hraně (2001) (TV film)

Tento film sa oplatí vidieť iba kvôli poviedke "Happy Birthday" (Helen Mirren). Sydney Tamiia Poitier je krásna a úloha jej sadne, má to peknú béčkovú atmosféru a príjemne aa nato pozerá. Ďalšie dve poviedky sú na tom o poznanie horšie a dohromady to nedrží ani najmenej. Happy Birthday- 70%, Reaching Normal - 40%, The Other Side - 40%.

Funny Games USA (2007)

Výborne zahrané, originálne, depresívne a brutálne. 75%, ale nikdy nepochopím, prečo je to natočené tak, ako to natočené je. Respektíve aký má zmysel točiť filmy takýmto spôsobom. A áno, chápem ten názov.

Jeden musí z kola ven (2011)

Asi najreálnejší film, aký som v danom žánri (a s ním súvisejúcich žánroch) videl. Výrazne neamerická réžia, brilantné dialógy a scenár hodný oscara.