• Thriller

Sobík (2024) (seriál)

Název Sobík a zařazení žánrů Drama/Životopisný- Nenapadá mě aktuálně nic méně atraktivnějšího než tohle. Dal jsem okamžitý PASS znělo to jak Father či Země Nomádů v seriálové verzi. NAH THANKS! Ale tohle teda kurevsky klame tělem. Ne ne ne tohle není žádný ukecaný Drama pro intelektuální sráče, tady okamžitě přidávám Tagy! Stalking Thriller, True Crime a přidavná jména jako- Pervérzní, Zvrácený, Neskutečný, Nátlakový, Sžírající, Depresivní,Náročný,Nepříjemný, Traumatický,Znepokojivý a Emocionálně psychologický MASAKR!!!! Hned to zní a vypadá zajímavěji no ne?? ! :D Celé je to dle skutečných událostí a je až neuvěřitelné jaké peklo si hlavní hrdina prožívá a že s tím vlastně nemůže pořádně nic dělat. Za život se potkává opravdu jen s divnými lidmi. Na jednu stranu je to chudák, na druhou stranu si za některé věci může sám. Vrcholem pro mne byl díl číslo 4- Experimentování s různými drogami a zneužívání chlapem TPČO! Finální proslov na Stagi o svém životě před všemi měl sílu i hloubku. Tohle prostě zažít nechceš. Velké překvapení roku, které přišlo tam, kde jsem jej rozhodně nečekal. Zvedám nakonec na plný kotel, protože tohle ve mně bude chvíli ještě rezonovat. 85%

Exhuma (2024)

Jížní Korea at its BEST! Korea ovládá většinu filmových subžánrů na světové úrovni, akorát s horory to zatím není úplná špička, ale za mne jde snad o nejlepší korejský Horor, co jsem kdy viděl ( Letošní TOP 10 je jistá!). Jde o film, který si diváka získá hned od začátku, vyloženě chytne za koule a nepustí, je velmi důležité si získat divákovou pozornost velmi brzy a neztratit ji ani jednou v průběhu celého filmu. Exhuma má velmi originální námět. Velmi bohatou rodinu trápí série paranormálních jevů a tak povolají dva zkušené šamany, aby jim pomohli a ti zjistí, že kletbu může rozvrátit přemístění hrobu jejich předka a na pomoc si vezmou zkušeného korejského veterána Choi-MIn Sika, který je na tuhle práci největší expert. Jenže od začátku mu něco nesedí. Půda je prokletá, všude se to hemží liškama a ve vzduchu je cítit smrt a jak se ukáže vykopání staré rakve bude mít fatální následky. Režijně a technicky je to žánrový masterpiece, opravdu celý film vypadá vizuálně skvostně, má velmi dobré dialogy, skvělé herecké výkony, promakaný děj, kde nechybí zajímavé zvraty, jde zkrátka o velmi ambiciózní podívanou, která v hororech rozhodně není běžná. To, co povstane z Hrobu je vyloženě MASAKR!! (Jeden z nejlepších záporáků na hororovém poli za hodně dlouhou dobu!) To propojení s Japonskou historií je vyloženě skvostné. Film má překvapivě i velmi dobré tempo, jde se z jedné atmosféricky děsivé scény do druhé, celé je to okořeněné korejským folklórem, místními kletbami, řádným mysticismem a rituály ( Ten jeden rituál s prasaty byl opravdu úžasný), četl jsem, že povolali opravdové šamany, aby rituál byl, co nejautentičtější!! Neskutečná pecka, která strhne vizuálem, atmosférou, dějem, zvraty, hercemi i celkovým pojetím. Užíval jsem si to neskutečně. 9/10.

Havěť (2023)

Sebastian Vaníček a jeho okamžitý ticket do Áčkové hororové ligy. EvilPhoEniX jde rozdávat ceny, protože tady se píší dějiny. Vaníček tedy natočil Debut Snů ( přesně po vzoru nedávně úspěšných debutantů Eggers,Peele,Aster,Cregger) nejlepší pavoučí horor všech dob ( je docela vtipné ,že předchozí král je už 30 let starý a zdravím Arachnofobii) odstartoval letošní French wave a zároveň natočil nejlepší horor roku lepší ocenění na start si přát nikdo nemůže. To, že Vermines v závěru roku sesadí Alien a Nosferatu je druhá věc, ale do té doby si piedestal užívat může vesele. A teď k filmu. Po dlouhé době jsem zažíval u hororu velmi nepříjemné pocity a jelikož duchové a démoni se mnou nedělají nic, tak pavouci jakožto Real Evil na mě efekt rozhodně měli. Potěší panelák francouzského Ghetta, které vyvolává samo o sobě zajímavou atmosféru, k postavám si sice divák moc vztah nevytvoří, ale to mi nevadilo. Řemeslně výborné a jakmile se to rozjede, tak je to opravdu Pavoučí atmosférické Peklo narvané Jump Scarema jak Drag me to Hell od Raimiho a cukal jsem se sebou slušně ( chválím i trefně zvolený hudební úder!). Je sice pravda, že jak pavouci byli menší, tak to bylo intenzivnější, ale i ti velcí měli něco do sebe- tam se povedlo CGI. Trochu to kazí závěr, kde jsem čekal větší masakr, hromadnej battle spiders vs cops utli na můj vkus docela rychle a celé to pak končí docela uspěchaně, klidně bych zvládl 20 minut navíc, ale to jsou menší vady na kráse filmu, který se rodí jednou podotýkám za 3 dekády !! :) Kdo to nedocení, je arogantní šmejd a nepřítel státu i mě. 9/10.

Sarinjaui Syopingmol (2024) (seriál)

Další velké seriálové překvapení letošního roku, které v závěru graduje takovým stylem, že jsem málem dostal infarkt. Seriál má velmi zajímavý příběh. Mladá teenagerka nedobrovolně zdědí po mrtvém strýci nelegální obchod se zbraněmi- ve kterém může obchodovat jen vybraná sorta lidí ( nájemní vrazi, čističi apod) a na její hlavu je vypsána odměna, tedy všichni tihle zákazníci obchodu jdou po ní a je z toho akční Home Invasion jak hovado. Trochu jsem se bál jak bude fungovat seriál, který se bude odehrávat v jednom domě, na který útočí banda magorů, ale naštěstí to funguje a nakonec to bylo i trochu jiné. FIlm má velmi netradiční vyprávění, kde skrz flashbacky vznikají dějové zvraty a dozvídáme se více o naší hlavní hrdince i jiných postavách, některé zvraty jsou super a rozhodně jde o dobře promyšlenou podívanou. Výborná je MInhye jakožto female assassinka, která mladou teenku chrání ( btw teenka ovládá muay thai i zbraně, takže také přiloží ruku k dílu). Prvních 5 dílů jsem byl spokojen s nadprůměrným seriálem,  ale od 6 dílu je to ukrutná MELA! Díl číslo 6 a 7 je čistě flashbackový, kde se dozvídáme background o zemřelém strejdovi, který byl mimochodem žoldák a to byl fakt akční masakr, zároveň se představí záporák- ukrutná nemilosrdná svině, který zabíjí nevinné pro potěšení ( dlouho jsem neviděl většího zmrda!) normálně jsem štěstím a nadšením řval a říkal jsem si, že kdyby celý seriál byl jen o něm, tak mě nejspíš odveze rychlá. Finále je opět slušná akční nálož, která uzavře všechny potřebné linie, servíruje nekompromisní akci i zvraty a dělá ze seriálu akční událost letošního roku. Samotná akce/choreografie je prvotřídní, je to přesně ten drsný, rychlý, brutální a kontaktní styl, díky kterému jsem JK začal milovat a hlavně tady snad každý vytahuje nůž, takže tu je minimálně 5 soubojů na nože, které si zaslouží místo na Youtube!! Milovník akce, skvělých příběhů a především milovník Korejské tvorby si tohle nemůže nechat ujít. Jííízda! 8.5/10.

Sarinjaui Syopingmol - Episode 6 (2024) (epizoda)

Flashback se žoldáky. Tak tohle bylo něco!! Představení ulta záporné chladné a nemilosrdné sviňě zabíjející nevinné pro radost a k tomu jeden z nejlepších duelů na nože, co jsem viděl. !!Slušně jsem si pořval.100%

První znamení: Přichází satan! (2024)

Nejlepší Religious horor vůbec, nejlepší prequel vůbec a letos bez debat nejlepší mainstream hororová žánrovka. Už to vypadalo, že všechny horory s jeptiškama jsou prokleté, protože máloco, se dokázalo vyšplhat alespoň na nadprůměr, ale tenhle prequel Omena je záblesk z čista jasna, který je především i skvělým filmem než jen obyčejným hororem. Má to nádherné dobové zasazení do Říma  70. let, to prostředí je opravdu velmi zásadní pro celý film, top řemeslo, úžasná hudba, perfektní herecké výkony, kde velkým objevem je Nell Tiger Free, která hraje úžasně a scéna s probuzením démona v těle je vyloženě oscar-worthy, bavil mě i samotný děj, který je dobře promyšlený, fungují zvraty ,kde ten zásadní je docela shocking, má to skvělou temnou atmošku a páradní erkové hororové sekvence. ten triple Suicide- seskok/upálení/oběšení- Dokonalost! dvě hodně nepříjemné autonehody ( dekapitace půlky těla- jsem vyloženě řval!!), jedna nechutně creepy vize zohavené jeptišky od popálenin. 2 šílené PORODY, které málem filmu vysloužili rating NC-17, no nářez, který  mi udělal velkou radost. Po delší době nepříjemné pocity z hororu. Mission accomplished bejbe. 85%

Fallout (2024) (seriál)

Nejsem hráč, ale tohle je postapo nátěr se všemi ingrediencemi, které v tomhle žánru miluji a sjel jsem to celé na jeden nádech. Na zemi vypukne jaderná apokalypsa a přeživší žijou v protiatomových bunkrech, které se nazývají Vault ( Čti SILO!) na povrchu je totiž radiace, banditi, ghoulové a mutanti. Hlavní hrdinka Ella Purnell se svým velkým kukučem je roztomilá a dá se s ní velmi sympatizovat, byť to není žádná akční mašina, o akci se tu převážně stará výborný Walton Goggins, který hraje ghoula a je to nejlepší postava seriálu, byť je to antihrdina. Má výborné hlášky, v akci je nekompromisní a všechny scény s ním patří k tomu nejlepšímu ( dokonce i ty flashbacky). Bavil mě i Maximus, ikdyž mě štvalo, že půlku seriálu běhá bez toho božího Warhammer armoru. Akce je hezky brutální a stylová, ikdyž v druhé půlce seriálu je jí o dost méně než bych chtěl a zvířecí mutanty tu všehovšudy dostanem jen dva, což je celkem škoda, ale vše to vynahazuje skvělý příběh narvaný zvraty,atmosférou,tajemnem i napětím. Scény z Vaultu ve mně hodně evokovalo Silo, má to výborné tempo, nikdy to nesklouzne v takové to zdlouhavé Drama, kde klouzalo Last of Us, tohle je prostě odlehčenější a bláznivější  i dostatečně zvrácené, ten svět mě bavilo prozkoumávat a v závěru z jistých dialogů o zničení konce světa slušně mrazí. Došlo i na akčnější finále, takže spokojenost. Trochu mne mrzelo i fakt, že z frakce Bratrstva jsme se toho příliš nedozvěděli, přitom se jevili velmi výživně. Season 2 chci hned! Chytlo mě to za koule řádně. Je teprve Duben a už teď by se dala poskládat seriálová TOP 10tka, takhle silný seriálový rok tu nebyl 10 let. 9/10.

Opičí muž (2024)

Nádhera." Najděte ho, než z NIkoho se stane Někdo!" První hutný akční nářez letošního roku od nezkušeného Dev Patela, který září jak herecky, tak režijně a přijít v dnešní době s takhle suverénním debutem, to chce mé uznání i poklonu. Ikdyž těch 5 hvězd není úplně čistých, tak s radostí je Monkey Manovi napálím, jde přece o můj nejoblíbenější žánr a film, který si rád budu pouštět s přáteli znova, takže why not ! V jádru je Monkey Man klasický Revenge akčňák, ale díky indickým reáliím a kultuře, má film velmi odlišný nádech a vlastně působí velmi svěže. Líbil se mi ten kontrast, kde v jedné scéně jsou slumy a naprostá chudoba a špína a o blok vedle jsou mrakodrapy, kde bohatí šmejdi dostávají koks místo jednohubek a píchají světové Miss. Akční scény jsou zde jen 3, ale jsou hezky dlouhé. První akční scéna trvá minimálně 20 minut a tam se Dev Patel ještě tolik rvát neumí, takže dostává i slušně na prdel. V půlce filmu se film trochu přepne do spirituálního indického módu, kde Patela čeká tréning a hezky ukážou Indii trochu z jiného směru, aby jsme se pak mohli podívat do Ringu,kde film připomene nejvíce sérii Ong bak a završí to ultra brutálním  dlouhým finále, které kombinuje Wicka i Raid. Finále je opět dlouhé, příjemně brutální, potěší dravá kamera ( Patel tu hezky střídá kamerové úhly ( ptačí perspektiva, first person kamera, kamera zblízka i z dálky) a líbí se mi, že se ve filmu prakticky nestřílí, ale vše se sází na ruce či bojové zbraně ( Došlo na mé oblíbené nože, ale také na vidličky a srpy!) a líbil se mi inovativní prvek raketových petard !! V závěru potěšili i indičtí assassini, kteří byli sakra cool no a ultimátní duel s bossem byl příjemnou třešničkou. Bavil jsem se výborně, vizuálně správně špinavé a dravé, akční scény jsou vymazlené, Patel má charisma na rozdávání a jak jsem už zmiňoval ta indická kultura filmu velmi sedí. Možná bych trochu přidal na Gore, toho tu ve výsledku je méně, než jsem chtěl, ale nad tím se povznesu. 85%

Šógun - Osmero hradeb (2024) (epizoda)

Gore na konci mě odpálilo do vesmíru!! To byla slast. Více takových scén. A zbytek je politicko- intrikářský masterpiece.

Gentlemani (2024) (seriál)

Guy Ritchie at its best ! Za mne teda ještě zábavnější a ucelenější zážitek než původní film, byť bez pořádných hereckých hvězd, ale je to londýnská Gangsterka jak Řemen! Sympatický Theo James po smrti otce zdědí drogové impérium s bohatsvím i s jeho problémy, které bude muset řešit a většinu problémů způsobí jeho ztřeštěný bratr Daniel Ings. Vedle Thea zde kraluje Kaya Scodelario, na kterou se nejen výborně kouká, ale má i skvěle napsanou postavu. Ritchie sice mohl přitlačit na pilu, co se týče akce a násilí, toho tu ve výsledku dostanem poměrně málo, ale vynahrazuje to vybroušenými i vtipnými dialogy, Tarantinovskými zvraty, skvělým tempem, cool postavami ( každá nová postava na scéně je TOP) a sympatickou atmosférou, kde jsem opravdu celou sérii zhltl na jeden nádech bez mrknutí oka, tak moc mě to bavilo. Máme teprve Březen a už teď je tu minimálně 5 adeptů na seriál roku (Golden hour, Slovo pacana, Deaths Game, Metoda Markovič:Hojer a Gentlemani) to bude letos ještě sakra zajímavé. 9/10.