• Krátkometrážní

Love Sick (2011)

"Bieber!" Podle tohoto filmu může být každá dívka dívkou vašich snů. Stačí si to představit a zkusit. Znám jednu moudrost: "Nikdy se neboj přijít za holkou a zeptat se jí, jestli by s tebou nešla na rande. Pokud odmítne, nebudeš s ní chodit o nic víc, než dosud. Můžeš jen získat." Tak nějak to vnímám já. Tenhle film je v pohodě.

My Shoes (2012)

"I want to be like him!" Člověk by měl být spokojený s tím, co má. Ta proměna mě dostala, nejdřív jsem se smál, ale potom mi to plně došlo, přesně jak se tady píše: závidět se nemá. Palec nahoru za ochrnutého chlapce, který ví, co je v životě důležité a čeho si především vážit. Pěkná hudba mimochodem.

Imaginární život (2007)

"Sometimes it really sucks to be an imaginary friend." Zajímavé, smutné, ale hloupě zpracované a hlas té modré šmouhy mě naprosto irituje. Možná jsem měl taky imaginární přátele, ale už si na ně nevzpomínám. Ale s někým takovým, jako je to modré, bych se nejspíš nebavil.

Vždy online (2012)

"So you promise you won't show anyone?" Je to pravda. Dneska jde člověk do školy s tím, že i když se tam nic nenaučí, tak si alespoň pokecá s pár lidmi. Začne přestávka a patnáct z dvaceti má ksichty nad mobilem. No, nemusí být ani přestávka. Spojení s okolím musí být, ale ne 26 hodin denně. Tohle je ošemetné téma, pokrok jde dopředu, ale spíš to zabíjí společnost.

Velký Gatsby (2013)

"I knew it was a great mistake for a man like me to fall in love..." Komentář může obsahovat spoilery. Baz Luhrmann si jede svůj styl, tohle mi strašně připomínalo Moulin Rouge. Všechno jak přes kopírák: kostýmy, barvičky, kamera, hudba, vyprávění,... A ne že by se mi to nelíbilo, ale bohužel jsem moc srovnával s dokonalým Moulinem. Ani jsem se nedočkal toho, že bude mít Isla Fisher prostor na plátně víc než pár minut, však jsem se těšil jen na ni. Musím ocenit další Leonardův výkon, jako vždycky brilantní, tohle mu prostě sedí jako ulité. Musím se taky přiznat, že film byl pro mě neobyčejně a zbytečně zdlouhavý, já bych z něj klidně půlhodinu ustřihl. Možná jsem prostě v den projekce Gatsbyho spěchal na večeři a už to chtěl mít za sebou. Ale rád jsem tenhle film viděl, snad mi pomůže u maturity z češtiny a třeba si ho někdy zase zopakuji.

Učitelka angličtiny (2013)

"I'm not a writer, I'm a reader and we need plenty of those." Komentář může obsahovat spoilery. Pár pěkných momentů to mělo, ale bylo jich vážně poskrovnu. Někteří vidí tento film jako slabší Bridget Jones's Diary a já se po krátké úvaze můžu přidat. Julianne Moore je výtečná herečka, ale tady se vyloženě ukryla za své brýle a to bylo asi všechno. Lily si zahrála na mladou potvoru a bylo fajn ji vidět v tomhle světle, ale vždycky ji radši vidím v její milejší podobě. Pozadí celého filmu, divadelní hra, bylo tak slabounké, že nemohlo obstát. Tuhle situaci zachraňoval snad jen kolega Lindy, který vedl onu divadelní hru. Film jsem si vlastně pustil jen proto, že chci mít u Lily Collins kompletně zhlédnutou filmografii a kdyby mě někdo chtěl nalákat jinak, tak by se mu to s největší pravděpodobností nepovedlo. Ale; viděl jsem, přežil jsem, skončil jsem.

Lítám v tom (2009)

"Anybody who ever built an empire, or changed the world, sat where you are now. And it's because they sat there that they were able to do it." Komentář může obsahovat spoilery. Něco jiného, zvláštního, lidského a tak opravdového. George Clooney ve výborné roli Ryana Binghama, který si o životě myslí své. Nezatěžuje se závazky, domem, rodinou, žije svou prací a práce žije skrz něj. A je to zajímavá práce. Firmy si najímají lidi jako je Ryan, aby nemuseli čelit nepříjemným skutečnostem. Prostě najmou člověka, který místo nich někoho vyhodí. Musím se přiznat, že hned v několika lidech jsem viděl tu krutou realitu, nefalšované zklamání, nevědomost, co budou dělat dál. Na druhou stranu měli "vyhazovači" vždy nějaký trumf v rukávu, kterým dokázali většinu vyhozených uklidnit a poněkud postavit na nohy. Anna Kendrick jako Natalie byla moc milá a hrála skvěle (taky si vysloužila nominaci na Oscara). Perfektně zvládla svou úlohu, leč nebylo snadné podívat se lidem na druhé straně stolu do očí. Vera Farmiga jako Alex - na té ženské mi od začátku něco vadilo a tušil jsem, že to ke konci nebude zrovna růžové, přesto jsem Ryanovi přál, aby si v životě něco pěkného prožil. Možná si svůj sen nakonec splnil počtem nalétaných mil, možná k tomu byl celou dobu určen a možná taky ne. Jedno je jisté; tenhle film mě dostal, byl to silný zážitek.

South Park: Peklo na Zemi (1999)

"Ták, děti, a teď začneme matematickými úlohami: kolik je 5x2? No ták, děti, nestyďte se, zkuste mi to spočítat. Ano, Clyde?" - "Dvanáct?" Komentář může obsahovat spoilery. Děj je poměrně nezáživný, zachraňují ho skvělé hlášky. Ty znám už dlouhé roky, ale až nyní jsem viděl k jakému filmu vlastně patří. Jedna nebo dvě písničky se daly poslechnout, zbytek nebyl zrovna mým šálkem kávy. Jak už jsem napsal, hlavním tahounem jsou hlášky jednotlivých postav, Cartman zcela jistě vede. Pokud bych měl zvolit nejoblíbenější postavu, tak je to asi Kenny, bylo prostě hrozně milé, jak se na konci obětoval. Líbilo se mi několik scén, především ta při hodině matematiky, černá obranná linie a umírající žirafa.

Kick-Ass 2 (2013)

"You don't have to be a bad-ass to be a superhero, Dave. You just have to be brave." Komentář může obsahovat spoilery. Výborné pokračování, jedničku sice nepřekonalo, ale drželo si svůj standard a bylo výš, než většina ostatních filmů stejného žánru. Ve druhém díle Kick-Ass se více rozvinula myšlenka "každý může být superhrdinou a pomoci světu k dobru" a já jsem s tím neměl sebemenší problém. Organizace, kterou založil plukovník Star and Stripes by se mi hodila i v reálném životě, byl bych poctěn, kdybych do něčeho takového mohl vstoupit. Hit Girl dozrála v krásnou mladou holku, se kterou začínají cloumat hormony a o to víc je přitažlivější. Obyčejný vzhled jí skvěle sedl. Přibyla spousta nových, sympatických postav, nejvíc mě zaujal asi Dr. Gravity, prostě se skvěle hodil do týmu, a taky Night Bitch. Ale vrátila se i stará postava, avšak v novém kabátě pod jménem The Motherfucker. Sakra ten kluk byl boží, jak si vzal ten latex a všechno... No, radši pomlčím. Přivedl si do svého týmu Mother Russia a tu bych vážně potkat nechtěl. Film obsahuje i pár smutných momentů, situace ohledně Daveova táty figuruje na prvním místě. Ten chlap si takovou smrt nezasloužil, byl to poctivý a milující člověk. Stejně jako plukovník, který bojoval až do samého konce a nevzdal se vidiny na lepší svět. Vzpomínám si na scénu, kdy se na akci týmu nedostavili Dr. Gravity a rodiče Tommyho, z důvodu chřipky a lístků do divadla. To bylo prostě boží. Super film, snad bude ještě alespoň jedno pokračování.

Kick-Ass (2010)

"Fuck this shit, I'm getting the bazooka!" Komentář může obsahovat spoilery. Nářez. Takhle bych to v životě nepřeložil a chtěl bych poznat člověka, který za tím stojí. Jména by se přece překládat neměla, vždyť je to směšné. Ovšem film jako takový nemá snad jedinou chybu. Je to pořádná komiksovka, která neskutečným způsobem otevírá dveře všem, kteří chtějí v životě něco dokázat. Mladý kluk si řekne, proč se vůbec nikdo nesnaží o to, být superhrdinou a pomáhat ostatním. Sám se tohoto nápadu chopí a i když dostává pěkně přes držku, jde si stále za tím svým a neohlíží se na následky. Během svých misí se dozví, že někdo superhrdinou opravdu je; otec a dcera, v převlecích, s nejlepším výcvikem a bojovým uměním. Jsou na jiné úrovni, než je on, ale v této situaci záleží na tom, kam až to chce člověk dotáhnout. Společně tedy spojí síly a postaví se všem nepřátelům. Film má výborné postavy. Kick-Ass je sympatický, tvrdohlavý a nepoučitelný. Chce v životě něco změnit. Mnohokrát dostane v postranní uličce na prdel, ale to mu názor nezmění. Big Daddy je pro svou dceru tím nejlepším příkladem, v rámci možností. Když ji hned na začátku střílel, bylo vidět, jak mu na ní záleží. Hit Girl je prostě vycvičená zabíjačka, které se nikdo nemůže rovnat. Na konci filmu si skvěle poradila s ochrankou a všemi bodyguardy a celou choreografii má výbornou. Katie, překrásná holka, která ty ruce v jedné scéně klidně mohla dát dolů. A nakonec záporáci Frank a Chris D'Amico, obzvlášť Chris měl výborné scény (když seskakoval ze schodu a blbě dopadl, přičemž zaklel převelice neslušně). Byl to doslova nářez, týpek s bazukou na konci završil vynikající komiksový film!