• Krátkometrážní

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

"Get me Agent Hill." - "Communications array damaged." - "What's not damaged?" - Air conditioning is fully operational." Komentář může obsahovat spoilery. Výtečně zpracovaná vzpoura, plno tajemství a zápletek, pro mě jedna z nejlepších marvelovek vůbec. Spousta postav, ale všechny až na jednu se daly přežít. Agent 13 - zbytečnější postavu jsem dlouho nepotkal. Jsem rád, že Natashu tvůrci přidělili ke Kapitánovi, společně si dost sednou a jelikož už Peggy poněkud zestárla, zřejmě se rýsuje nový páreček. Ale ne, to by nebylo ono, Kapitán patří k Peggy a scény s ní hned na začátku filmu se mi moc líbily. Ještě ke Kapitánovi, je docela vidět, že posiloval, 70% nepřátel porazil nohama. Dál, Nick Fury taky dostal značný prostor a bylo se na co koukat. Krásně se oddělil od všech problémů (v seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. pověřil Coulsona znovuvybudováním Shieldu) a nyní se může v klidu věnovat svým Avengerům. A taky bylo dost boží vidět ho v akci a konečně vidět druhé očičko. S Arnimem Zolou je už asi konec, ani na těch zasklených disketách ho nenechali dožít, nicméně tenhle němec-švýcar-vědec byl výborným záporákem. Rozhodně chytrá hlava, která stojí za ještě více nepříjemnostmi. Nová postava, Sam Wilson/Falcon, se mi hrozně líbila. Takový obyčejný člověk, veterán a výtečný letec. Rozhodně uvítám, když se ukáže v dalších filmech, hrozně mě bavil a oblíbil jsem si ho hned na začátku, když s Kapitánem běhali kolečka. Vzít si dva náměty (Winter Soldier a Hydra) asi nebyl nejlepší tah, obě témata by si zasloužila svůj prostor. Proto doporučuji zhlédnout výše zmíněný seriál, kde se hned několik epizod věnuje právě vzpouře uvnitř Shieldu. Jak je zvykem, ve filmu je hodně super scén, štít Kapitána Ameriky je ještě bumerangovitější než dřív, Black Widow a její velice přitažlivá uniforma, Furyho auto a funkční klimatizace, bylo toho hodně. Hodně se těším na události z potitulkových scén, tedy na Dvojčata a taky Buckyho. Jsem zvědavý, co se všechno ještě stane a věřím, že si tvůrci povedou jako dosud - bez větších klopýtnutí a se super filmy.

Thor: Temný svět (2013)

"I think you missed a column." Komentář může obsahovat spoilery. Oproti prvnímu dílu podstatně víc akce, ale to není zrovna věc, kterou bych od Thora požadoval. Dočkal jsem se vytoužených záběrů na Asgard, ale ty byly chudé, krátké a nepěkné. Více prostoru dostal můj oblíbený Loki a kdykoliv byl na scéně, kvalita filmu vylétla ještě výš, než Mjöllnir při cestování po světě. Obelstění krále Ódina a následný úprk skrytou cestou byl povedený, Lokiho blbnutí, proměny v Kapitána a random vojáka pobavily. A opět se ukázalo jakým je skvělým záporákem, opět se mu povedlo všechny přechytračit a nyní má ve své moci trůn. Dokonalé, na dalšího Thora se těším hlavně kvůli němu. Jen by mě zajímalo, co udělal s Ódinem... Co se týče samotného příběhu, tak je docela zajímavý, ale nepříliš záživně zpracovaný. Záporák zase jednorázový, ale pozor: tento nechce zničit svět, chce zničit rovnou celý vesmír. Ale od jiných se neliší. První půle filmu je ospalá, druhá teprve stojí za to. Když se Heimdall sám vypořádá s nepřátelskou lodí, srdce každého fanouška zaplesá. Postava stážisty stážistky Darcy byla zbytečnější, než pomocná kolečka u kola, ale zase je pěkné vidět (v tomto díle mimořádně roztomilou) Darcy šťastnou. No a Erik, to je nahá kapitola sama o sobě, udělali z něj úplného magora a přesto se mu v hlavě podařilo vymyslet přístroje (ony magické tyčky), které si dokázaly pohrávat s portály do jiných světů. Fascinující. Oproti prvnímu dílu mi přišel humor (kromě toho Lokiho) takový nucený, ale některé pasáže stály za to: Thor v metru, házení klíčů a bot portálem do jiného světa, již zmíněné Lokiho blbnutí... Líbila se mi potitulková scéna s Collectorem, ta druhá byla spíše úsměvná, než lákající na další film. Uvidíme, co přinese třetí Thor, rozhodně si ho nenechám ujít, ale ať se, prosím, drží v jiných kolejích, než tento díl. A chceme víc Lokiho!

Teorie všeho (2014)

"There should be no boundaries to human endeavor. We are all different. However bad life may seem, there is always something you can do, and succeed at. While there's life, there is hope." Komentář může obsahovat spoilery. Já sice čekal větší zaměření na profesorovy úspěchy a film se ubíral spíše celkovým dopadem nemoci na rodinu, blízké a také samotného profesora, ale s výsledkem jsem nadmíru spokojen. Jelikož Stephena Hawkinga neskutečně uznávám a obdivuji, tak jsem si film nemohl nechat ujít a jsem nadšen. Eddie Redmayne předvedl výtečný výkon, profesor je jistě hrdý. Nyní už se budu vyjadřovat jen k filmu a ne ke skutečným událostem, které mohly být poněkud jiné a zaváděly by mě do jiných končin. Profesor Hawking je ztvárněn skvěle, všechna důležitá období v jeho životě, objevy, úspěchy, láska k neskutečně obětavé a milující ženě a, bohužel, ALS (amyotrofická laterální skleróza). Je neskutečné, jak dokáže s touto zákeřnou nemocí bojovat a navíc jak dlouho. Třeba v tom vážně hraje roli láska, kterou ho zahrnula jeho životní partnerka. A nebo je předurčen strávit tu tolik času, dokud nedokončí svou mimořádnou práci. Já mu jen přeji mnoho dalších let a dalších fantastických objevů. Ještě bych rád řekl něco k jeho ženě, Jane. Jane je neskutečná bytost, překrásná, laskavá, milosrdná, neuvěřitelně obětavá. Je jednou z miliónu, stovky a tisíce dalších žen by to na jejím místě dávno vzdaly, ale ona nadále prokazovala svou péči a lásku muži, kterého si zvolila. Nádhera. Film je to krásný, nabízí široké veřejnosti (mimo jiné) koncepty na přečtení profesorových knih (už teď se těším, jak se zahloubám nad knihou Stručná historie času). Překrásný soundtrack, mnohokrát mi hrál do duše melodie, ze kterých ke mně jakoby promlouval sám čas a pomalu mi odtikával. Krásný požitek.

Iron Man 3 (2013)

"My armor was never a distraction or a hobby, it was a cocoon, and now I'm a changed man. You can take away my house, all my tricks and toys, but one thing you can't take away - I am Iron Man." Komentář může obsahovat spoilery. Třetí Iron Man je asi na úrovni prvního dílu, bylo zde sice vidět podstatně víc akce, ale záporák byl krutě až nepříjemně nudný. Na rozdíl od Mandarina, který i přes málo filmového času upřímně pobavil. Ale je opravdu jen sezení u fotbalu a užívání si s holkami celou náplní komiksového Mandarina? Někdo mě ve zprávě poučte, tenhle chlap má potenciál na víc, než jen na posedávání. Ještě mi zbývá dokoukat se na jeho one-shot, tak snad se mi pár věcí objasní. Film se točí kolem dávné pře, dávného zklamání a z toho je třeba si vzít ponaučení nikoho nepodceňovat a vždy plnit své sliby. Potom se může stát mnoho nepříjemností, jako například proměna životní partnerky na zářící-červené-nebezpečně-vybuchující monstrum. Tahle proměna se mi na Pepper vůbec nelíbí, ale uvidíme, co přinese v budoucnu, třeba se s tím smířím. Tony Stark se musel vzdát svého koníčku, ale víme, že ho jeho obleky a šílená vynalézavost nikdy neopustí. A v tomto filmu se ukázal možný nástupce; mladý klouček, který mu pomohl v nesnázích. Tady je krásné sledovat, jak může superhrdina zapůsobit na malé dítě a ono mu může všechno vrátit i s úroky. Ve filmu je hrozně nedopracovaný projekt Extremis, tak třeba jindy. Jinak se mi moc líbila scéna s dálkově ovládaným Iron Manem, když si s několika cestujícími dával paragliding bez padáků. To je asi vše, film se mi líbil, ale z trilogie je asi nejslabší. Varování na závěr: nikdy nedávejte adresu teroristům.

Zase ona! (2010)

"High school was a horror movie. This weekend is the sequel." Komentář může obsahovat spoilery. Docela fajn komedie, která však neoplývá zrovna větším množstvím vtipných momentů. Za zmínku stojí snad jen babička v tanečním studiu houpající se na závěsu, házení talířů, Marniina nemotornost, tatínkovo vysvětlování, proč má rád Švýcarsko a závěrečné shledání dvou babiček-rivalek (při téhle scéně jsem se smál nejvíc, dokonalé). Film má celou řadu zajímavých a dobrých herců. Vždycky skvělá a krásná Kristen Bell (když z ní maskéři dělali ošklivku, tak se museli určitě hodně ohánět) a úžasná Jamie Lee Curtis, které role maminky svědčí a do komedií perfektně padne. Líbí se mi čím dál tím víc. A samozřejmě usměvavá babička Betty White. Ostatní herci, zejména ústřední dvojice a Ramona, mi pili krev a skoro se nedali vydržet. Na můj vkus bylo ve filmu až moc postav, pamatuji si jména asi tří z celkových snad patnácti a to jsem skončil před deseti minutami. Téma je vtipné, ale podobné s desítkami dalších filmů. Chudinka Marni si musela vytrpět svoje, a tak bylo jen na místě, že to chtěla té potvoře vrátit. Ve filmu se sice zdůrazňuje, že si každý zaslouží druhou šanci, ale v některých případech bych nad tím pouvažoval. No, asi to není tento případ, protože se všechno povedlo zaobalit do řečí, jak se někdejší tyranka polepšila. Na závěr nevím, jak film ohodnotit. Má své klady, ale i zápory. Nejspíš se rozhodnu pro zlatý střed, ale kvůli Kristen se k filmu jistě někdy vrátím. Je překrásná i s pupínky.

Jednorozený (1990)

"Life is flesh on bone convulsing above the ground." Komentář rozhodně neobsahuje spoilery, protože film žádný význam ani smysl nemá. Film doplňuje minimum zvuků křičících obětí a v pozadí zní jen hmyz, cvrlikající ptáčci a sem tam zurčící potůček. Díky tomu mě stálo čtyři dny, tři usnutí, tři misky popcornu a neskutečných sedmdesát minut, než jsem film dokoukal. Chvílemi jsem se vlastně ani nedíval, co se děje, hrál jsem si s nevypukanými semínky z popcornu. Hovadina. A já tomu chtěl dát šanci, protože je to prý nechutné, sadomasochistické a spiritualisticky plodné. Jenže je to tak akorát rozmazané, černobílé, dementně natočené. Nechutné to není, ráj pro masochisty to taky není a víc spirituální bude moje omalovánka, až se zase jednou budu ve škole nudit. Tam prostě nebylo nic vidět. Ale můžu vám popsat vše, co si z "filmu" pamatuji. Takže: jsme v chaloupce, týpek ve velkém bílém plášti si odřezává kousky masa z těla a následuje asi pět minut záběrů na tohle a jak to padá na zem. Tohle se mi ještě líbilo, pěkně se na to koukalo. Pak bylo něco u vody, nějaká paní tam stála a asi chtěla utopit svoje mimi. Pak tam byli kanibalové, kteří přivlekli do svého "tábora" raněného, zavolali další a společně si na něm pochutnali. Pak si pamatuji už jen nekonečně dlouhé záběry na asi pět obrů, kteří se snaží tyčkou otevřít portál do skály a dostat do ní velmi malou rakev, nejspíš s nesnědenými kousky onoho přítele z tábora. Ta rakev tam byla ještě jednou, dva týpci ji přenášeli a šli kolem jediné koleje. Můj závěr zní: važte si svého času, mně je těch devadesáti minut, které jsem tady zbytečně vyplýtval, nesmírně líto.

Avengers (2012)

"I'm sorry, boss. The god rabbited." - "Just stay awake. Eyes on me." - "No, I'm clockin' out here." - "Not an option."- "It's okay, boss. This was never gonna work if they didn't have something to..." Komentář může obsahovat spoilery. Už filmy, ve kterých byl superhrdina jeden, maximálně dva, byly boží. Tohle bylo asi osmkrát lepší. Pomaloučké sbližování všech důležitých postav, mnoho neshod a sporů, soupeření o to, kdo je lepší bez jakéhokoliv výsledku. Žádná postava nebyla zbytečná, jeden bez druhého by se ubránili jen pár okamžiků. A všemu vládne Nick Fury, který dokázal něco neskutečného; stmelit tak odlišné osobnosti do jednoho týmu. I když, pokud se na chvilku zamyslíme, celí Avengers jsou vlastně postaveni na lži. Po smrti Coulsona jim dal Fury impulz v podobě Philových zakrvácených kartiček, které ovšem "obarvil" on sám. Uvidíme, jaký to bude mít dopad v dalších dílech, navíc pokud známe seriál Agents od S.H.I.E.L.D., tak víme, že je Coulson naživu. Teď bych rád bych trochu popsal postavy, které ve filmu zazářily. Tony Stark se mi jeví jako namyšlený a arogantní miliardář, který myslí především na sebe a na své okolí nikoliv (zpočátku filmu, kdy se navážel do Kapitána). Avšak jako Iron Man předvádí mimořádné kousky, kterými si svou reputaci stoprocentně napravuje. Ze všech superhrdinů odváděl asi nejvíc práce, mohlo za to především jeho nenapodobitelné technické vybavení. Na konci jsem byl v rozpacích, netušil jsem, co se s ním stalo. Kdyby měl svět přijít o někoho takového, byla by to obrovská ztráta. Konec mě vyloženě dojal. Hulkovo ztvárnění je vynikající, Mark Ruffalo byl nejlepší volbou a vložil do téhle postavy něco neskutečného. Největší překvapení filmu. A když Hulk mlátil s Lokim o zem, vnitřně jsem jásal a fandil Avengerům ještě víc. Thor byl vidět trošku méně, ale taky udělal pěkný kus práce. Je vidět, že během dvou filmů dospěl. Kapitán Amerika byl na stejné úrovni jako Thor a bylo vtipné sledovat, jak se spolu s ním snaží vyznat v moderním světě. Jelikož Kapitán posledních sedmdesát let prospal a Thor byl z jiného světa, tak pro ně nebylo lehké chápat dnešní vymoženosti, což dávaly jasně najevo pohledy Starka a profesora Bannera. Hawkeye byl poněkud nevýrazný, ale stejně do týmu zapadl. Black Widow - neskutečně si pohrávala s psychikou protivníků, jak na začátku s Rusy, tak později s uvězněným Lokim. Škoda jen, že jí zkrátily vlasy, to je moje jediná výtka. Loki je famózní záporák, usvědčuje mě v tom každou minutou na plátně. Nikdo nikdy neví, co vlastně chce. Co ještě vychválit? Chlápka, co hraje na počítači starou klasiku a nevěnuje se své práci, Hulka na motorce, Starkovy fórky a nebo potitulkovou scénu v bistru, kde jsou všichni opravdu velmi nadšeni. Záběry v poslední půlhodině byly fantastické, zejména se mi líbilo přenášení obrazu mezi jednotlivě bojujícími superhrdiny. Například když jsme viděli Iron Mana jak se bije s řadou vetřelců, vyřídí je, náhle odletí a proletí kolem Hulka, na kterého se okamžitě přenese obraz a vidíme, jak mlátí do všeho, co je kolem. Následně poodskočí pryč a vidíme úžasnou Black Widow, která si vše podává s kočičí ladností a neskonalou krásou ve tváři. A mohl bych takto pokračovat donekonečna. Netřeba říkat, že jednotlivé filmy byly skvělé, ale když jsem všechny hlavní postavy spatřil zde, byl to jeden z nejúžasnějších akčních zážitků mého života. Bavil jsem se po celou dobu trvání Avengers a rád se k tomuhle filmu vracím.

Captain America: První Avenger (2011)

"Whatever happens tomorrow you must promise me one thing. That you will stay who you are. Not a perfect soldier, but a good man." Komentář může obsahovat spoilery. Kapitán je boží. Jistě, není tak cool jako Iron Man, nemá nadpřirozenou sílu jako Thor a vlastně toho moc nemá. Ale má jedinečný charakter, cit pro vedení, strategické myšlení, odvahu a je to klaďas. Prostě se mi hrozně líbí jak je jeho postava udělaná, zejména před jeho proměnou po séru doktora Erskina. Jak se dokáže postavit větším a silnějším, nenechat si nic líbit a nenechat grázly vyhrát. Když se při svém výcviku vrhl na cvičný granát a chtěl všechny zachránit, málem mi vhrkly do očí slzy. Tak moc to bylo opravdové. Ale Kapitána jsem si tak moc oblíbil až po zhlédnutí dalších filmů, tímto prvním se teprve zlehka začínalo. Je ovšem pravdou, že ti malí a nenápadní, dokáží velké věci. Jeho vyvolená, Peggy Carter (která v roce 2015 dostala několikadílný seriál), je taktéž fantastická. Ve scéně, kdy naštvaně střílí po Kapitánovi pistolí a on se kryje za svým štítem, se ukazuje, jak moc ho miluje. Proto bylo taky těžké sledovat Kapitánův pád, když navedl letadlo s ničivými zbraněmi do vody a sám na sedmdesát let zmizel. Takže Peggy a Steve jsou pro mě minimálně nejromantičtějším komiksovým párem. Ještě bych rád vychválil doktora Erskina, příjemný chlapík a tihle to, bohužel, vždycky odnesou. Záporná strana v podání Hydry nebyla podaná zle, ale něco tomu chybělo. Hugo Weaving je dobrý herec, ale jeho Red Skull mi zrovna do oka nepadl. Skvělý Arnim Zola rozhodně neřekl poslední slovo a kdo viděl další film, ví co myslím. Ještě bych se rád vyjádřil ke štítu, který Kapitán nosí. Je super. Trošku staromódnosti neuškodí a je navíc velmi praktický, zvláště když se vrací jako bumerang.

Thor (2011)

"I need a horse!" - "We don't have horses. Just dogs, cats, birds." - "Then give me one of those large enough to ride." Komentář může obsahovat spoilery. Tak Thor je zase superhrdina z trošku jiného soudku, dokonce z jiného světa, ale vůbec mi to nevadí. Docela dobře ztvárněno, ale v dalších pokračováních bych si přál větší záběr na Asgard. Jinak umístění příběhu do malého městečka nebylo na škodu, nemusí být přece vždycky rozbouraný New York. Postavy v pořádku, žádná nezklamala, snad jen Anthony Hopkins se na roli krále Asgardu moc nehodí a to říkám s veškerou úctou. Loki je výtečný záporák, z komiksů patří rozhodně mezi mé tři nejoblíbenější. On je na oko tak neškodný, nikdo neví, co chystá a přesto se vše špatné děje jen kvůli němu. Což je způsobeno stínem jeho bratra a posléze i zjištěnou "adopcí". Thorovo poznávání našeho světa je rozebíráno v hodně scénách a filmu to neškodí. S chutí se dívám na scénu ve zverimexu, kde si chce sehnat koně, v restauraci, kde tříská hrníčky o zem a vyžaduje další pití a tak. Je trochu na hlavu, že celý film se odehrává jen v pár dnech, ale stihne se toho tolik stát, jako například nenadálý odchod krále do spánku bohů, proměna nadutého Thora prahnoucího po válce v moudrého válečníka a další události. Postava, kterou bych vychválil až do nebes, je strážce Bifrostu Heimdall. Co na tom, že v mytologii je to ten nejbělejší albín, Idris Elba ho ztvárnil neskutečně. Když už jsme u té mytologie, je jasné, že vše ve filmu nebude zrovna stejné, ale určitý základ to má. Líbí se mi Thorovo vyprávění jeho milované Jane u ohně o světech v kouzelném stromu Yggdrasilu. A hrozně rád se učím všechny názvy, abych před přáteli vypadal jako sečtělý komiksák. Ještě jsem nezmínil Mjöllnir, tak teda: super létající kladívko. Parádní scéna, když ho Thor položil na Lokiho a on nemohl vstát.