Texaský masakr motorovou pilou 3D (2013)

Chtěl bych vidět Sašin psychologický rozbor, protože nic, co v tomhle filmu udělá (a od půlky už tuplem) nedává ani trochu smysl. Nejvtipnější momenty jsou samozřejmě veškerá klišé jako "máme otevřenou bránu, auto nestartuje, ale my z něj přesto nevylezeme" a "honí mě cápek s motorovkou, a tak vylezu na ruský kolo", plus tuna obligátních bezdůvodných pádů.

Útok na Bílý dům (2013)

Emmerich je pořád hovádko, kterému soudnost říká zhruba tolik jako invence, tentokrát má ale v ruce zábavný scénář, jenž i na ploše přes dvě hodiny dovede bavit svou sebeparodií a důmylsným podlézáním a variováním žánrových pravidel. Prvních 30 minut a uberpatetický závěr jsou sice na facku a i za pár nepřehledných střípků z akce bych německého dobrmana nejradší profackoval, ale jako proč ne. Bavil jsem se. U "padajícího Olympu" ale přece jen o něco víc. Asi to bude tím, že ten mi v té své konstantní republikánské debilitě přišel ještě zábavnější a hlavně si mohl dovolit prostřelené lebky. Mít ve filmu rotační kulomet je super. Ale v PG-13 filmu je to asi stejný trumf jako kdyby se terorista osázel dynamitem a po zmáčknutí tlačítka vyletěly leda bublinky. 7/10

Percy Jackson: Moře nestvůr (2013)

Vzhledem k rozpočtu nadprůměrně otrikovaná a především velice zábavná blbina pro teenagery 15-, která se překvapivě soustředí na postavy a ve chvílích akce dovede uspokojit víc, než kupříkladu Wolverine. Jen kdyby Cinemart zase nevsadil na dabing, z něhož si sice lze původní anglické hlášky a nadhled vydestilovat, ale který přesto bolí hlavně v momentech, kdy vládne filmu takový Fillion a snaha o heroický patos. Filmu, který nechá puberťáky na kameru chlastat a v první scéně zabije dítě ale míň než tři dát odmítám, i kdyby byl sebehloupější.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Nejslabší Del Toro a zcela jistě největší box office exploze letošního roku. Sympatické postavy sice zavalitý nerd sype z rukávu hladce jako pouťový kouzelník papírové pugéty. Dokonce se neštítí ani na blockbusterové poměry nevídaného polechtání hlubší psychologie a možná až příliš detailních popisů fikčního světa. Jenže ono je to ve výsledku putna, protože Pacific Rim chce být hlavně opulentní megalománií, ve které si monstra a roboti budou vzájemně rvát hlavy a spodní čelisti. A ačkoli je to napoprvé fajn rytmizované, na pár tmavých záběrů i přehledné, chybí tomu hravost a nadšení, které Del Toro obvykle do filmů pumpuje pod tlakem. Jakoby se vyřádil na konstrukci všeho okolo a hlavní atrakci za něj odkroutil Emmerich, Liebesman nebo Leterrier. Tj. fušeři, pro které je ve slovnících už pár let vyhraněné spojení "rutinní nuda". P.S.: Djawadi asi nestíhal, že zremixoval svůj vlastní soundtrack z Iron Mana.

Ain't Them Bodies Saints (2013)

Definice Varů 2013. Povrchní, ale strašně hluboce se tvářící, skoro až Maggi seroucí drámo, jehož pointa se dá shrnout do jedné věty. Takže kdybyste to nevěděli, i gauneři mají srdíčko! WOW!

Únos (2012)

Chutná dánská krmě, které je trochu na škodu tempová jednotvárnost. Ta prostě musí nefestivalového diváka nudit.

Frankensteinova armáda (2013)

Splněný sen fanouška Wolfensteina. Bohužel i s přebraným konceptem first-person střílečky, ke které vám nikdo nedá ovladač. A já hry radši hraju, než aby na ně koukal. Echt když má dnes většina z nich i drtivě lepší dialogy, které tu slouží jenom jako nutná vycpávka před dalším útokem designově vymazlených monster. I fanouškovské polo-amatérské béčko by mělo mít úroveň... a zvuk, z něhož se neroztéká mozek bolestí.

České století - Kulka pro Heydricha (1941) (2013) (epizoda)

Beru, že jde o kapitolu z většího celku (i sám Sedláček v tomhle směru varoval), ale ani to neomlouvá mechanické řemeslo bez nápadu, papírem šustící dialogy, všudypřítomnou mrtvolnost, jíž se vymyká jedině vynikající Trojan (všichni ostatní jsou jako karikatury slavných), a především nechutné zplošťování historie, která je smrsknutá na pár nastrojených situací okolo Benešových dekretů. Tohle by neobstálo ani jako edukativní video pro mateřské školy! Natož jako ambiciózní projekt za prachy koncesionářů. Fujtajbl.

Revival (2013)

Děsivě předvídatelná žánrovka "podle učebnice", ale v rámci letošních Varů rozhodně jeden z nejsympatičtějších a nejzábavnějších filmů, protože se Nellis zase jednou vykašlala na jakoukoli hloubku a místo toho naservírovala čistou zábavu.

Fruitvale (2013)

Mohlo to být super. Jen kdyby se tvůrci vykašlali na hromadu indie klišé a tupou adoraci "člověka z lidu", jehož život ukončili "zlí fízlové". Místy působivé. Místy svou jednostranností a zaslepeností na blití. Ale co čekat od filmu, který uspěl na Sundance. Nominace na Oscary jasný.